Hotivi

AL FADİMEM - Adana UlusAdana Ulus

15 Haziran 2021 - 00:31

AL FADİMEM

AL FADİMEM
Son Güncelleme :

04 Mayıs 2021 - 1:57

Bundan 60 yıl kadar önce. Emirdağ’ın Sağırlı Köyü’nden bir kız: Fadime. Ve.Cevizli köyünden bir genç: Efe Kadir. Severler birbirini.
Efe Kadir, günün törelerine uygun bir şekilde istetir Fadime’yi. Fakat nedense, al yanaklı, selvi boylu, Fadime’yi vermezler, Efe Kadir’de. Ne yapsın, Efe Kadir? Kaçırmaya karar verir Fadime’yi.
Ve kaçarlar sevdalılar. Ama töre vardır, töre. Fadime’nin dayıları, o günün Morcalı Kolu’nda adı-sanı anılan, gözü kara, babayiğit kişiler istemezler namuslarını lekelenmesini ve düşerler iki aşığın peşine. Namus (!), aşka, sevgiye, gönül sesine ağır basar.
Çok geçmez yakalanır genç aşıklar Emirdağ merkezinde. Ve çıkarlar hakim karşısına. Küçüktür yaşı Fadime’nin, teslim edilir ailesine. Efe Kadir de cezaevine gönderilir.
Bir süre sonra Fadime aynı köyden Musa Bostan, nam-ı diğer Kara Musa ile evlendirilir. Fadime’si elinden alınan Efe Kadir dokuz ay yattıktan sonra tahliye olur ve köyüne döner.
Güzün atılan tohumlar, hasada dönüşmüş, haşhaş çizimi, arpa buğday biçimi gelmiştir. Haşhaş kozasına atılan çizgi, bıçağın ağlattığı kozayı görenler, koyun güden çobanlar, koyun sağan gelinler, Efe Kadir’in hapiste yaktığı türküyü mırıldanmaya başlamışlardır.
Uzun zaman geçer aradan ama ateş sönmez. Fadime’nin altı çocuğu olmuştur: Üçüncü çocuğu, yıldırım düşmesi sonucu ölür ama diğer beş kardeş hayattadır.
Türküye dökülen aşk, Fadime ile Efe Kadir’in yanan gönüllerinden dökülen sevgi sözcükleri ceylan bakışlı Fadime kızı, Al Fadime yapmıştır artık.
Bugün Bolvadin istikametinden seyir edenlerin aklına gelir hep, Efe Kadir ve Al Fadime’nin aşkı. O aşk, bu türkü ne zaman söylense, özellikle sevdiklerine kavuşamamış, sevdalarını gönüllerine gömmüş Emirdağlı geçlerin yüreğini dağlar. Biraz Fadime ile Efe Kadir’e duydukları saygıdan, biraz da onların şahsında yaşanmamış kendi sevdalarından.
Buyurun hep beraber analım Al Fadime ile talihsiz aşık Efe Kadir’i
Evlerinin önü yoldur.
Yoldan geçen karakoldur.
Gurban olam sarı gelin,
Gel testini bizden doldur.

Al Fadimem, bal Fadimem
Yanakları gül Fadimem,
Uyan uyan sabah oldu,
Namazını gıl Fadimem. (Nakarat)

Şu dağların burcu musun?
Kız boynumun borcu musun?
Gurban olam sarı gelin,
Sen kötünün harcı mısın?

Evlerinin önü satır.
Atlı geçer güpür güpür.
Gurban olam sarı gelin,
Gel de bizim evi süpür.

Koyun yola dizilirdi.
Bağlı ipler çözülürdü.
Ahranımış gavur oğlan,
Buz olsaydı çözülürdü.

Al Fadimem suya gider
Su yolunda çalım eder
Çalım etme al Fadimem
Ben cahilim aklım gider

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al