rolex replica watches was captivated with the watchmaking arena paintings .

Ak Parti İl Başkanı Yağcı: Particilik yapmayalım. - Adana UlusAdana Ulus

18 Ocak 2022 - 06:58

Ak Parti İl Başkanı Yağcı: Particilik yapmayalım.

Ak Parti İl Başkanı Yağcı: Particilik yapmayalım.
Son Güncelleme :

31 Ağustos 2012 - 20:37

AK Parti Adana İl Başkanı Ziyaeddin Yağcı, Vali Hüseyin Avni Coş’un önderliğinde var olan kaosun ortadan kalkabileceğine yönelik açıklamaları ile bazı çevrelerce yanlış anlaşıldığını söyledi.

Geçtiğimiz günlerde il genel ve belediye meclislerinde yaşanan sıkıntıları Adana’nın gündemine taşıyan AK Parti Adana İl Başkanı Ziyaeddin Yağcı, Vali Hüseyin Avni Coş’un önderliğinde var olan kaosun ortadan kalkabileceğine yönelik açıklamaları ile bazı çevrelerce yanlış anlaşıldığını söyledi.

 

“YÖNETİMİ BEĞENMİYORUM”

Ziyaeddin Yağcı, Büyükşehir Belediyesi yönetimini beğenmediğine vurgu yaparak, şahsen herhangi bir ithamda bulunmadı. İçişleri Bakanlığı’nca Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinden uzaklaştırılan Aytaç Durak’ın göreve dönüp dönmeyeceği konusunda açıklamalarda bulunan İl Başkanı Yağcı, “Şahsi hukukum olması itibariyle, Aytaç Beyin böyle olmasını istemezdim. Çünkü benim şahsi hukukum var. Ağabey dediğim bir insandır. Bugün için Aytaç Bey ile ilgili diyeceğim bir söz yok. Bir yönü yargı, bir yönü idari. Her ikisinde de benim rolüm yok” dedi.

 

“İŞİN EHLİ VE DÜRÜST OLMALI”

Bir siyasetçide olması gereken özellikleri sıralayan Yağcı, iyi bir politikacının işin ehli ve dürüst olması gerektiğini belirterek, “Toplumsal akla değer verecek. Yerlileşmiş olacak. Büyükşehirlerde yerli aramak çok gerçekçi değil. Osmaniye’de yerli arayabilirsiniz ama Adana gibi, İstanbul gibi, Ankara gibi, İzmir gibi kentlerde yerli aramaya kalkarsanız, bu hayatın gerçeğine uymaz. Kendini Adanalı hissetmeli, kaba tabirle ısmarlama aday olmamalı. Gelip de bana Hürriyet Mahallesi’ni sormamalı. Küçüksaat’i sormamalı. Burada büyümüş olmalı” diye konuştu.

 

 

“Birbirimizi yıpratmayalım”

EKSPRES Gazetesi’nden İnci Gül’le Kahve Bahane’nin konuğu AK Parti Adana İl Başkanı Ziyaeddin Yağcı idi. Ziyaeddin Ağabey, tecrübeli bir politikacı olmasının yanı sıra güler yüzlü, samimi ve bir o kadar da dürüst birisi. Yaklaşık 8 aydır il başkanlığı yapan Ziyaeddin Yağcı, hakkında çıkan olumsuz haberlere aldırış etmeden partinin kapısını her kesime sonuna kadar açtı. Kimseyi geri çevirmedi. Siyasetin uzun soluklu bir iş olduğunu hatırlatan Ziyaeddin Yağcı, “Belki gelecek sene, belki gelecek ay, belki de gelecek gün bu görevde olmayabilirim” diyor. Ziyaeddin Ağabey ile siz değerli okurlarımızın merak ettiklerini konuştuk. İşte Ziyaeddin Yağcı röportajı;

 

Geçtiğimiz hafta,  önce Milletvekili Ali Küçükaydın ve Necati Çetinkaya, sonrasında ise Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik partililerle bayramlaşma töreni düzenledi. Partinizde bayramlaşma krizi mi yaşandı?

