Hotivi

Altın Koza’da Juri Başkanı açıklandı - Adana UlusAdana Ulus

16 Haziran 2021 - 01:04

Altın Koza’da Juri Başkanı açıklandı

Son Güncelleme :

24 Temmuz 2013 - 13:43

altinkoza_juriBu yıl 16-22 Eylül tarihleri arasında Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenecek, 20. Uluslararası Altın Koza Film Festivali kapsamında yapılacak Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda jüri başkanlığını, Berlin Film Festivali Avrupa Film Pazarı Direktörü Beki Probst yürütecek.

Adana Büyükşehir Belediye Başkan vekili Zihni Aldırmaz tarafından yapılan açıklamada bu yıl 16-22 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek olan 20. Uluslararası Altın Koza Film Festivali Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda jüri başkanlığını, film endüstrisinin en güçlü ve en deneyimli isimlerinden Beki Probst’un üsteleneceğini bildirdi.

Zihni Aldırmaz, “Festivalimizde bu yıl alanında dünyanın önde gelen isimlerinden biri olan Sayın Probst’u ağırlayarak, ülkemizin son dönem sinemasını yakından gözlemlemesini sağlamayı amaçlıyoruz” dedi.

Öte yandan Türkiye’nin en önemli kültür sanat etkinliklerinden biri olan Altın Koza Film Festivali, bu yıl 20. yaşına özel dopdolu bir program hazırlıyor.

Son başvuru tarihi 2 Ağustos 2013 olan Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması için geri sayım devam ediyor. Festival kapsamında Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nın yanı sıra her yıl olduğu gibi Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması ve Akdeniz Ülkeleri Kısa Film Yarışması düzenlenecek. Dünya sineması seçkisi, özel gösterim bölümleri, belgesel gösterimleri, söyleşiler, atölye çalışmaları ve sergiler de sinemaseverlerle buluşacak.

 

BEKİ PROBST KİMDİR?

Beki Probst, İstanbul’da doğdu. 25 yıldır film endüstrisine yön veren isimler arasında kabul edilen Probst, hukuk ve gazetecilik öğrenimi gördü. Çalışma hayatına Tercüman Gazetesi ve Hayat Mecmuası’nda başladı. 1960 yılında İsviçre’ye giden Probst, orada çeşitli kültürel etkinlikler düzenledi ve sinema işletmeciliği yaptı. 1981 – 1988 yılları arasında Berlin Film Festivali’ne Türkiye ve Yunanistan’dan film seçen Probst, 1985 – 1995 yılları arasında Locarno Film Festivali’nde seleksiyon komitesinde görev yaptı.

Probst, 1988 yılında başına getirildiği Berlin Film Festivali’nin Film Fuarı’nı EFM – European Film Market / Avrupa Film Pazarı’na dönüştürdü.

Cenevre Stars de Demain / Yarının Yıldızları festivalinin sanat yönetmenliği de üstlenen Beki Probst, dünyanın birçok önde gelen film festivalinde jüri üyeliği yaptı.

Festivalin tüm yarışmalarına ait yönetmelik ve başvuru formlarına www.altinkozafestivali.org.tr adlı internet sitesinden ulaşılabilir.

 

takipçi satın al