Altın Koza'da Gezi ruhu - Adana UlusAdana Ulus

10 Mayıs 2021 - 03:46

Altın Koza’da Gezi ruhu

Altın Koza’da Gezi ruhu
Son Güncelleme :

22 Eylül 2013 - 17:37

Adana 20. Altın Koza Film Festivali, Gezi ruhunun kendini mesajlarla hissettirdiği büyülü bir atmosferde önceki gece noktalandı. En İyi Film Ödülü’ne Mahmut Fazıl Coşkun’un ‘Yozgat Blues’ ve Hakkı Kurtuluş ile Melik Saraçoğlu’nun ‘Gözümün Nuru’ adlı filmleri layık görüldü. Yönetmen Kurtuluş, “Sinirlendikçe güzelleşen Türkiye” mesajıyla, Saraçoğlu ise ödülünü “Gezi olaylarında gözünü kaybedenlere” adadığını söyleyince bol bol alkış aldı. Yılmaz Güney Özel Ödülü’nü kazanan yönetmen Deniz Akçay Katıksız ödülünü “bedenleri üzerinde söz hakkı elinden alınan kadınlara” adarken Güney adının geçtiği yerde bu yıl da coşkuyla alkışlandı.

BARIŞ SÜRECİ’NE ZARAR GELMESİN DİYE
altin_kozada_geziÇukurova Üniversitesi Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen 20. Altın Koza Film Festivali’nde “toplumsal içerikli mesaj verme geleneği” bu yıl da bozulmadı. Dizi-sinema oyuncusu Şenay Gürler ve Sinan Tuzcu tarafından sunulan gecede, Öğrenci Filmleri Yarışması’nda ‘Ayakkabı’ adlı çalışmasıyla Jüri Özel Ödülü’ne layık görülen Marmara Üniversitesi Sinema Bölümü öğrencisi Musap Tekin, ödülünü “Kendi kimliklerini yaşayamayan ve gizlemek zorunda kalanlara ve özgürlük mücadelesi veren halklara” adadı. Tekin’in “Ayakkabı değil de asıl adı Kürtçeydi ama ben Barış Süreci’ne zarar gelmesin diye belirtmedim” diye konuşması alkışlarla karşılanmasına neden oldu.

“SİNİRLENDİKÇE GÜZELLEŞEN TÜRKİYE”

İstanbul Gezi Parkı’ndaki havanın yansıdığı törende bu yönde ilk mesaj ‘Umut Veren Erkek Oyuncu’ ödülünü alan Savaş Alp Başak’tan geldi. ‘Köksüz’ filmindeki başarısıyla ödüle layık görülen Başak, “Özgürlük yolunda iradesini kaybetmemiş altı kardeşime adıyorum” deyince alkışlara boğuldu. Aynı filmdeki rolüyle ‘En İyi Yardımcı Kadın Ödülü’ verilen Melis Ebeler de “Özgürlük için direniştir sanat” diyerek ayrıldı sahneden. SİAD Özel Ödülü, En İyi Senaryo Ödülü ve ‘Yozgat Blues’ ile birlikte En İyi Film Ödülü’ne de layık görülen yönetmen Hakkı Kurtuluş, ödüllerini “Sinirlendikçe Güzelleşen Türkiye’ye” adaması 20. Altın Koza Film Festivali’nin havasını birdenbire değiştiriverdi.

GEZİ’DE GÖZÜNÜ KAYBEDENLERE
‘Gözümün Nuru’ filminin diğer yönetmeni Melik Saraçoğlu da üç kez çıktığı sahnede “Ömer Lütfi Akad, Yılmaz Güney gibi ustaların aldığı ödülleri almanın onurunu yaşıyorum. Ödülümü Gezi olaylarında gözünü kaybedenlere adıyorum” deyince salondan büyük bir alkış aldı. Öğrenci Filmleri Yarışması Belgesel dalında ürettiği ‘Gecekondu Mahallesi’ filmiyle Jüri Özel Ödülü’nün sahibi olan Marmara Üniversitesi’nden Emrah Kılıç, “Ödülümü ağlayan anneler ve son olaylarda ölen 6 genç arkadaşımıza armağan ediyorum” diye konuşunca alkışlara bir alkış daha eklendi.
BAKAN, VALİ, REKTÖR KATILMADI
Sinema oyuncusu Gülseren Tuncer’in ifadesiyle “Çıtasını bu yıl çok daha fazla yükseltmiş olan 20. Altın Koza Film Festivali’ne Adanalı Kültür Bakanı Ömer Çelik ve Adana Valisi Hüseyin Avni Coş katılmadılar. Katılmadıkları gibi ne bir mesaj gönderdiler ne de mazeret bildirdiler. ÇÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar’ın da yerine bir yardımcısını gönderdiği 20. Altın Koza Film Festivali Ödül Töreni Adana Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz’ın “Adana’nın iklimi değişti. Sinemanın 100. Yılına gelen 21. Altın Koza’yı daha da görkemli kutlayacağız” sözleriyle noktalandı.(Yurt Gazetesi/Ufuk TEKİN)

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al