Aytaç Durak MHP Lehine Adaylıktan Çekildi - Adana UlusAdana Ulus

12 Nisan 2021 - 22:27

Aytaç Durak MHP Lehine Adaylıktan Çekildi

Son Güncelleme :

04 Mart 2014 - 13:17

durak_sozlu (2)Adana Büyükşehir Belediye Başkanı olmasına karşın koltuğunda oturamayan Aytaç Durak, Bağımsız Belediye Başkanlığı adaylığından çekildiğini açıkladı. İçişleri Bakanlığı tarafından koltuğunda oturamayan Aytaç Durak, Bağımsız adaylığından MHP Adayı Hüseyin Sözlü lehine çekildiğini açıkladı.

Bağımsız Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı olan Aytaç Durak, seçim ofisinde MHP’nin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı ve Ceyhan Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü ile yaptığı görüşme sonrası medyanın karşısına çıktı. Aytaç Durak, seçim kuruluna adaylıktan çekilmesine ilişkin dilekçesini verdiğini, seçim pusulalarında adının yer almaması için de İl Seçim Kurulu Müdürlüğü’nde görüşmeler yaptığını ifade etti. Durak, görüşmeler sonrasında adının seçim pusulalarından çıkarılmasının mümkün olmadığının ortaya çıktığı bildirdi.

Ceyhan Belediye Başkanı ve MHP Büyükşehir Başkan adayı Hüseyin Sözlü ile birlikte medyanın karşısına çıkan Aytaç Durak bağımsız belediye başkan adaylığından çekildiğini açıkladı. Durak şöyle konuştu:

SÖZLÜ’NÜN YANINDA OLACAĞIM

“AK Parti 2009’daki yerel seçim kaybını halen hazmedemedi. Adana’da hiçbir hukuki neden yokken halkın 5. defa seçtiği belediye başkanını görevden aldılar. Adana’da hukuk ayaklar altında. Milli irade çiğnendi. 2 milyonluk şehri halkın seçmediği bir kişi yönetiyor. Karıştıran değil bütünleştiren biri olmak için her zaman yaptığım gibi Adanalıların isteğine uyarak adaylıktan çekiliyorum. Sandıkta kesin sonuç almak için bu seçimde Ceyhan Belediye Başkanı Sayın Hüseyin Sözlü’nün yanında olacağım.”
DURAK GÜCÜMÜZE GÜÇ KATACAK
Daha sonra MHP’nin Büyükşehir adayı Hüseyin Sözlü ile el sıkışıp objektiflere poz verdi. Sözlü de açıklamasında, “Sayın Durak’ın  MHP adayı olarak kazandığı seçim gasp edildiği gibi MHP’nin elindeki tek Büyükşehir de elinden alınmıştır. Kendisi halen de halkın seçtiği belediye başkanıdır. Gasp edilen hakkı yerine koymak için kendisi fedakarlık göstermiş, adaylıktan çekilmiştir. Şahsıma destek vermesi gücümüze güç katacaktır. Adana’da Aytaç Durak hep sürprizlerin adamı olmuştur, bu kararı da Adana’da büyük bir heyecan yaratacaktır” diye konuştu.

durak_sozlu (1)1980 öncesi DYP’den Adana Belediye Meclisi üyesi olarak görev yapan Aytaç Durak,  ihtilal sonrası kurulan ve Turgut Özal’ın Genel Başkan olduğu ANAP’tan siyasete girdi. 1984 yılında ANAP’tan Adana Belediye Başkanı seçildi. Durak sırasıyla DYP, AK Parti ve MHP’de siyaset yaptı ve 1989-1994 dönemi dışında Adana’da tam 5 dönem seçim kazandı. Hakkındaki soruşturmalar ve İçişleri Bakanlığı’nın görevden uzaklaştırması sonrası Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı’ndan uzaklaştırılan Aytaç Durak MHP’den istifa ederek bağımsız kaldı. Halen Belediye Başkanı olmasına rağmen 4 yıla yakın süredir koltuğunda oturamayan Aytaç Durak son olarak Bağımsız olarak Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday oldu. Bugün de düzenlediği basın toplantısı ile Bağımsız adaylıktan çekildiğini ve MHP Adayı Hüseyin Sözlü’yü destekleyeceğini açıkladı.

Aytaç Durak hakkında birçok müfettiş incelemesi sonucunda hakkında çeşitli davalar açıldı, tutuklanarak bir süre cezaevinde de yattı.