Hotivi

Avukat Bürosundaki cinayet sanığına müebbet hapis - Adana UlusAdana Ulus

21 Haziran 2021 - 20:29

Avukat Bürosundaki cinayet sanığına müebbet hapis

Son Güncelleme :

21 Ağustos 2013 - 13:41

adalet_Adana’da oğlunun ve kendi borcu için tarlasına konan haciz şerhinin kaldırılması için avukat bürosunda alacaklısı 64 yaşındaki Mehmet Güder ile aracılık etmeye çalışan arkadaşı 53 yaşındaki Selahattin Büyülü’yü, “Ben öleceğime siz ölün” diyerek öldürdükten sonra gülerek polise teslim olan 67 yaşındaki eski muhtar Hasan Sert hakkında 2 kez müebbet hapis cezası istemiyle yargılanmaya başladı.

Cihadiye köyünde oturan Hasan Sert ve Mehmet Güder, tarlalarının sınır kayması yüzünden mahkemelik oldu. Mehmet Güder, avukatı Nursel Ünal aracılığıyla taşınmazların üzerine haciz şerhi koydurttu. Hasan Sert’te oğlu Ferit ve kendisinin borçları için tarlayı sattı ve bir miktar parayı aldı. Alıcı tarla üzerinde haciz tedbiri olduğunu görünce tarlayı almaktan vazgeçti.
AVUKATIN BÜROSUNDA BULUŞTULAR

Bunun üzerine Hasan Sert, haciz tedbirinin kaldırılıp tarlasını satabilmek için arkadaşı Selahattin Büyülü’yü aracı koydu. Alacaklı Mehmet Güder de yardımcı olacağını söyledi. Haczin kaldırılması için 5 Nisan’da Güder’in avukatı Nursel Ünal’ın bürosunda buluştular. Sert, avukata, “Haczi kaldırın yoksa beni öldürecekler, bir saatlik zamanım var” dedi. Avukatın, haciz kaldırma yazısının öğlenden önce yetişemeyeceği söylemesi üzerine sinirlenen Hasan Sert tabancasını çekti.

‘BEN ÖLECEĞİME SİZ ÖLÜN’

Tabancanın mekanizmasının takıldığını gören avukat Nursel Ünal ile avukatlık bürosunda çalışanlar kaçtı. Sert, “Ben öleceğime siz ölün” diyerek önce alacaklısı Güder’e, ardından da peşinden gelerek ‘Hasan ne yaptın?” diye soran aracı Büyülü’ye ateş edip kaçtı. Büyülü olay yerinde ölürken Güder ise 20 gün sonra hastanede hayatını kaybetti.
Olaydan sonra Adliyeye giderek polislere gülerek teslim olup tutuklanan katil zanlısı eski muhtar Hasan Sert, ‘2 kişiyi öldürmek’ suçundan Adana 2’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde 2 kez müebbet hapis cezası ile cezalandırılması istemiyle hakim karşısına çıktı.
‘HATIRLAMIYORUM’
Olayın görgü tanığı Veli Güder ile öldürülenlerin yakınlarının katıldığı duruşmada katil zanlısı Hasan Sert, oğlu ve kendisinin borçları yüzünden katil olduğunu söyledi. Borçlarını ödemek için alacaklısı ve aracı ile avukatın bürosuna gittiklerini belirten Sert, “Avukat hanımdan Ceyhan’daki tarla üzerindeki ‘satılmaz’ şerhinin kaldırılmasını istedim. Mahkemelik olanın üzerindeki şerhi söylemedim. Avukat da,’Ne laf anlamıyorsun, o tarla mahkemelik’ dedi. Ben Ceyhan’daki tarladan bahsettiğimi söyleyince ‘Gğeri zekalı’ gibi hakeret içeren sözler söyleyerek ayağa kalktı. O sırada Mehmet’te ayağa kalkıp bana doğru gelince beni döveceklerini düşünerek kendimi kaybettim. Avukatın bana bağırması üzeri ekendimi kaybettim, yanımdaki tabancamla kime ne yaptığımı dahi hatırlamıyorum. Kendime geldiğimde adliyenin yakınında bir işyerinde oturuyordum. Orada bulunanlar silahla yaralama olayından bahsedince bu olayı benim gerçekleştirdiğimi düşündüm ve adliyeye giderek teslim oldum” dedi.

2 KİŞİNİN ÖLDÜRÜLMESİNİ ANLATTI

Gözünün önünde 2 kişi öldürülen 49 yaşındaki Veli Güder, olay anını şöyle anlattı:

“Hasan büroya girer girmez ‘tarlamın üzerindeki hacizi kaldırın, yoksa beni öldrürecekler’ dedi. Avukat da öğle tatilinin yakınlaştığını bu işin hemen olmayacağını söyledi, sanıktan sakin olmasını istedi. Ancak Hasan, ‘Bir saatlik zamanım var beni öldürecekler’ dedi. Ardından ölen ağabeyim ‘Koçum otursana tamam yardımcı olacağız’ demesine rağmen Hasan telaşlı ve öfkeli idi. O arada ağabeyim odadan dışarı çıkıp tekrar girince Hasan ‘Ben öleceğime Mehmet ölsün’ dedi ve cebinden bir tabanca çıkarttı. Avukat hanım odadan kaçtı. Hasan mekanizmayı çalıştırıp önce ağabeyime bir el sıktı, bunun üzerine Selahattin ‘Hasan sen ne yaptın?’ deyince bu kez Selahattin’e 2 el ateş etti. Ben aynı odada şok olmuştum. Hasan istese beni de rahatlıkla öldürebilirdi, ancak bana ateş etmedi, bürodan çıkıp gitti.”
Ölenlerin yakınları sanığın cezalandırılmasını istedi. Duruşma, dinlenmeyen tanıkların dinlenmesi için ertelendi.

 

takipçi satın al