Hotivi

BArışık'tan TDK’na Tepki - Adana UlusAdana Ulus

22 Haziran 2021 - 16:31

BArışık’tan TDK’na Tepki

Son Güncelleme :

29 Mart 2015 - 13:11

Adana Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Kazım Barışık, Türk Dil Kurumu”nun (TDK), kendi resmi sitesinde, esnafın tanımını “ Kötü yola sapmış kadın, kötü ahlaklı insan” olarak göstermesinin, vahim ve kabul edilemez olduğunu bildirdi.

Kazım Barışık, TDK’nın,  esnafı, “Başlıca düşüncesi; mesleğinin bütün inceliklerinden yararlanıp, bunları karşısındakinin zararına kullanarak ve meslekte kötü örnek oluşturarak çok para kazanmak olan kimse. Kötü yola sapmış olan kadın “ şeklinde tanımlamasını “Utandırıcı ifadeler” olarak gördüklerini söyledi. Barışık, yazılı açıklamasında şöyle dedi:

“Türkiye’de aileleriyle birlikte 8-9 milyonu bulan esnaf kesimini böyle ağır bir ithamla karşı karşıya bırakan zihniyeti kınıyorum. Kendi ailelerinde bile esnaf olan kişilerin böyle hayâsızca bir tanımlama yaparak ne yapmak istediklerini ise anlamak da mümkün değildir. Bu büyük bir cahillik eseridir.  TDK gibi bir yerde görev yapanların cahillikten öte başka niyetlerle bu tanımlamayı yaptıklarını düşünüyorum. Bu tanım vahimdir, kabul edilemez ve derhal kaldırılmalıdır”

Ahi Evran’ın “Akıl, Ahlak, Bilim ve Çalışma” prensibini örnek alarak çalışan Türk esnaf ve sanatkârlarının, böyle çirkin bir tanımlamayı kabullenemeyeceğini belirten Barışık, “Ahi Evran felsefesiyle çalışmayı kendisine şiar edinmiş esnafımız sanatta ticarette ekonomide çeşitli meslek dallarında iyi yurttaş olmanın örneklerini vermektedir. Ahilik özünde iyi ahlakın, doğruluğun, kardeşliğin, yardımseverliğin, kısaca bütün güzel meziyetlerin birleştiği bir çalışma felsefesidir. Bu felsefeye mensup bireylere TDK’nun bu çirkin saldırısı kabul edilemez” diyerek,  bu yapılanların TCK’ya göre suç olduğunu ve bu konuda suç duyurusunda da bulunacaklarını açıklayarak şunları söyledi:

“TCK’da Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılamak 216 maddesi 2. fıkrasına göre suçtur. Bu suç; “Halkın bir kesimini, sosyal sınıf, ırk, din, mezhep, cinsiyet veya bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılayan kişi, altı aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.” şeklinde tanımlanmıştır. TDK yetkililerinin eylemi tam da bu madde kapsamında suçtur.

Adana ESOB olarak bu konuyu yargıya götürmeye karar vermiş bulunmaktayız. Esnafı bu şekilde kötü göstermenin ve ifade etmenin küçük beyinlere işlenmesi ve insanların düşüncelerinin kötü anlamda imaj edinmesini sağlamalarının arkasında yatan asıl nedenin ne olduğunu açıklamalarını istiyoruz.

Son olarak böyle düşünen ve düşündükleri gibi olmasını isteyen bu çağ dışı kafaların peşini bırakmayacağımızı ve kendilerinden maddi ve manevi hesap soracağımızın bilinmesini istiyorum”

 

 

takipçi satın al