Ak Parti’de Adliye telaşı - Adana UlusAdana Ulus

28 Şubat 2021 - 18:04

Ak Parti’de Adliye telaşı

Son Güncelleme :

09 Şubat 2014 - 13:08

akp_bolge_idare_mahkemesi_insaati (2)Adana Baro Başkanı Av. Mengücek Gazi Çıtırık’ın Adli binası ile ilgili açıklamaları ve bu konuda yürüyüş yapılacağı açıklaması Ak Parti’nın Avukat Milletvekili  TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi Avukat Mehmet Şükrü Erdinç ile yeni İl Başkanı Avukat Fikret Yeni’yi hareketlendirdi. Ak Parti bu konuda medyayı bilgilendirmek için basın toplantısı düzenleyeceğini duyururken, bugün de Adana’da açılacak Bölge İdare Mahkemesi (İstinaf Mahkemesi) bina inşaatı ile ilgili fotoğraflı basın bülteni yayınlandı.

İl Tanıtım ve Medya Başkanlığı AK Parti Adana Basın Bürosu’ndan bu konuda yapılan yazılı açıklama şöyle:

“Yapımına başlanılan Bölge İdare Mahkemesi (İstinaf Mahkemesi) bina inşaatı tüm hızıyla sürerken Milletvekili Erdinç ve İl Başkanı Fikret Yeni, inşaat sahasına giderek çalışanlarla görüştüler.

akp_bolge_idare_mahkemesi_insaati (4)Yerinde inceleme esnasında yetkililerden bilgiler alan Erdinç ve Yeni, açıklamalar yaparak Adana kamuoyunun bilgisine sundular.

Milletvekili Erdinç açıklamasında; “2013 yılının Haziran ayı sonlarına doğru yapmış olduğum bir açıklama vardı. Orada, ‘Bölge İdare Mahkemesi binasının yapımına çok kısa bir sürede başlayacağız’ demiştim. İşte bugün inşaatın hangi aşamaya geldiğini yerinde görmek için buraya geldik. Görüldüğü üzere inşaat faaliyetleri son hız devam ediyor. Öyle tahmin ediyorum ki; yaklaşık 18 ay sonra Bölge İdare Mahkemesi bina inşaatı biter. Ve ona paralel olarak belirlenecek bir günde de inşallah açılışını yaparız. Burası bitince vatandaşın bekleyen işleri, dosyaları, hukukla ilgili sorunları daha hızlı çözülecektir. Zaten buradaki amaç, daha etkin bir kanun yolu incelenmesini sağlama hedefidir. Bu mahkemelerin Bölge İdare Mahkemesi adıyla anılması sadece bir şehrimize hizmet etmeyeceği, bölgesinde yer alan şehirlere de hizmet edeceği içindir. Adana’ya yapılan bu mahkeme binası bizim dışımızda; Hatay, Mersin ve Osmaniye’den gelecek olan davalara bakacak. Anlaşılacağı üzere komşu şehirlerden gelecek olan vatandaşlarımızın Adana’da zaman geçirmesi, çevre esnafların iş yapması, bu bölgede bazı işyerlerinin olması demektir. Mahkemeler bahanesiyle Adana ekonomisine katkı da sağlanacaktır. Ben burada ayrıca 2002 yılı

ndan bu yana Adalet sahasında Adana’da gerçekleşen diğer yatırımları da hatırlatmak istiyorum. Bizden önce yapımına başlanılan Adliye Binası bitirildi ve hizmete açıldı. Tüm işlemleri internet üzerinden yapmaya imkân tanıyan UYAP sistemi sağlandı. Ağır ceza mahkemelerinin duruşma salonlarına görüntülü video konferans sistemi kuruldu. Hâkim sayısı 46’dan 104’e, Savcı sayısı ise 28’den 69’a çıkarıldı. Bunlara ek olarak Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi’ne ve Oto Galericiler Sitesine iki noter açıldı. Önümüzde ki süreçte, ki ona da çok az bir zaman kaldı, Adana Adliye Sarayı’nın temeli atılıp, yapım aşamasına geçilecektir” dedi.

Adana İl Başkanı Fikret Yeni ise açıklamasında; “İşte burada ortaya çıkmaya başlayan eseri görüyoruz. Türkiye’nin AK Parti ile geçirdiği 12 yıl hizmet demek, eser demektir. Eski zamanların Türkiye’si değiliz çok şükür. Yatırımların sürüncemede kaldığı, bitirilemediği günlerden, tarih hatta saat vererek bitirdiğimiz, hizmete açtığımız yatırımların olduğu günlere geldik. Buradaki Bölge İdare Mahkemesi binası da Sayın Milletvekilimizin belirttiği sürede inşallah bitecektir. Bunu gönül rahatlığıyla söylüyoruz çünkü iktidarımız döneminde hangi alanda olursa olsun bitirilmeyen yatırım yoktur. Buna mukabil sözü verilip başlanılmayan, ertelenen herhangi bir proje de yoktur. Son günlerde çokça dillendirilen Adana Adliye Sarayı Binası içinde böyle bir erteleme söz konusu değildir. Önümüzdeki günlerde bu konu hakkında Adana kamuoyuna gerekli bilgileri vereceğiz. Bu işin ihale süreci bitti. Çok yakın bir sürede temelinin atıldığına her Adanalı şahitlik edecektir. Belli başlı büyük illerde, belirli bir plan ve program dâhilinde tamamlanmış olan Adliye Sarayları bulunmaktadır. Bu plan ve program dâhilinde Türkiye’nin sayılı Metropollerinden biri olan Adana’mıza da, ülkemizin 3’üncü büyük Adliye Sarayı kazandırılacaktır” şeklinde konuştu

2. Basın Bülteni

Bölge Adliye Mahkemesi’nin binası Adana’da yükselmeye başladı.

