Akademik Yıl Başladı - Adana UlusAdana Ulus

13 Mayıs 2021 - 03:43

Akademik Yıl Başladı

Son Güncelleme :

11 Ekim 2013 - 22:43

akademik_cuÇukurova Üniversitesi’nde 2013-2014 Akademik Yılı törenle başladı.

Mithat Özsan Amfisi’nde gerçekleştirilen tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar üniversitenin bünyesinde halen eğitime devam eden 16 fakülte, 5 yüksekokul, 13 meslek yüksekokulu, 1 devlet konservatuarı, 3 enstitü ve 29 araştırma ve uygulama merkezinin bulunduğunu ayrıca çeşitli birimlerde profesör, doçent ve yardımcı doçent olarak görev yapan 943 öğretim üyesi, 430 öğretim elemanı ve 692 araştırma görevlisi olmak üzere 2 bin 65 akademik personelin bulunduğunu söyledi.

ÜNİVERSİTE ADANA’NIN BAŞTACI

cu_akademikVali Hüseyin Avni Coş ise, Çukurova Üniversitesi’nin Adana için çok önemli bir kurum olduğunu ifade ederek, “Çukurova Üniversitesi’nin Adana’da olmadığını bir hayal edelim. Adana’nın her bakımdan ne kadar çoraklaşacağını tahmin edebiliriz. Üniversitemiz ne kadar gelişir ve büyürse dünya üniversiteleri arasında yerini alırsa, Adana’nın da dünya kenti olma hedefine o denli yaklaşmış olacağımızı söylemek istiyorum. Bunun için en büyük gücümüz Çukurova Üniversitesi’dir. Bu kurumun akademisyen ve öğrencileri her zaman Adanalıların baş tacı olmuştur” dedi.

Adana’nın bir üniversiteler kenti olmasını da arzu ettiklerini söyleyen Vali Coş, şöyle konuştu:

kibarmustafa“Bunun için böyle bir hedefe ulaşabilmemiz için insanımızın ilim adamı ve öğrencilere özel sevgi ve saygı göstermesi lazım. Ulusal düzeyde Adana’nın akademisyen ve öğrencileri bağrına basan bir kent imajı verebilirsek, o zaman Adana’nın akademisyen ve bilim dünyasından da tercih edilebilirliğine toplumsal bir destek sunmuş oluruz. Adana’da ki tüm kanaat önderlerimize çağrıda bulunuyorum. Tüm üniversitelerimize sahip çıkalım eğer bu olguyu sağlayabilirsek Adana’nın dünya kenti olmasına katkı sunmuş oluruz. Adana’nın toplumsal değişim ve dönüşümünde Çukurova Üniversitesi, bugüne kadar sağladığı katkıyı daha fazla arttırmalı. Adana’nın öncüsü ve yönlendiricisinin, üniversite ve bilim adamları olması lazım. Adana’da başarılan ya da başarılamayan her durumda üniversitelerimizin kendisini hissedar kabul etmesi önem arz etmektedir”

takipçi satın al