Bayramlaşma töreninin saati bir hafta önceden tespit edilmiş ve ilgililere bildirilmişti. Bayramın birinci günü saat 11.00 olarak kararlaştırılmıştı. Daha sonra sayın Ömer Çelik telefonla arayarak, kendilerinin de katılacağını ancak İstanbul’dan geleceği için bir saat ileri alınmasını istedi. Sayın Genel Başkan Yardımcımız öyle arzu ediyorsa, öyle yapalım dedik. Ali Küçükaydın Bey, İl Başkanlığındaki bayramlaşma töreninin ardından Kozan’da da bayramlaşma töreni tertip etmiş. Necati Çetinkaya’nın çocuğu İzmir’deymiş, o da bayramlaşma töreninin ardından gidebilecek şekilde uçak bileti almış. Ömer Beyin uçağı 40 dakika rötar yaptı. Zaten 11.00 da yapılacak bayramlaşma, 12.00’ye alınmıştı. 40 dakika daha gecikince bir vekilimizin İzmir uçağına yetişmesi gerekiyor, diğer vekilimizin Kozan’daki bayramlaşma törenine katılması lazım. Ömer Bey gelmeden önce vakit darlığı olması hasebiyle partililerle bayramlaştılar. Bunda herhangi bir kasıt, garaz yok. 40 dakika sonra Ömer Bey geldi, hiç odaya girmeden hemen bayramlaşmaya geçtik. Odamda bir çay içtik, sonrasında herkes dağıldı. Bunda herhangi bir fevkaladelik yok. İlla milletvekillerinin hepsinin bir arada bulunması şartı yok. Hepsi birlikte olsaydı dahi iyi olurdu.

 

Milletvekili Ali Küçükaydın’ın önümüzdeki seçimlerde Milliyetçi Hareket Partisi’ne geçmesiyle ilgili söylentiler var. Böyle bir şey söz konusu mu?

Ali Bey, benim 40 yıllık arkadaşım. Gençlik arkadaşımdır. Ali Beyi, mert olarak bilir, tanırım. Öyle bir şeyi Ali Beye yakıştıramam. Kendi de kendine yakıştırmaz. Bu da bir spekülasyondur.

 

Adana’nın yaşadığı sorunları hepimiz biliyoruz. Hatta siz de Adana’nın önünün açılmasına yönelik bir bülten yayımladınız. Bazı kesimlerin de tepkisini aldınız. Bununla ilgili son durum nedir?

Tepki aldığım doğrudur, ama takdir aldığımda bakidir. Bu takdirin biri de sizden geldi. Herkesin anlayışına göre ben tenkit eden arkadaşlarımın tenkit ettiği ölçü içinde Valiyi siyasete müdahale maksadıyla böyle bir şey yazmadığım gibi Valiye karşı bir şey de değildi o. Herkesin bir takdiri var. Bu değerlendirmelere benim de takdirim, siz doğru teşhis ettiniz. Teşekkür ediyorum. Size daha önce de söyledim. Çok genç olmanıza rağmen doğru anladınız meseleyi. Çünkü gördüğüm kadarıyla siz de kasıt yok. Siz meseleyi olduğu gibi anlamışsınız. Bazı arkadaşlar, olmasını istedikleri gibi görmek istiyorlar. Onlara da yapacağımız bir şey yok.

 

“GENEL İKTİDARI DEĞİL, YEREL İKTİDARI KASTETTİM”

Biz iktidar partisiyiz, doğrudur. Valimiz devletin valisidir. Ama bu iktidar tarafından atanmıştır, o da doğrudur. Ancak bizim o beyanatımızdaki konu; genel iktidar değil, yerel iktidardı. Çok net ifadelerimiz var orada. Yerelde meclislerden sağlıklı karar çıkamayışından, gününde karar çıkamayışından mustaribiz. Karar çıkmamasının nedeni de; yerelde hiçbir parti ne biz, ne bir başkası iktidar değil. Orada koalisyonlar var. Mesela, il genel meclisinin başkanı MHP’lidir. Başkan MHP’li de, il genel meclisine hakim değil. İstediği kararı çıkaramaz başkan. Büyükşehir’de başkan bağımsıdır. Bağımsız zaten hakim değil. Hiçbir parti de hakim değil. Ne biz, ne de başkası. Seyhan’da da bu durum aynı. Azim Öztürk Hoca bizim partiden ama meclise CHP hakim. Dolayısıyla herhangi bir yerde sağlıklı bir karar ve gerektiği anda bir karar alınamıyor. Bu da bizi sıkıntıya sokuyor. Bir partinin başkanı olarak diğer partilere bir davette bulunsam benim davetim ne ölçüde geçerli olabilir. Belki insan olarak birbirimizi sevebiliriz. İnsan olarak birbirimizi kırmak istemeyebiliriz. Netice itibariyle herkes bir partinin başkanı. Bana tabi olarak benim davetime katılıp da bir şey yapmak istemeyebilirler. O nedenle onları da zor durumda bırakmamak için aklımca yanılmış olabilirim. İnsanım yanılmış olabilirim.

