Hotivi

AOSB’DE BEKİR SÜTÇÜ GÜVEN TAZELEDİ - Adana UlusAdana Ulus

23 Haziran 2021 - 08:37

AOSB’DE BEKİR SÜTÇÜ GÜVEN TAZELEDİ

AOSB’DE BEKİR SÜTÇÜ GÜVEN TAZELEDİ
Son Güncelleme :

27 Mart 2018 - 21:00

Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi Genel Kurulunda Bekir Sütçü yeniden başkan seçilerek güven tazeledi.

AOSB’de yapılan genel kurula Vali Mahmut Demirtaş,  Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, Adana Ticaret Odası Başkanı Atilla Menevşe, Adana Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç, MÜSİAD Adana Şube Başkanı Burhan Kavak, sivil toplum kuruluşları temsilcileri katıldı.

Vali Mahmut Demirtaş, AOSB genel kurul toplantısında yaptığı konuşmada  1984 yılında temeli atılan  AOSB’nin Örnek Bir Sanayi Bölgesi olduğunu belirterek şunları söyledi: 

“Yürüttüğümüz çalışmaların başında Adana OSB’nin alanının genişletilmesi gelmektedir. Bugün itibariyle yaklaşık 100 hektar büyüklüğündeki alanla ilgili olarak bakanlıkça yapılan işlemler neticesinde, yer seçimi kesinleşmiştir. Bu alana ilişkin kamu yararı kararı alınmış olup, kamulaştırma işlemleri YİKOB tarafından yürütülmektedir.

Ceyhan OSB ile ilgili çalışmalarımız da tüm hızıyla sürüyor. Ceyhan OSB’yi İlimiz için stratejik bir yatırım olarak değerlendiriyorum. Ceyhan OSB’nin, Yumurtalık Serbest Bölgesine, Erzin OSB ve Ceyhan Enerji İhtisas Endüstri Bölgesine komşu olması, 6 limana yakınlığı ve ulaşım imkânları ile fevkalade önem taşıdığı kanaatindeyim. Ceyhan Sarımazı Mahallesi sınırlarında bulunan Ceyhan OSB 1. Etap 1.210 dekar olarak tescillenmiştir. İmar planı, hâlihazır haritaları ve zemin etüt raporu hazırlatılmış ve onaylatılmıştır.Ceyhan OSB alanı teknik projeler ve parselasyon yapılmaya uygun hale getirilmiş olup, önümüzdeki günlerde satın alma süreci tamamlanarak, alt yapı inşaatı aşamasına geçilecektir.”

Ceyhan OSB ile ilgili karşımızda duran en büyük sorun, Hatay ile Adana arasındaki il sınırı sorunuydu. 60 yıldır süren bu sorun, geçtiğimiz günlerde Ankara’da Sayın Bakanlarımızın da katıldığı toplantı ile ilimiz lehine sonuçlanmıştır. Öte yandan Ceyhan Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi de ilimizin önemli yatırımları arasında yer almaktadır. Bölgenin Ortadoğu petrol ve doğalgaz rezervleri ile limanlara yakınlığı, uluslararası boru hatlarının vanasının burada bulunması, Ceyhan’ın enerji anlamında stratejik önemini bir kez daha göstermektedir.Rafineri, petro-kimya tesisi, termik santral gibi entegre ve büyük ölçekli tesislere ev sahipliği yapacak, 1.341 hektar büyüklüğündeki Ceyhan Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi ile ilgili acele kamulaştırma işlemleri sürdürülmektedir. Bölgenin yatırımlara hazır hale gelmesi için imar planına esas jeolojik-jeoteknik etüt raporunun hazırlanma süreci başlatılmıştır. Raporun Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanmasının ardından, imar planı ve parselasyon planının yapılmasıyla birlikte altyapı çalışmaları gerçekleştirilecektir.”

Sanayi ve enerjiye dayalı OSB’lerin dışında tarım ve hayvancılığa dayalı OSB projelerimizi de ilimize kazandırmak amacıyla çalışmalarımızı tüm hızıyla sürdürüyoruz. Bu amaçla Sarıçam Göztepe mevkiinde, 2.210 dönüm arazi üzerinde kurulması düşünülen Gıda İhtisas OSB ile ilgili yer seçimi tamamlanmış olup, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının oluru beklenmektedir.Gıda İhtisas OSB ile su ürünlerinden et ürünlerine, hububattan yağlı tohumlara, turunçgillerden yaş meyve ve sebzeye varıncaya kadar gıda alanında ilimizin potansiyelini daha da artıracağımıza inanıyorum.

