rolex replica watches was captivated with the watchmaking arena paintings .

Arıkan’dan ASKİ faturalarına tepki - Adana UlusAdana Ulus

7 Temmuz 2022 - 10:36

Arıkan’dan ASKİ faturalarına tepki

Son Güncelleme :

22 Kasım 2012 - 13:44

Adana(Ulus)–Kanal A’da yayınlanan ve Gazeteci Murat Berhun’un hazırlayıp sunduğu “Kentin Yüzü” programına konuk olan Çukurova Belediye Başkanı Yıldıray Arıkan evsel katı atık ücretinin tahsil edilmesi konusunda ASKİ’nin kanunda belirtilen fatura örneğine göre değil, kendilerini vatandaşın önüne atacak şekilde ayrı fatura düzenlediğini söyledi.

Uygulamayı “Şark Kurnazlığı” olarak niteleyen Başkan Arıkan şöyle konuştu;
“ Evsel katık atık uygulamasını iyi anlatamadık. Büyükşehir Belediyesi de bu durumu sabote etti. Alınan bu ücret hiçbir ilçe belediyesinin aldığı bir kararla tahsil edilmiyor. Tüm İlçe Belediyeleri,  2872 sayılı Çevre kanununu 11. Maddesi gereği bu ücreti almak durumundalar. Yani kanun gereği bu ücreti toplamak zorundayız. Eğer bu kanunu uygulamaz ve evsel katı atık bedelini toplamazsak bize zimmet çıkar. Keşke kanun geri çekilse bizde almasak”
Bu bedel karşılığı evsel katı atıkları toplayıp Sofulu çöplüğüne kadar götürdüklerini belirten Arıkan toplanan paraların başka bir işte de kullanılmadığının altını çizdi.  Evsel katı atık bedelini toplama konusunda Büyükşehir Belediyesinin “şark kurnazlığı” yaptığını öne süren Başkan Arıkan sözlerini şöyle sürdürdü;
“Kanun, bu bedeli toplama görevini Büyükşehir Belediyelerinde Su idarelerine verdiğinden Adana’da ASKi Genel Müdürlüğü tahsilat yapıyor. Kanun ekinde tahsilatın nasıl bir fatura ile yapılacağı belirtilmiş ve örnek gönderilmiş. Bu örnekte tahsilatın tek faturada yapılması öngörülmüş.   Büyükşehir Belediyesinin gönderdiği faturada ise “Şark kurnazlığı” yapılmış fatura ikiye bölünmüş ve evsel katı atık bedeli için kırmızı renkte fatura düzenlenmiş. Hâlbuki Katı atık bertaraf bedeli adı altında Büyükşehir’de aynı faturada tahsilat yapıyor. Katı atık bertaraf bedeli tahsilatı ana faturada belirtilmişken, ilçe belediyelerine ödenmek üzere tahsil edilen evsel katı atık toplama bedeli ise ayrı faturada belirtiliyor. Büyükşehir Belediyesi ayrı fatura düzenleyerek bizi sabote ediyor. İnsaf aynı faturada sende katı atık bertaraf ücreti alıyorsun. Neden bizi vatandaşın önüne atmak için ayrı fatura düzenliyorsun. Ayrıca Çukurova halkı genelde otomatik ödeme talimatı vermiş. Su faturası otomatik olarak ödenirken, ayrı görünen evsel atık toplama bedeli tahsilatı için otomatik ödeme yapılamıyor. Bizde bunu toplayamıyoruz. Bu haksızlığın giderilmesi ve tek faturaya geçilmesi için  Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan ile birlikte Büyükşehir’e yazı yazdık. Şayet bu düzeltilmezse yasal haklarımızı kullanacağız”