Hotivi

Barolardan Tiyatro Festivali - Adana UlusAdana Ulus

15 Haziran 2021 - 08:39

Barolardan Tiyatro Festivali

Barolardan Tiyatro Festivali
Son Güncelleme :

10 Mayıs 2015 - 11:03

Barolar bir ilke imza attı. Türkiye genelinde tiyatro grubu bulunan baroların katıldığı tiyatro festivali başladı. festival 14 Mayıs tarihinde sona erecek.

baro_tiyatro_festival (2)Adana Barosu, barolar arasında bir ilki başlatmanın mutluluğunu yaşıyor. Sanata ve tiyatroya destek olmak amacıyla Adana Barosu’nun öncülüğünde düzenlenen Tiyatro Festivali açılış kokteyli ile başladı. 9-14 Mayıs 2015 tarihleri arasında Hacı Ömer Sabancı Kültür Merkezi’nde sahnelenecek oyunların biletleri de tükendi.
Türkiye genelinde tiyatro grubu bulunan Antalya Barosu, Mersin Barosu, Eskişehir Barosu, Adana Barosu ve Nazım Oyuncuları Tiyatro Toplukları ilimize geldi. Festivalin açılış kokteylinde ev sahipliğini Adana Baro Başkanı Av. Mengücek Gazi Çıtırık üstlendi. Antalya Baro Başkanı Av. Alper Tunga Bacanlı adına Yönetim Kurulu Üyesi Av. Şenol Ustaoğlu, Gaziantep Baro Başkanı Av. Bektaş Şarklı, Osmaniye Baro Başkanı Av. Dilem Aksoy, Mersin Baro Başkanı Alpay Antmen, Antakya Baro Başkanı Metin Dönmez ve Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Av. Yurdagül Gündoğan açılışta hazır bulundu.baro_tiyatro_festival (3)
Hacı Sabancı Kültür Merkezi bahçesinde düzenlenen açılış kokteyline bölge baro başkanlarının yanı sıra ve çok sayıda avukat ve vatandaşlar katıldı.
Adana Barosu Başkanı Av. Mengücek Gazi Çıtırık, Türkiye genelinde barolararası bir Tiyatro Festivali düzenlemiş olmanın ‘mutluluğunu ve onurunu’ yaşadıklarını söyledi.
‘Sanatın içine tükürenlerin’ olduğu bir sanat eserine ‘ucube’ nitelendirilmesinin reva görüldüğü ülkede sanata ve sanatçılara destek olacaklarını ifade etti. Av. Çıtırık, önceki gün vefat eden tiyatro ve sinema oyuncusu Zeki Alasya’ya da rahmet diledi.

Türkiye de sanatın ne olduğunun ve hangi faaliyetlerinin sanat kapsamında olduğunu siyasi iktidar tarafından 11 kişiden oluşturulmak istenen TÜSAK adındaki heyetin belirleyeceği günler yaşadıklarını ifade eden Av. Çıtırık, ucuz, nitelikli ve ulaşılabilir sanat eserlerinin ortadan kaldırılmaya çalışıldığını vurguladı.baro_tiyatro_festival (1)

BARO BAŞKANLARIMIZLA TİYATRONUN YANINDAYIZ
Av. Çıtırık, “Devlet Tiyatrolarının 66 yıllık tarihine bakıldığında , Cumhuriyetin devrimci kadrolarının o daha o dönemde, eğer ;ülke gelişecekse, çağdaşlaşacaksa, kültür, sanat olayları ile gelişeceğini gören insanların kurduğu devlet tiyatrolarının, operalarının, bale , güzel sanatların, senfoni orkestralarının kapatıldığı bir dönemi yaşamaktayız. İşte böylesi bir dönemde destek veren baro başkanlarımızla birlikte ve değerli tiyatro topluluklarımızla ve o tiyatro topluluklarında günlerini. Emeklerini, enerjilerini harcayan değerli meslektaşlarım ve onları çalıştıran değerli hocalarımızla birlikte bu bu etkinliği gerçekleştirmenin mutluluğunu ve onurunu yaşıyoruz.”