 

“BU ŞEHİR HEPİMİZİN”

Sayın Valimizi inisiyatif almasıyla böyle bir toplantı gerçekleşebilir sandım. Tekrar ediyorum; yanılabilirim ama niyetim buydu. Sayın Valimizin inisiyatifinde parti başkanları, belediye başkanları bir araya gelebilir. Bu şehir hepimizin. Burada particilik yapmayalım. Alınması gereken kararları hep beraber konuşalım, yanlış olsa bile kararsız kalmaktan daha iyidir, bir karar almak. Yanlış olur, bir süre sonra düzeltirsin. Ama kararsız kaldığınızda hiçbir şey yapamazsınız. Çözüm üretemezsiniz. Şimdi adam yatırım yapacak, imar tadilatı gerekiyor. Eğer köylerdeyse İl Genel Meclisinden bu kararın çıkması lazım. Şehir merkezinde ise şehir planları iptal olmuş. Şimdi 25.000’lik mi, 5.000’lik mi, yoksa 1000’lik mi uygulanacak belli değil. Bir kargaşa, kaos var. Çözemiyoruz, her kafadan bir ses çıkıyor. Bunu Valinin öncülüğünde partiler bir araya gelsin ve bir çözüm üretebilir miyiz arayışıydı benim düşüncem. Yoksa görevimi Valiye yüklemek değil. İktidar partisi olarak genelde zaten mesele yok. Ama yerelde iktidar değilim. Bir kısım arkadaşlara bunu anlatamadım. Yine de kusuru kendimde buluyorum. Herkes anlar diye düşündüm ama herkes İnci Gül değilmiş.

 

Her zaman ağabey oldunuz. Partiniz size bir ağabeylik daha yap, yerel seçimlerde “aday ol” derse, aday olur musunuz?

Böyle bir teklif gelmedi. Çünkü zamanı değil. Henüz Anayasa değişikliği yapılmadığı için bir buçuk yıl var. Her işin bir raconu var. Şu anda gündemde de böyle bir şey yok. Bir de benim yapımı bilenler bilir. Ben ömrüm boyunca bir yere asla talip olmamışımdır. Bize ihtiyaç varsa, şu göreve gelir misin derlerse, biz de uygun görürsek oluruz. Bir teklif olmasa da hiç umurumda olmaz. İşim var, gücüm var. Teklif ederlerse, “kabul ederim” diye bir şey de yok. Uyarsa, benim o an ki şartlarım uyuyorsa kabul edebilirim. Yoksa teşekkür ederim. İleride böyle bir teklif olur mu, sanmıyorum. Ben zaten aday olmam.

 

Siz tecrübeli bir siyasetçisiniz. Adana’nın da sizin gibi tecrübeli isimlere ihtiyacı var. Neden aday olmayı düşünmüyorsunuz?

Benim yapım öyle, ben aday olmam. Adana’da tecrübeli insan çok. Neyse bugünün konusu değil bu.

 

Sayın Yağcı, sizce bir siyasetçi de olması gereken özellikler neler olmalıdır?

