ATB KOMPLEKSİ TOPRAK KORUMA KURULU ONAYI OLMADAN AÇILIYOR - Adana UlusAdana Ulus

14 Haziran 2021 - 00:37

ATB KOMPLEKSİ TOPRAK KORUMA KURULU ONAYI OLMADAN AÇILIYOR

ATB KOMPLEKSİ TOPRAK KORUMA KURULU ONAYI OLMADAN AÇILIYOR
Son Güncelleme :

04 Mart 2018 - 11:46

Adana Ticaret Borsası (ATB) Başkan Adayı Ali Can Yamanyılmaz’ın Yönetim listesinde yer alan üretici Cahit İncefikir, 19 Mart’ta açılacağı duyurulan ATB Kompleksi’nin, Toprak Koruma Kurulu’ndan gerekli izinleri almadığı için kaçak yapı durumunda olduğunu söyledi. İncefikir ATB Kompleksi kaçak yapı olduğu için buna bağlı olarak buradaki siloların lisans alamayacağı ve devlet desteklerinden yararlanamayacağını belirtti.
Ekmeğini topraktan kazananların üye olduğu ATB’nin bu şekilde yasal olmayan Kompleski açmasının doğru olmadığını belirten İncefikir şöyle konuştu:
“ATB Kompleksi’nin özellikle Yüreğir ve Seyhan’da üretim yapan çiftçilerin bulunduğu alanlara uzak olması nedeniyle yer seçimi yanlıştır. Bununla birlikte kompleks alanının bulunduğu yer, 2016 yılında Adana Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nin aldığı kararı ile 1/5000 ölçekli nazım imar planında imarı sanayi alanından çıkarılarak tarımsal niteliği korunacak alan olarak planlanmıştır. Toprak Koruma Kurulu bu alana gerekli izinleri hala vermemiştir. Bu haldeyken tesisin açılışının yangından mal kaçırırcasına yapılması tamamen bir seçim yatırımı havası oluşturmaktadır. Bu kabul edilemez. Üreticilerin meslek birliği, üretim alanında bir yapıyı tamamlayıp hizmete açması şu an için doğru değildir.”
AÇILIŞ SEVDASINA GİRDİLER
ATB Kompleksinin tamamlanmadan açılış çabasına girildiğini belirten İncefikir sözlerini şöyle sürdürdü:
”ATB bu kompleksi tam olarak tamamlamayı başaramadan açılış yapma sevdasına girmiştir. Nisan 2018 tarihinde yapılacak olan ATB Meclis Üyeliği seçimleri öncesi üyelerinin gözünü boyayarak seçimleri kazanmayı hedeflemişlerdir. Neden bunu düşündüğümüzü sorarsanız;
Çiftçiler ürünlerini borsada satmak için kamyon, tır veya traktör ile Borsa Kompleks alanına geldiklerinde elektronik satış salonunun bulunduğu binaya henüz kantar kurulmamış olduğu için ürünlerini burada tartamayacaklar. Ürünlerinin fiziksel analizlerini yaptırabilecekleri laboratuvarlar bu binada hala kurulmamış olduğu için ürünlerin analiz raporları buradan alınamayacak. Üyelerin alım yapabilmeleri için almaları gereken elektronik imza konusunda hala bilgilendirme yapılmadığı gibi sistemin nasıl işlediği, ne şekilde alım yapılabileceği, ne şekilde fiyat artışı yapılabileceği vs. konularında da bilgilendirme/uygulama eğitimi yapılmadığı için elektronik alım satım salonunun Kompleks açılışı sonrası çalıştırılmayacağı öngörülmüştür. Seçimler ertelenmeden önce de yine aynı şekilde açılış yapılacağı ilan edildiği halde ne açılış yapıldı ne de bu altı aylık sürede eksiklikler tamamlandı. Tesisin sadece dekoratif olarak döşenmiş odaları salonları bulunmakta fakat Tesisin işlevsel eksiklikleri tamamlanmamış. ”
LİSANSLI DEPOCULUK YAPILAMAYACAK
Borsa kompleksinin alanı içinde yer alan Lisanslı Siloların ve Yetkili Sınıflandırıcı Laboratuvarlarının bulunduğu alanın ‘Tarımsal niteliği korunacak alan’ üzerine inşa edilmiş olması sebebiyle bu tesis 5403 Sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu maddelerine aykırı olduğunu belirten İncefikir şöyle devam etti:
”Durum böyle olunca Adana Ticaret Borsası Lisanlı Siloları devletimizin gözünde kaçak konumunda olduğu için devletimiz tarafından verilen desteklerden de faydalanamayacaktır. Hâlbuki adana ticaret borsası başkanı ve TOBB yönetim kurulu üyesi olan Şahin Bilgiç Adana Toprak Koruma Kurulu üyesidir. Neden bu güzide kurumun devlet desteklerinden faydalanması için zamanında çaba sarf etmediniz? Neden böyle bir alana inşaat yaptınız? Elektronik alım satım salonunu işletmeyi ve Lisanslı Depoculuk sistemini bildiğini iddia edip bir türlü faaliyete geçirmeyi beceremeyen bir ekibin ileriki günlerde yapmaya çalışıp da yapamayarak eline yüzüne bulaştıracağı konuları düşünmek rahatsız edici. Henüz tam bir kompleks olmadan sırf üyelerinin gözünü borsa seçimleri öncesi boyamak için eksik bir şekilde böyle bir açılış yapmak doğru mudur? ATB’nin tarımsal niteliği korunacak alan üzerine böyle bir tesis kurmuş olması doğru mudur? Adana ticaret borsasının borç batağında olması taşeronlarına ödeme yapmakta zorlanması, hatta memur maaşlarını ödeyemeyecek durumda olduğu için bankalardan kredi alarak ayakta durmaya çalışmasına rağmen böyle bir açılış organize etmesi normal midir?

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al