Hotivi

Adaylık Süreleri Şubat'a Uzatıldı - Adana UlusAdana Ulus

17 Haziran 2021 - 20:35

Adaylık Süreleri Şubat’a Uzatıldı

Adaylık Süreleri Şubat’a Uzatıldı
Son Güncelleme :

04 Ağustos 2013 - 3:10

gercek_gundemchplogoGerçek Gündem’den Barış Yarkadaş’ın bu konudaki köşe yazısı şöyle:

1 Ağustos tarihinde kaleme aldığım “CHP’li adaylar hata yapıyor” başlıklı yazıda, CHP yönetiminin aldığı bir kararı eleştirmiştim. Yazıda, CHP yönetiminin, siyaseti halklaştırmak yerine, “zengin uğraşı” haline dönüştürdüğünü söylemiştim. Buna örnek olarak da belediye meclis üyesi aday adayları ile belediye başkanlarından alınan başvuru ücretinin yüksekliğini örnek göstermiştim. Bildiğiniz üzere, CHP İl ve İlçe Örgütleri, meclis üyesi aday adaylarından 4500, belediye başkan adaylarından ise 10 ile 15 bin TL alıyor. Siyaset yapmak isteyen yüzlerce kişi ise bu parayı ödeyemediği için geride duruyor.

Bundan yaklaşık bir hafta önce Gerçek Gündem‘de yer verdiğimiz bir haberde, yine aynı yaraya parmak basmıştık.CHP PM ve MYK‘nın kararına rağmen, il ve ilçe örgütlerinin, gençler, kadınlar ve engellilerden “aday adaylığı ücreti” talep ettiğini yazmıştık. ”Gençler, kadınlar ve engellilerden ücret alınmayacak” kararına uyulmadığını belgeleriyle ortaya koymuştuk.

Sitemizde yayımlanan haberler sonrası, CHP MYK artan şikayetleri de gözönüne alarak, aday adaylarının üzerindeki mali yükü hafifletmeye yönelik ”örtülü” bir karar aldı. CHP MYK,yazımızın yayımlanmasından sekiz saat sonra, il ve ilçe örgütlerine bir genelge yolladı. Genelgede, “Aday adayı olmak isteyen partililerimiz, genel merkeze de başvurabilirler”denildi.

Bunun anlamı şu:

Belediye başkan aday adayları, genel merkeze başvurdukları taktirde, 2500 TL daha az ödeyecekler. İlçe örgütünün “bağış” ve “eğitim” adı altında aldığı 2500 TL’yi ”fazladan”ödemek zorunda kalmayacaklar. Gençler, kadınlar ve engelliler de aynı yöntemi izleyerek, kendilerinden “bağış” adı altında istenen ücreti ödemeyecekler. Genelgeye göre, aday adayları pazartesi gününden itibaren genel merkeze başvurabilecekler.

Genelgede yer alan önemli bir ifade ise şu:

Yayınlanan son genelge, 2 Eylül‘e kadar uzatılan aday adaylığı başvuru süresini yeniden düzenliyor. Aday adaylığı başvuru süresi, ”örtülü” olarak Şubat 2014‘e kadar uzatılıyor. Genelgede, “Özel statüsü olan aday adayları 7 Şubat’a kadar genel merkeze ya da ilçe örgütlerine başvurabilirler” diyor.

Bunun anlamı şu:

CHP MYK, aslında kendisinde olmayan bir yetkiyi iki kez fiilen kullandı. Parti Meclisi’nin aldığı kararı, tüzüğe aykırı bir biçimde by-pass etti. Adaylık başvuru süreleri PM’de Temmuz ayının sonu olarak belirlenmesine rağmen, bunu 2 Eylül’e uzattı. Son genelgeyle birlikte, 2 Eylül tarihini de fiilen hükümsüz hale getirdi. ”Özel statüsü olan aday adayları” ibaresiyle, adaylık başvuruları aslında fiilen Şubat’a kadar yapılabilecek hale geldi.

Aksi zaten imkansızdı ve yasalara da aykırıydı. Zira; aday adaylığı başvuru tarihleri Yüksek Seçim Kurulu tarafından belirlenir. YSK, devlet memurlarının hangi tarihlerde istifa edeceğine ilişkin bir tarih belirlemeden, hiçbir parti başvuru için sınır koyamaz.

CHP bu yıl aslında doğru bir karar aldı ama yanlış bir yöntem uyguladı. Bu yüzden, kendi aldıkları kararları defalarca değiştirmek zorunda kaldılar. Son genelgeyle birlikte, YSK’nın işaret edeceği tarihe kadar aday adaylığı başvurusu almak zorunda olduklarını da kabul ettiler.

Biz CHP’nin yönteminin yaptığı hataya ilişkin birkaç radyo programında konuştuk ve yanlıştan dönülmesi için çağrıda bulunduk. Belli ki; bu itirazımız partinin yetkili kurulları tarafından değerlendirildi ve şimdi bu hatanın düzeltilmesi için adım atıldı. Aday adaylarının aslında Şubat ayının başına kadar başvuru yapabilecekleri de son genelgeyle birlikte netliğe kavuştu. Tabii bu arada il ve ilçe örgütlerine 4500 TL ile 10 bin TL arası para yatıran aday adaylarının ”tepki gösterme hakkı” da doğmuş oldu.

Neyse; onlar da “Partimiz için bağış yaptık” deyip kendilerini teselli edebilirler…

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al