Bir kere her şeyin başında ehliyet, sonra salahat yani dürüstlük. İşin ehli olacak, dürüst olacak. İstişareye önem verecek. Hani şimdi ortak akıl deniyor ya. Hangi ismi verirsiniz verin, toplumun aklından istifade edeceksiniz. Meclisler de bunlar için var. Toplumsal akla değer verecek. Yerlileşmiş olacak. Büyükşehirlerde yerli aramak çok gerçekçi değil. Osmaniye’de yerli arayabilirsiniz ama Adana gibi, İstanbul gibi, Ankara gibi, İzmir gibi kentlerde yerli aramaya kalkarsanız, bu hayatın gerçeğine uymaz. Kendini Adanalı hissetmeli, kaba tabirle ısmarlama aday olmamalı. Gelip de bana Hürriyet Mahallesi’ni sormamalı. Küçüksaat’i sormamalı. Burada büyümüş olmalı. Tabir caizse; anasının, babasının mezarı burada olduğu gibi kendisi de mezar yerini buradan almalı.

 

Bir adayın bu özellikleri taşımasının yanı sıra son söz parti liderinin iki dudağı arasında.

Ben il başkanıyım, sayın genel başkan günü geldiğinde herhalde bizimle istişare edecektir. Bizim söyleyeceğimiz bu olacaktır. Bize danışmasa bile sayın Genel Başkanımız, bugün Türkiye’deki politikacıların içinde sanıyorum en tecrübelisidir. Lise çağlarından beri politikanın içinde ve bu politikanın her kademesinde bu olmuş, kendisi her kademeye aday olmuş. Kimisini kazanmış, kimisin kazanamamış. Bizden daha tecrübelidir. Bizle istişare etmese bile bizim ne düşündüğümüzü yani doğruyu bilebilecek durumdadır. İnsanoğlu yanılmaz mı? Yanılır. Ama tecrübeli insanların yanılma ihtimali daha azdır. İyi bir aday ile çıkacağız ve Adana’yı bu kaostan kurtaracağız.

 

Şu ana dek sorduğum soruların cevaplarında Zihni Aldırmaz’ın “Ortak Akıl” projesini pek desteklemediğinizi hissettim.

İsimlendirmek çok önemli değil. Toplumsal akıl. Eskiden mahşeri vicdan diyorlardı. Şimdi kamuoyu deniyor.

 

Meclisteki kaosta ortak bir noktada birleşemediklerinden kaynaklanıyor. Şu anki yönetimi beğenmiyorsunuz diyebilir miyiz?

Şu anki yönetimi beğenmiyorum ama herhangi bir şahsa da itham etmiyorum. Bu şartlar da böyle olmuş diyorum.

 

Peki, Aytaç Durak görevine iade edilmez mi?

O beni aşan bir şey. Çünkü bazı davaları yargıda, yargının dışında idari olarak bakanlıkta bazı bilgiler vardır ben onlara vakıf değilim. Ben şahsi hukukum olması itibariyle, Aytaç Beyin böyle olmasını istemezdim. Çünkü benim şahsi hukukum var. Ağabey dediğim bir insandır. Bugün için Aytaç Beye diyeceğim bir söz yok. Bir yönü yargı, bir yönü idari. Her ikisinde de benim rolüm yok.

 

İktidar partisinin il başkanı olarak bir ilke imza attınız ve muhalefet parti başkanlarını ziyaret ettiniz. Kamuoyu da bu durumu takdirle karşıladı.

Biz diğer partilerle düşman değiliz ki rakibiz. Bu ülkeye en iyi hizmeti nasıl sunabiliriz. Biz bir yarış içindeyiz. Hizmette rekabetimiz var ama biz birbirimizin düşmanı değiliz. Benim yaptığım iş normal bir şeydir. Ama maalesef bu toplum normali görmeye hasret. Benim bu ziyaretim çok da beğenilerek karşılandı. Bana göre ben tabi bir iş yaptım. Bu sırf benim tarafımdan yapılan bir şey de değil. O arkadaşlarımızda bize cevap verdiler.

 

Siyasette genelde çekememezlik var.

İnsanın tabiatında da var bu. Keşke olmasa. Habil ve Kabil’den beri var. İki kardeş birbirini çekememiş. Biz de kardeşiz. Bu ülkede yaşayan insanlar, bu partililer hepimiz birbirimizin kardeşleriyiz. Bir beşeri vasıf olarak görüyorum. Olabileceğini de normal karşılıyorum.

 

Eklemek istedikleriniz ya da mesajınız ne olacak?