MUHSİN ERTUĞRUL İLE CEVAP VERDİ
Av. Çıtırık, ” Bu memleketin Kültür Bakanına ve ülkeyi karanlığına götürmek isteyenlere ömrünü Türk Tiyatrosu ve sinemasına adamış olan dönemin iktidar partisi Demokratik Partisi’nin sıkıştırmasına maruz kalmış olan Muhsin Ertuğrul ile cevap vermek istiyorum: “Çocuktum, yaşamımı tiyatroya adadım. Hem sevdiğim bir işte, bir sanat kolunda çalışmak için hem de bu sanat dalının toplumun yüreğinde çiçekler açtıracağına öyle bir inandım ki yarın kıyamet kopacağını bilsem bugün bir tiyatro açarım” diyecek kadar saplantılıydı mesleğine… Bu saplantı sözcüğü abartılı gelmesin tam yerindedir. Çünkü yeryüzünde tiyatro binbir derde devadır ona göre; insanı iyiliğe, güzelliğe, gerçeğe çıkaran yoldur. Bütün kötülüklerin, insanın insandan kopmasından, uzaklaşmasından; birbirlerinin sıcaklığını, sevgisini duyamadıklarından doğduğuna inanç getirdim bir kez. Artık, beni bu inançtan, bu kanıdan kurtaramazdı kimse. Onun için, bu yolu doğru yol belledim. İyiliğe, güzele, gerçeğe çıkaran yol.” Kendisini Şehir Tiyatrolarından uzaklaştırmak isteyenlere de ; Şehir Meclisi üyelerinden bir kaçı, eğer tiyatroyu özel çiftlikleri, sanatçılarını da parayla tutulmuş kâhyaları sanıyorlarsa, uyansınlar. Bu tiyatro, sanatçılarındır. Belediyeyle ilgisi, şehirliden vergiyi belediye topladığı ve tiyatro toplumun hizmetinde olduğu bu vergiden payına düşeni belediye kanalıyla aldığı içindir. Tiyatro; hükûmetlerin veya belediyelerin lûtfuyla yaşayan bir arpalık değildir.” Demekte.
SANATA MÜDAHELE OLMAMALI
Av. Çıtırık, “Kurulduklarından bu yana tiyatrolar özgürlüklerini, hürriyetlerini muhafaza etmişlerdir. Yer yer devlete, belediyeye bağlıdırlar. Ama işlerine asla sanatçıdan başkaları karışmamalıdır. Tiyatronun Ayastefanos zamanından beri topluma önderlik eden , devleti , hükümeti eleştiren, devleti denetleyen her koşulda yol gösteren, gerçeği, güzeli tanıtan bir yönü vardır. Bu yönleri ne tiyatronun ne aydınlık sahnesi ne de bu sahneyi kapatmak isteyenler amaçlarına ulaşamayacaklardır. Cumhuriyet devrimi ve bu cumhuriyet devriminin kökleri çok kuvvetlidir çok derinlerdedir. Hep birlikte sanatın içine tükürenlere ve sanatı ‘ucube ‘ olarak nitelendirenlere inadına, ısrarla yaşasın tiyatro diyorum.”

ANTALYA BAROSU THEMİS HEYKELİ HEDİYE ETTİ
Antalya Barosu adına konuşma yapan Av. Şenol Ustaoğlu, Av. Mengücek Gazi Çıtırık’a Themis heykeli takdim etti ve “Biz onun yüreğini, cesaretini bilerek buraya geldik. Burada o kadar güzel anlar yaşanıyor ki bunu anlatmak çok zor. Tiyatro yapan meslektaşlarıma minnettarım. Desteğinizi esirmeyin. Bu gerçekten güzel bir dünya,elbirliğiyle yaşatalım..” dedi
HANGİ OYUNLAR SAHNELENİYOR?
14 Mayıs tarihine kadar sürecek Adana Barosu Tiyatro Festivali’nde 9 Mayıs Mersin Barosu “Kadınlık Bizde Kalsın”, 10 Mayıs Antalya Barosu “Rossenbergle Ölmemeli”, “11 Nisan Pazartesi Eskişehir Barosu “Ölüm ve Kız”, ’12 Mayıs Salı ve 13 Mayıs Çarşamba Adana Barosu ‘Komşu Köyün Delisi”, 14 Mayıs Perşembe Nazım Oyuncuları “Kırmızı Deynek”oyunları Adana Devlet Tiyatrolarında saat 20:00’den itibaren izleyebilecekler.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al