Hotivi

Barış içinde Bir Dünya ve Türkiye Mümkün - Adana UlusAdana Ulus

21 Haziran 2021 - 19:55

Barış içinde Bir Dünya ve Türkiye Mümkün

Barış içinde Bir Dünya ve Türkiye Mümkün
Son Güncelleme :

31 Ağustos 2013 - 14:15

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Adana Şubesi, toplumsal sorumlulukları doğrultusunda sanayileşmiş, kalkınmış, demokratikleşmiş bir Türkiye için, karanlığa, ayrımcılığa, savaşa, emperyalist çıkarlara karşı ülkemizde, bölgede ve dünyada barışı savunmaya devam edeceğini açıkladı.

MMO Adana Şubesi Yönetim Kurulu, 50 milyondan fazla ölü, on milyonlarca yaralı ve sakat, yıkım, acı ve gözyaşı bırakan II. Dünya Savaşı’nın ardından, 1 Eylül 1939`da Alman Nazi ordularının Polonya`ya girdiği II. Dünya savaşının başladığı 1 Eylül tarihinin “Dünya Barış Günü” olarak kabul edildiğini anımsattı.  1 Eylül 1939’un üzerinden 74 yıl geçmiş olmasına karşın, dünyada değişen bir şeyin olmadığı, emperyalist güçlerin bugün de dünyayı paylaşmak için, birçok yerde mazlum halklara karşı zor kullandığı, bunu bomba ve silahlarla “barış ve demokrasi götürmek” olarak vurgulandığına dikkat çekilen MMO Adana Şubesi Yönetim Kurulu açıklamasında şu görüşlere yer verildi:

“ABD, Batılı müttefikleri ve bölgesel işbirlikçi ülkelerle birlikte Suriye’ye yönelik bir askeri müdahale hazırlığı içerisinde, AKP hükümeti de her tür müdahale seçeneğinin içerisinde yer alacağını ilan etti. Kimyasal silah kullanılmasını, müdahalenin gerekçesi haline getirmeye çalışan emperyalist güçler böylece kendi yarattıkları ve körükledikleri cehennemin kurtarıcılığına soyunmaktadır.

Suriye’de iki yılı aşkın süredir yaşanan tüm acıların, katliam ve ölümlerin sorumlusu silah ve para yardımıyla iç savaşı geliştiren ABD ve bölgedeki işbirlikçi müttefikleridir.

Emperyalizm, dün Irak’ta bugün Suriye’de olduğu gibi tarihi boyunca sözde demokrasi ve insan hakları adına, dünyanın her yerinde acımasızca işlenen cinayetlerin sorumlusudur.

Ülkemizi bölgesel emperyalist oyunların derin ve kirli operasyon merkezi haline getiren dış politika anlayışı, bu kirli oyunda kendisine verilen rolü büyük bir hevesle oynamaktadır. İnsanların kalbini söken, kafalarını kesen, küçük çocukları bile uydurdukları dini kurallara göre infaz eden şeriatçı çetelere örtülü destek veren bu anlayış, şimdi de sözde insanlık ve vicdan adına, askeri müdahale çağrıları yapmakta, Ortadoğu halklarını birbirine düşürmekten ve ülkemizi kardeş halklarla savaşın eşiğine getirmekten çekinmemektedir.

Dış politikada emperyalizmin taşeronluğunu yapan, savaş ve müdahale yanlısı, komşularına savaş ve çatışma taşıyan, Suriye’de 100 bini aşkın insanın ölümünden önemli oranda sorumlu olan bir iktidarın, kendi ülkesinde Kürt sorununu çözeceğine, toplumsal barışı sağlayacağına inanmak safdilliktir.

AKP hükümeti, Reyhanlı saldırısı, Gezi ve Mısır olayları sonrasında hem içerideki çöküşünü hem de “Yeni Osmanlı”cı dış politika anlayışının duvara toslayışını, savaş, kan ve gözyaşıyla durdurmaya çalışmaktadır.

Emperyalist ülkeler ve işbirlikçi müttefiklerinin müdahale isteği, meşru değildir. Emperyalistler ve iç savaş kışkırtıcılığı yapan tüm bölgesel güçler Suriye’den elini çekmelidir. Suriye ile savaş, içerde ve bölgede de bir savaş anlamına gelecektir.

Savaşı tüm sıcaklığı ile hissettiğimiz bu günlerde, barış talebi ülkemiz ve bölgemiz için hiç bu kadar yakıcı ve acil olmamıştı. Savaşa girmek için can atan, kardeş halklar arasında ırkçı, dinci, mezhepçi ayrılıkçı söylemlerin arttırıldığı, kin ve nefret tohumlarının ekildiği bu dönemde, barışa inanan herkes, yüksek sesle ve hep bir ağızdan “Ülkede, Bölgede ve Dünyada Barış” istemini yükseltmelidir.

Makina Mühendisleri Odası Adana Şubesi, toplumsal sorumlulukları doğrultusunda sanayileşmiş, kalkınmış, demokratikleşmiş bir Türkiye için, karanlığa, ayrımcılığa, savaşa, emperyalist çıkarlara karşı ülkemizde, bölgede ve dünyada barışı savunmaya devam edecektir.

İktidarın emperyalizmin taşeronu iç ve dış politikalarına rağmen “Barış İçinde Bir Dünya ve Türkiye Mümkündür” diyor, meslektaşlarımızı ve tüm halkımızı barıştan yana duyarlı olmaya barış mücadelesinin içinde yer almaya çağırıyoruz.mmologo

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al