Medya-siyasetçi ilişkileri bakımından herkes birbirini makul birer insanlar olarak görmeli. Her birimiz farklı düşünebiliriz. Ülkemizin ve şehrimizin problemlerine farklı çözümler de üretebiliriz. Bu birbirine zıtta olabilir. Ama kabul etmeyiz ki birbirimizin düşmanı değiliz. Hiçbirimiz bu kente kötülük olsun diye bir şey üretmiyoruz. Ama akıl akıldan üstündür. Birimiz belki daha gerçekçi işlerin peşindeyiz, kimimiz biraz daha hayatın gerçeğine uymayacak veya ülkenin şartlarına uymayacak şeyler teklif edebiliriz. Birbirimize düşmanca davranmamalıyız. Ama iftira atmamalıyız. Bazı yayın organlarında –benim ona medya demeye de dilim varmıyor- bazı aklı evvellerin yazılarını okuyorum. Onlar adına üzülüyorum. Kendim bakımından gülüp geçiyorum ama onlar adına üzülüyorum. Bir insan nasıl bu kadar bayağılaşabilir diye düşünüyorum. Evvela bir senaryoyu yazıyor sonra hakikat kabul ederek yorumlar yapmaya başlıyor. 7 buçuk aydır bunların hiçbirine cevap vermedim. Onlara siz yalan yazıyorsunuz demeyi bile tenezzül etmiyorum. Çünkü o seviyede görmüyorum. Bir insan farklı değerlendirebilir. Onlara açıklama yapıyorum. Bu toplum beni de, onları da bilir.

 

“BİRBİRİMİZİ YIPRATMAYALIM”

Biz birbirimizin düşmanı değiliz, olmamalıyız. Farklı düşünebiliriz. Herkes beni sevmeye mecbur değil, ama bana iftira etmeye de kimsenin hakkı yok. Ben de herkesi sevmeye mecbur değilim. Ama saygı duymam gerekir. Sizin bir halinizi beğenmiyorsam, sizi tenkitte edebilirim. Ama siz de olmayan hali varmış gibi söyleyerek arkadan tenkit etmeye kalkarsam; bu iftira olur, çirkef olur, çamur olur. Ve çirkef evvela sahibinin üzerine sıçrar. Yazık, birbirimizi yıpratmayalım.  Çünkü bu makamlar gelip geçici. Ben bu makama kendim isteyerek gelmedim, gönülsüz de gelmedim. Bir görev verildi, severek de yapmaya çalışıyorum. Belki gelecek sene, belki gelecek ay, belki de gelecek gün bu görevde olmayabilirim.

 

Görevden alınma durumunuz mu var?

Yok. Süleyman Demirel’in bir sözü var; “Siyasette 1 saat uzun zaman.” Şartlar değişir, şöyle olur, böyle olur. Herhangi bir görevdeki bir arkadaşımız oradan ayrılır, başka bir göreve gider. Bu da hayatın bir akışı. Normal işlerdir. Bunların hiçbiri anormal değil. Bunların hiçbiri de babamızdan kalmadı. Ben bu makamdayım, kıyamete kadar da burada kalacağım. Yok, yok böyle bir şey. Biz de bir gün ayrılacağız. Bu şehirde yaşıyoruz. Yüz yüze bakacağız.

 

