Hotivi

Ağrıları dindirmek güzel bir duygu - Adana UlusAdana Ulus

16 Haziran 2021 - 17:04

Ağrıları dindirmek güzel bir duygu

Ağrıları dindirmek güzel bir duygu
Son Güncelleme :

03 Temmuz 2013 - 11:13

dis_agri_dindirAdana Diş Hekimleri Odası Başkanı Hasan Yaman, AIESEC Dünya Bize Katılıyor Projesi Organizasyonunda eğitime katılan 100’e yakın lise öğrencisine diş hekimliği mesleğini anlattı.

Çukurova Piri Reis Anadolu Lisesinde 10 gün sürecek kampta diş hekimliği mesleğini Hasan Yaman, şöyle konuştu:

”Tüm meslekler kutsal ama hekimlik ve öğretmenlik çok onurlu bir meslektir. Hekim olduğunuz zaman insanların acısını dindiriyorsunuz. İnsanın ağrıyan dişinin ağrısını dindirmek, eksik olan çiğneme fonksiyonunu yerine getirmek, konuşma güçlüğünü gidermek, eğri dişleri düzeltmek insanlara faydalı olabilmek çok güzel bir duygu. Diş hekimliği çok güzel bir meslek. İnsanı seviyorsanız, işinizi iyi yapıyorsanız başarı sizi bulur. Hekimlik sevmekle yapılacak bir iştir. Mesleğe başlarken fakültelerde alçıdan, mumdan diş yapıyorsunuz. Tahtaları oyuyorsunuz. Altın’dan diş yaparken lehim yapıyorsunuz. Bizim meslekte kuyumculuk var, el sanatkârlığı var, heykeltıraşlık var ve bütün bunların üstesinden geliyorsunuz. Maalesef bu dönem diş hekimliğinde sekiz dalda uzmanlık çıktı. Bu dünyanın hiçbir ülkesinde yok. Diş hekimi olunca bir de uzman olmak için dört sene kadar daha çalışıp, uzmanlık sınavına girip hekim oluyorsunuz”

Öğrencilere önerilerde de bulunan Yaman, ”Sizler hangi mesleği seçerseniz seçin, hangi işi yapacaksanız yapın o işi en iyi şekilde yapmak zorundasınız. Sürekli kendinizi geliştirmek zorundasınız. Sürekli teknolojiyi takip etmek zorundasınız çünkü hayatta yarış devam ediyor. Öğretmen olursanız binlerce öğretmen var, hekim olursanız binlerce hekim var. Bundan dolayı yapacağınız mesleği en iyi şekilde yapmaya kendinizi planlayın. Bu konuda kendinize karşı sorumlusunuz. Ayrıca ailelerinize karşı sorumlusunuz. İnsanlarımıza karşı da sorumlusunuz” diye konuşan Dt. Yaman, öğrencilerin diş hekimliği mesleği ile ilgili merak ettikleri sorulara da cevap vererek, katılımcı öğrencilerin bilgilenmelerine neden oldu.

 

KÜLTÜREL ETKİLEŞİMİ SAĞLIYORUZ

AIESEC Dünya Bize Katılıyor Projesi Organizasyonu hakkında bilgi veren Komite Başkanı Merve Kekik,”On’ar günlük 2 kamp düzenledik. Bizler üniversite öğrencisiyiz. Yedi kişilik ekibimize 16 farklı ülkeden 23 tane yabancı arkadaşımız ülkemize gelerek bizlere yardımcı oluyor. Sivil toplum olgusunu lise öğrencilerine benimsetmek onların ne yaptığını anlayıp, bizim onlarla birlikte neler yapabiliriz anlayabilmemiz için diş hekimi, sporcu, psikolog, tercüman, avukat vb. gibi mesleğinde uzmanlaşmış kişilerce sunumlar ayarlıyoruz. Yabancı arkadaşlarımız kendi ülke marşları, bayrakları, yemekleri gibi kültürlerini tanıtıyor. Bu vesile ile öğrencilerimiz dünya kültürlerini tanıma şansını yakalamış oluyor. İngilizce dilini sevdirip, öğreterek kendi ülkelerini tanıtarak kültür etkileşimini sağlıyorlar. Küçük gruplar oluşturularak beden dili, zaman yönetimi, kriz yönetimiyle ilgili eğitim eğlenceli ve interaktif bir şekilde verildiğinden mezun olan öğrenciler iş hayatına atıldıklarında daha başarılı oluyorlar” şeklinde konuştu.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al