Ayrıca Karataş- Bebeli Mahallesinde oluşturacağımız 3 bin dekar alanda Seracılık OSB projesi; Karataş-Adalı Mahallesinde 6 bin dekar alanda Tarla Balıkçılığı OSB projesi; Ceyhan-İsalı Mahallesinde 2.000 dekar alanda Canlı Hayvan  ve Besi Süt OSB projesi; Yumurtalık-Tahiriye Mahallesinde 3 bin dekar alanda Muz Seracılığı OSB projesi ile ilgili çalışmalarımızı da başlatmış durumdayız.

Bahsettiğimiz bu OSB projelerinin dışında, ilimizde faaliyetlerini iptidai şartlarda sürdüren ayakkabıcılar, tekstilciler ve mahrukatçıların daha modern ve teknolojik imkânlara kavuşturulması adına da çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bildiğiniz üzere şehir merkezindeki ayakkabı imalatçılarımız, yüksek yangın riski ve işçi sağlığı açısından uygun olmayan iş koşullarında faaliyetlerini sürdürmektedirler. Bu durumun ortadan kaldırılması amacıyla 171 ayakkabı imalatçısı Adana Ayakkabı İmalatçıları Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifini kurmuştur. Bu yapı kooperatifi için kullanılmak üzere Valiliğimizce Sarıçam İlçesi Dağcı Mahallesinde 261 dönümlük arazi TOKİ’ye tahsis edilmiştir. Kooperatif için TOKİ kanalıyla inşa kararı alınmış ve protokol 13 Mart 2018 tarihinde imzalanmıştır. Sarıçam Dağcı Mahallesinde yaklaşık 600 dönüm arazi üzerine kurulması planlanan Tekstilciler OSB’nin yer seçim çalışmaları tamamlanmış olup imar çalışmaları devam etmektedir. 121 işletmenin yer alacağı Tekstilciler OSB ile Adana’yı modern ve çağdaş bir tekstil OSB’ye kavuştururken, ilimizin tekstilden elde ettiği katma değerin yükselmesine ve istihdamın artmasına önemli katkı sağlayacağız. Yine Sarıçam Göztepe Mahallesinde 4 bin 200 dekar alanda kurulacak Mahrukatçılar sanayi sitesi ile inşaat yapı malzemeleri, kereste, demir, pvc ve cam sektörleri bir araya getirilmiş olacaktır. Ayrıca  35 bin kişinin istihdam edilmesi planlanmaktadır. Konum, erişilebilirlik, hammaddeye yakınlık, altyapı gibi faktörler, Adana’nın yatırımcı için cazip yönleri olarak bulunmaktadır.

Önemli olan ilimizin bu potansiyellerini harekete geçirmektir. Bunun için mesai mefhumu gözetmeden çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Buradan bir kez daha özel sektör temsilcilerine açık çağrıda bulunuyorum. Valilik olarak kapımız ilimize yatırım yapmak isteyen tüm müteşebbislere, 7 gün 24 saat açıktır. Geliniz, faaliyette olan ya da kurulma aşamasında bulunan OSB’lerimizde yerlerinizi alınız. Yapacağınız yatırımlarla hem ülkemiz hem de Adana’mız kazansın. Sağlayacağımız istihdamla bu şehrin güzel insanlarının sosyo-ekonomik düzeylerini yükseltelim. Herkese iş ve aş kapısı açalım. İnsanımızın mutluluğuna, ülkemizin refahına katkı sunalım.”

BEKİR SÜTÇÜ YENİDEN SEÇİLDİ

Vali Mahmut Demirtaş’ın açıklamalarının ardından ve yapılan diğer konuşmaların ardından tek liste halinde gerçekleştirilen genel kurul sonucunda mevcut başkan Bekir sütçü yeniden seçildi.

EN ÇOK KAZANANLAR

 • INFO5.98 38.76%
 • VAKFN10.57 9.99%
 • TKURU168.40 9.99%
 • OZBAL11.13 9.98%
 • SEKFK6.62 9.97%

EN ÇOK KAYBEDENLER

 • BOBET5.65 -9.89%
 • UTPYA22.06 -7.23%
 • AYCES72.70 -6.31%
 • IDGYO6.27 -5.43%
 • POLTK354.00 -5.07%

EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

 • THYAO14.76 1.17%
 • BOBET5.65 -9.89%
 • GARAN8.32 1.59%
 • GUSGR6.14 -4.81%
 • HALKB5.27 6.04%

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

DÖVİZ KURU

BIST100 1.409.85 % 0,00
DOLAR 8.6598 % 0,08
EURO 10.3265 % -0,10
BITCOIN 33.804.75 % 2,74
ÇEYREK ALTIN 811.43 % 0,31
GRAM ALTIN 497.76 % 0,33
takipçi satın al