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
http://www.kadinescort.net/ http://www.ddtshanghaiescort.com Sakarya escort Gaziantep escort Denizli escort Adana escort Hatay escort Aydın escort İzmir escort Ankara escort Antalya escort Bursa escort İstanbul escort Kocaeli escort Konya escort Muğla escort Malatya escort Kayseri escort Mersin escort Samsun escort Konya escort Sakarya escort Samsun escort Kocaeli escort Kayseri escort İzmir escort Hatay escort Gaziantep escort Diyarbakır escort Ankara escort Adana escort Antalya escort Bursa escort Mersin escort Aydın escort Balıkesir escort Çanakkale escort Balıkesir escort Çanakkale escort Tekirdağ escort Eskişehir escort Yalova escort Rize escort Amasya escort Bolu escort Erzincan escort Şırnak escort Van escort Yozgat escort Zonguldak escort Afyon escort Adıyaman escort Bilecik escort Aksaray escort Ağrı escort Bitlis escort Siirt escort Çorum escort Burdur escort Diyarbakır escort Edirne escort Düzce escort Erzurum escort Kırklareli escort Giresun escort Kilis escort Kars escort Karabük escort Kırıkkale escort Mardin escort Kırşehir escort Kahramanmaraş escort Manisa escort Muş escort Kastamonu escort Ordu escort Nevşehir escort Sinop escort Osmaniye escort Şanlıurfa escort Sivas escort Trabzon escort Tokat escort Ardahan escort Bartın escort Karaman escort Batman escort Bayburt escort Bingöl escort Elazığ escort Gümüşhane escort Hakkari escort Isparta escort Uşak escort Iğdır escort Kıbrıs escort Kütahya escort Manisa escort Muğla escort Tekirdağ escort Trabzon escort Yalova escort Isparta escort Kahramanmaraş escort Ordu escort Rize escort Sivas escort Afyon escort Aksaray escort Giresun escort Şanlıurfa escort Yozgat escort Erzurum escort Amasya escort Çorum escort Tokat escort Uşak escort Van escort Bolu escort Burdur escort Kırşehir escort Niğde escort Osmaniye escort Zonguldak escort Düzce escort Edirne escort Erzincan escort Karabük escort Karaman escort Kastamonu escort Kırıkkale escort Kırklareli escort Tekirdağ mutlu son Adana mutlu son Mersin mutlu son Bursa mutlu son Muğla mutlu son Balıkesir mutlu son Kocaeli mutlu son İstanbul mutlu son Ankara mutlu son Antalya mutlu son İzmir mutlu son Denizli mutlu son Çanakkale mutlu son Sakarya mutlu son Manisa mutlu son Malatya mutlu son Yalova mutlu son Sivas mutlu son Tokat mutlu son Kayseri mutlu son Trabzon mutlu son Aydın mutlu son Elazığ mutlu son Afyon mutlu son Kütahya mutlu son Ordu mutlu son Eskişehir mutlu son Gaziantep mutlu son istanbul mutlu son ankara mutlu son izmir mutlu son bursa mutlu son antalya mutlu son adana mutlu son konya mutlu son şanlıurfa mutlu son gaziantep mutlu son kocaeli mutlu son mersin mutlu son diyarbakır mutlu son hatay mutlu son manisa mutlu son kayseri mutlu son samsun mutlu son balıkesir mutlu son maraş mutlu son van mutlu son aydın mutlu son tekirdağ mutlu son sakarya mutlu son denizli mutlu son muğla mutlu son bağcılar mutlu son bahçelievler mutlu son esenler mutlu son esenyurt mutlu son kadıköy mutlu son kağıthane mutlu son kartal mutlu son küçükçekmece mutlu son maltepe mutlu son pendik mutlu son sultangazi mutlu son ümraniye mutlu son üsküdar mutlu son aliağa mutlu son alsancak mutlu son bayraklı mutlu son bornova mutlu son buca mutlu son çeşme mutlu son çiğli mutlu son gaziemir mutlu son karşıyaka mutlu son konak mutlu son menemen mutlu son ödemiş mutlu son torbalı mutlu son çankaya mutlu son keçiören mutlu son mamak mutlu son polatlı mutlu son sincan mutlu son alanya mutlu son belek mutlu son kaş mutlu son kemer mutlu son korkuteli mutlu son lara mutlu son manavgat mutlu son serik mutlu son side mutlu son didim mutlu son efeler mutlu son kuşadası mutlu son nazilli mutlu son altıeylül mutlu son bandırma mutlu son edremit mutlu son karesi mutlu son susurluk mutlu son gemlik mutlu son gürsu mutlu son inegöl mutlu son mudanya mutlu son nilüfer mutlu son osmangazi mutlu son yıldırım mutlu son biga mutlu son çan mutlu son gelibolu mutlu son adıyaman mutlu son afyon mutlu son ağrı mutlu son aksaray mutlu son amasya mutlu son ardahan mutlu son