Adı "Yaşar Kemal" Olsun - Adana UlusAdana Ulus

13 Haziran 2021 - 15:18

Adı “Yaşar Kemal” Olsun

Adı “Yaşar Kemal” Olsun
Son Güncelleme :

27 Haziran 2015 - 6:54

İnsan hakları derneği Adana Şubesi, Çukurova İlçesi’ndeki “Kenan Evren Buları” adının Adana ve Çukurova’nın İnce Memed’i  olan “YAŞAR KEMAL”  adının verilmesini istedi.

İHD Adana Şubesi tarafından Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığına gönderilen yazıda şöyle denildi:

“12 Eylül 1980 askeri darbesi ile resmi rakamlara göre; 650 bin kişi göz altına alındı, 1,5 milyonun üstünde vatandaş fişlendi, 210 bin dava açıldı ve bu davalarda 230 bin kişi yargılandı, 7 bin kişi için idam cezası istendi, 517 kişiye idam cezası verildi, 50 kişinin idam cezası infaz edildi, 99.000 civarında vatandaş örgüt üyesi olmak suçundan yargılandı, 30 bin kişi “sakıncalı” görülerek işten atıldı, 14 bin kişi yurttaşlıktan çıkartıldı, 30 bin kişi siyasi mülteci sıfatıyla ülkeyi terk etti, Resmi kayıtlarda 171 kişinin gözaltında işkenceden öldüğü belgelendi, 937 film “sakıncalı” bulunduğu için yasaklanırken, bir çoğu da “makaslandı”, 23.677 derneğin faaliyetlerine son verildi, bir kısmı kapatıldı, 3.854 öğretmen mesleğinden ihraç edildi, Üniversitelerde 120 öğretim üyesinin mesleki hayatlarına son verildi, 47 hakimin işine son verildi, 31 gazeteci mahkum edildi, 300 gazeteci saldırıya uğradı, Saldırıya uğrayan gazetecilerden 3’ü vefat etti, Gazeteler 300 gün yayın yapamadı, Gazetelere 300’ün üstünde dava açıldı, Cezaevlerinde toplam 299 kişi yaşamını yitirdi, Açlık grevi kararı alan 14 kişi yaşamını yitirdi.  Türkiye tarihinin en acımasız, kanlı askeri darbesinin mimarı 9 mayıs 2015 tarihinde vefat eden ve vefatından önce Ankara 10 Ağır Ceza Mahkemesince müebbet hapis cezası alan KENAN EVREN’dir.ihd_guven_b

“ Bir sağdan bir soldan astık” denilerek, bu ülkenin geleceği olan gençler, devlet eliyle katledilmişlerdir. Devlet, Mamak cezaevi ile Diyarbakır Cezaevi arasında ayrım yapmadan adeta tüm ülkeyi işkencehaneye çevirmiştir. Aradan 35 yıl geçmesine rağmen halen anneler kayıp çocuklarını, cesetlerini, aramaktadırlar. Türkiye’de her evde 1980 darbesinin,  yaşanan acıların bir hikayesi vardır. 1980 darbesini yapan ve askeri cunta rejimini kuran Kenan Evren, işlediği suçlar nedeniyle müebbet hapis cezası alırken, Kenan Evren’in çıkardığı baskıcı, antidemokratik 1980 anayasası halen varlığını korumaktadır.

1980 askeri darbesini yapan KENAN EVREN,  evrensel insan hakları ve insancıl hukukla bağdaşmayan  anlayış ve uygulamalarla  “YAŞAM HAKKI’nı” açıkça ihlal etmiş ve insanlığa karşı suç işlemiştir. Yargı kararı ve en önemlisi Toplum vicdanında mahkum olan 1980 darbesinin mimarı Kenan Evren’in, Adana’da bir cadde de isminin olması geçmişle yüzleşilmesine engel olunduğu gibi yaşanan acıları daha da derinleştirmektedir.

Bizler; aşağıda İmzası bulunan şahıs , sivil toplum kuruluşları temsilcileri, siyasi parti temsilcileri, Emek ve meslek örgütleri olarak  toplum vicdanında mahkum olan Kenan Evren adının değiştirilerek yerine Türkiye toplumunun vicdanı ve sesi , Adana ve Çukurova’nın İNCE MEHMET’i  olan YAŞAR KEMAL  adının verilmesini arz ve talep ederiz.”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al