 

Erdinç ve Yeni, Bölge Adliye Mahkemesi inşaatında incelemelerde bulundu.

 

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Adana Milletvekili, Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi Avukat Mehmet Şükrü Erdinç ile İl Başkanı Avukat Fikret Yeni, Adana’da açılacak olan Bölge Adliye Mahkemesi (İstinaf Mahkemesi) bina inşaatında incelemeler yaparak yetkililerden bilgi aldılar.

 

Yapımına başlanılan Bölge Adliye Mahkemesi (İstinaf Mahkemesi) bina inşaatı tüm hızıyla sürerken Milletvekili Erdinç ve İl Başkanı Fikret Yeni, inşaat sahasına giderek çalışanlarla görüştüler.

 

Yerinde inceleme esnasında yetkililerden bilgiler alan Erdinç ve Yeni, açıklamalar yaparak Adana kamuoyunun bilgisine sundular.

 

Milletvekili Erdinç açıklamasında; “2013 yılının Haziran ayı sonlarına doğru yapmış olduğum bir açıklama vardı. Orada, ‘Bölge Adliye Mahkemesi binasının yapımına çok kısa bir sürede başlayacağız’ demiştim. İşte bugün inşaatın hangi aşamaya geldiğini yerinde görmek için buraya geldik. Görüldüğü üzere inşaat faaliyetleri son hız devam ediyor. Öyle tahmin ediyorum ki; yaklaşık 18 ay sonra Bölge Adliye Mahkemesi bina inşaatı biter. Ve ona paralel olarak belirlenecek bir günde de inşallah açılışını yaparız. Burası bitince vatandaşın bekleyen işleri, dosyaları, hukukla ilgili sorunları daha hızlı çözülecektir. Bölge Adliye Mahkemeleri ilk derece temyiz mahkemesi olacağından vatandaşlarımız Ankara’ya temyize gitmeden birçok davalarını bu sayede halledeceklerdir. Zaten buradaki amaç, daha etkin bir kanun yolu incelenmesini sağlama hedefidir. Bu mahkemelerin Bölge Adliye Mahkemesi adıyla anılması sadece bir şehrimize hizmet etmeyeceği, bölgesinde yer alan şehirlere de hizmet edeceği içindir. Adana’ya yapılan bu mahkeme binası bizim dışımızda; Hatay, Mersin ve Osmaniye’den gelecek olan davalara bakacak. Anlaşılacağı üzere komşu şehirlerden gelecek olan vatandaşlarımızın Adana’da zaman geçirmesi, çevre esnafların iş yapması, bu bölgede bazı işyerlerinin olması demektir. Mahkemeler bahanesiyle Adana ekonomisine katkı da sağlanacaktır. Ben burada ayrıca 2002 yılından bu yana Adalet sahasında Adana’da gerçekleşen diğer yatırımları da hatırlatmak istiyorum. Bizden önce yapımına başlanılan Adliye Binası bitirildi ve hizmete açıldı. Tüm işlemleri internet üzerinden yapmaya imkân tanıyan UYAP sistemi sağlandı. Ağır ceza mahkemelerinin duruşma salonlarına görüntülü video konferans sistemi kuruldu. Hâkim sayısı 46’dan 104’e, Savcı sayısı ise 28’den 69’a çıkarıldı. Bunlara ek olarak Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi’ne ve Oto Galericiler Sitesine iki noter açıldı. Önümüzde ki süreçte, ki ona da çok az bir zaman kaldı, Adana Adliye Sarayı’nın temeli atılıp, yapım aşamasına geçilecektir” dedi.

 

Adana İl Başkanı Fikret Yeni ise açıklamasında; “İşte burada ortaya çıkmaya başlayan eseri görüyoruz. Türkiye’nin AK Parti ile geçirdiği 12 yıl hizmet demek, eser demektir. Eski zamanların Türkiye’si değiliz çok şükür. Yatırımların sürüncemede kaldığı, bitirilemediği günlerden, tarih hatta saat vererek bitirdiğimiz, hizmete açtığımız yatırımların olduğu günlere geldik. Buradaki Bölge Adliye Mahkemesi binası da Sayın Milletvekilimizin belirttiği sürede inşallah bitecektir. Bunu gönül rahatlığıyla söylüyoruz çünkü iktidarımız döneminde hangi alanda olursa olsun bitirilmeyen yatırım yoktur. Buna mukabil sözü verilip başlanılmayan, ertelenen herhangi bir proje de yoktur. Son günlerde çokça dillendirilen Adana Adliye Sarayı Binası içinde böyle bir erteleme söz konusu değildir. Önümüzdeki günlerde bu konu hakkında Adana kamuoyuna gerekli bilgileri vereceğiz. Bu işin ihale süreci bitti. Çok yakın bir sürede temelinin atıldığına her Adanalı şahitlik edecektir. Belli başlı büyük illerde, belirli bir plan ve program dâhilinde tamamlanmış olan Adliye Sarayları bulunmaktadır. Bu plan ve program dâhilinde Türkiye’nin sayılı Metropollerinden biri olan Adana’mıza da, ülkemizin 3’üncü büyük Adliye Sarayı kazandırılacaktır” şeklinde konuştu.

 

 

                                İL TANITIM VE MEDYA BAŞKANLIĞI

                                                                          AK Parti Adana Basın Bürosu

akp_bolge_idare_mahkemesi_insaati (5) akp_bolge_idare_mahkemesi_insaati (3) akp_bolge_idare_mahkemesi_insaati (1)