artvin mutlu son bartın mutlu son batman mutlu son bayburt mutlu son bilecik mutlu son bingöl mutlu son bitlis mutlu son bolu mutlu son burdur mutlu son çanakkale mutlu son çankırı mutlu son çorum mutlu son düzce mutlu son edirne mutlu son elazığ mutlu son erzincan mutlu son erzurum mutlu son eskişehir mutlu son giresun mutlu son gümüşhane mutlu son ığdır mutlu son ısparta mutlu son karabük mutlu son karaman mutlu son kastamonu mutlu son kilis mutlu son kırıkkale mutlu son kırklareli mutlu son kırşehir mutlu son uşak mutlu son kütahya mutlu son malatya mutlu son mardin mutlu son nevşehir mutlu son niğde mutlu son ordu mutlu son trabzon mutlu son osmaniye mutlu son rize mutlu son siirt mutlu son sinop mutlu son sivas mutlu son tokat mutlu son karahayıt mutlu son pamukkale mutlu son nizip mutlu son şahinbey mutlu son şehitkamil mutlu son antakya mutlu son defne mutlu son iskenderun mutlu son darıca mutlu son gebze mutlu son gölcük mutlu son izmit mutlu son körfez mutlu son akşehir mutlu son beyşehir mutlu son ereğli mutlu son karatay mutlu son meram mutlu son selçuklu mutlu son akhisar mutlu son alaşehir mutlu son soma mutlu son turgutlu mutlu son akdeniz mutlu son anamur mutlu son erdemli mutlu son mezitli mutlu son silifke mutlu son tarsus mutlu son toroslar mutlu son yenişehir mutlu son bodrum mutlu son dalaman mutlu son fethiye mutlu son köyceğiz mutlu son marmaris mutlu son menteşe mutlu son milas mutlu son adapazarı mutlu son serdivan mutlu son atakum mutlu son çarşamba mutlu son ilkadım mutlu son eyyübiye mutlu son siverek mutlu son viranşehir mutlu son çerkezköy mutlu son çorlu mutlu son erbaa mutlu son
alanya escort manavgat escort fethiye escort kemer escort didim escort çanakkale escort Aydin escort mugla escort tekirdag escort manisa escort balikesir escort trabzon escort elazig escort ordu escort kütahya escort isparta escort rize escort maras escort yalova escort giresun escort yozgat escort tokat escort sanliurfa escort sivas escort batman escort erzurum escort sinop escort kirsehir escort karaman escort kirikkale escort bolu escort amasya escort nigde escort usak escort edirne escort çorum escort osmaniye escort zonguldak escort van escort erzincan escort Ankara escort Bursa escort Antalya escort Kocaeli escort İzmir escort Konya escort Diyarbakır escort Samsun escort Mersin escort Hatay escort Malatya escort Muğla escort Tekirdağ escort Kütahya escort Aydın escort Manisa escort Trabzon escort Balıkesir escort Afyon escort Sivas escortÇanakkale escort Isparta escort Yalova escort Giresun escort Kahramanmaraş escort Şanlıurfa escort Ordu escortTokat escort Yozgat escort Çorum escort Erzurum escort Elazığ escort Aksaray escort Kastamonu escort Kırklareli escort Rize escort Kırıkkale escort Burdur escort Karabük escort Kırşehir escort Bilecik escort Niğde escort Amasya escortUşak escort Edirne escort Sinop escort Düzce escort Erzincan escort Karaman escort Osmaniye escortadana escort adiyaman escort afyon escort agri escort aksaray escort amasya escort ankara escort ardahan escort artvin escort aydin escort balikesir escort bartin escort batman escort bayburt escort bilecik escort bingol escort bitlis escort bolu escort burdur escort bursa escort canakkale escort cankiri escort corum escort denizli escort diyarbakir escort duzce escort edirne escort elazig escort erzincan escort erzurum escort eskisehir escort gaziantep escort giresun escort gumushane escort hakkari escort hatay escort igdir escort isparta escort istanbul escort izmir escort izmit escort kahramanmaras escort karabuk escort karaman escort kars escort kastamonu escort kayseri escort kilis escort kirikkale escort kirklareli escort kirsehir escort kocaeli escort konya escort kutahya escort malatya escort manisa escort mardin escort mersin escort mugla escort mus escort nevsehir escort nigde escort ordu escort osmaniye escort rize escort sakarya escort samsun escort sanliurfa escort sinop escort sivas escort tekirdag escort tokat escort trabzon escort usak escort van escort yalova escort yozgat escort zonguldak escort