AKP, halkı baskıyla sindirmeye çalışıyor - Adana UlusAdana Ulus

14 Haziran 2021 - 07:57

AKP, halkı baskıyla sindirmeye çalışıyor

Son Güncelleme :

06 Haziran 2013 - 11:59

 

Adana Emek ve Meslek Örgütleri, Gezi Parkı‘nın yağmalanmasına karşı gelişen halk direnişinin, toplumun tüm kesimlerinin, kadınların, gençlerin, çevre hareketinin, ezilen kimlik mücadelelerinin, eğitim ve sağlık hakkı mücadelesinin talepleri ile buluştuğunu belirterek,  “AKP toplumun önemli bir kısmını kendi iktidar düşlerini hayata geçirmek için baskıyla sindirmekte, hak ve özgürlükleri kısıtlamaya çalışmaktadır.” görüşünü savundu.

kesk_eylem1Gezi parkında yer alan ağaçların sökümüne karşı çıkanlara yapılan vahşi saldırı ile başlayan süreç, bugün halkın demokratikleşme ve özgürlük taleplerinin simgesi olmuştur.

Taksim‘deki son yeşil alanın rant getirecek bir projeye kurban edilmesine karşı başlayan direniş, iktidar tarafından şiddet kullanılarak bastırılmak istenmiştir; bu hoyrat güç gösterisi direnişin ülke çapına yayılmasına ve büyümesine neden olmuştur.

Halk, Erdoğan‘ın ağzından çıkan her sözün kanun olamayacağını, kendi haklı ve meşru taleplerinin şiddetle bastırılamayacağını göstermiştir.

İktidarının bu gösterileri bastırmak için uygulattığı şiddet,  onlarcası ağır, binlerce yurttaşımızın yaralanmasına, iki gencecik yurttaşımızın ölmesine neden olmuştur.

Tayyip Erdoğan kendi halkını gaz bombalarına boğdurmuş, sokak ortasında işkence yaptırmış, yurttaşlarını sakat bırakmış ve ölümüne neden olmuş bir hükümetin başıdır.

Bizler ülkemize dair sorumluluğumuz gereği, başta Başbakan olmak üzere AKP iktidarını Taksim‘den Türkiye‘ye yayılan direnişin şartlarını yerine getirmeye çağırıyoruz:

–  Taksim Gezi Parkı‘nın park olarak kalacağı resmen ilan edilmelidir.

– Halka uygulanan şiddetin sorumluları hesap vermeli ve istifa etmelidir, biber gazı, gaz bombası ve plastik mermi kullanımı yasaklanmalıdır.

–  Ülkenin dört bir yanında gözaltına alınan binlerce kişi hakkında, hiçbir soruşturma açılmayacağı ilan edilmeli, yaratılan mağduriyetler nedeniyle halktan özür dilenmelidir.

– Taksim başta olmak üzere Türkiye‘deki tüm meydanlarda, kamusal alanlarda toplantı ve eylem yasaklarına son verilmelidir.

Bu şartlar gayet açık, net ve meşrudur. Bu taleplere karşı uygulanan şiddet ise gayrimeşrudur.

Adana’da da aynı zihniyetle 5 Ocak Stadyumu ranta feda edilmek istenmekte ve bu alana konut ve AVM yapılmak istenmektedir. Adanalılar olarak yaşam alanlarımıza sahip çıkıyoruz. Bu alan Adanalılarındır ve öyle kalmalıdır.

Adanalılar Taksim Gezi Parkı direnişine sahip çıkmış,  demokratik taleplerini dile getiren gösterilerle iktidarın dayatmalarına karşı olduklarını göstermiştir. Bu demokratik hak talepli gösteriler polisin yoğun şiddet dolu saldırılarıyla, gaz bombalarıyla, gözaltılarla bastırılmak istenmiştir. Adana emniyet yetkililerini, halkımıza karşı geliştirdiği acımasız saldırılara son vermeye çağırıyoruz.

Taşeronlaşmaya, esnek çalıştırmaya, güvencesizliğe ve kamu emekçilerinin iş güvencesinin ortadan kaldırılmasına, çalışma hayatının işverenlerin ve devletin keyfiyetine terk edilmesine yönelik çabalar, AKP hükümetinin “sandıkta ben daha çok oy aldım, dolayısıyla ben yaparım, herkes itaat eder” anlayışının bir ürünüdür. AKP iktidarı, toplumun sorunlarına kulak vermek onların taleplerini dinlemek yerine, her alanda elde ettiği iktidar gücü ile emeğimize, bedenimize, doğamıza, yaşam alanlarımıza ve kentlerimize, hak ve özgürlüklerimize saldırmayı tercih etmektedir. Halkın geniş kesimlerinin yükselen itirazı, emek ve meslek örgütleri olarak dile getirdiğimiz taleplerle ortaklaşmaktadır.

AKP‘yi bu uyarıyı dikkate almaya, günlerdir sokaklarda bu ülkenin işçilerinin, emekçilerinin, kadınlarının, gençlerinin, kısacası tüm halkın açıkça ortaya koyduğu iradenin ve taleplerinin gereğini yapmaya çağırıyoruz.

Halkımızı da bu süreci hak ve özgürlüklerimiz lehine genişletecek bir biçimde örgütlü davranmaya ve mücadeleye davet ediyoruz.

takipçi satın al