Hotivi

BAŞARILI ÖĞRETMENLER UZAKLAŞTIRILIYOR - Adana UlusAdana Ulus

1 Ağustos 2021 - 01:18

BAŞARILI ÖĞRETMENLER UZAKLAŞTIRILIYOR

BAŞARILI ÖĞRETMENLER UZAKLAŞTIRILIYOR
Son Güncelleme :

27 Eylül 2016 - 17:51

Adana(Ulus)–TBMM Başkanlık Divanı Üyesi CHP Adana Milletvekili Av. Elif Doğan Türkmen, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın cevaplaması istemiyle yazılı soru önergesi verdi, başarı öğretmenlerin okuldan uzaklaştırılmasının arkasında Fen Liselerinin bitirilmesinin yattığını söyledi.
Bakanlığın,iki yıl önce Türkiye çapında 100 kadar kalitesini ispatlamış okulu, “ülkemizin ihtiyacı olan ve dünyada rekabet edebilecek çağdaş öğrenciler yetiştirme” gerekçesiyle pilot okul uygulamasına aldığını hatırlatan Türkmen, bakanlığın öne sürdüğü bu gerekçenin aksine uygulamalarda bulunduğunu ifade etti.
Türkmen önergesinde; bu pilot okullarda önce müdür ve müdür yardımcısı atamaları ile yönetim kadrolarında değişikliklere gidildiğine dikkat çekerek, 8-10 yıldır bu okullarda çalışan kendilerini kanıtlamış, deneyimli, başarılı ve yüksek puanlara sahip öğretmenlerinde bu okullardan uzaklaştırılarak başka okullara tayinlerinin çıkarıldığını kaydetti. Adana Fen Lisesi’nin de bu proje kapsamında olduğunu vurgulayan Türkmen şunları söyledi:elif_fen_lise (1)
“Eğitim-öğretim döneminin henüz yeni başladığı bir süreçte; okulumuzda 23 öğretmeninin tayini çıkarılmıştır. Pilot okul kapsamında bulunan Adana Fen Lisesi ve Türkiye çapındaki diğer bu durumdaki okullarda benzer öğretmen tayinleri yapılmış ve yapılmaya devam edilmektedir.
Söz konusu okullarda yönetici kadrosu ile başlayan ve deneyimli öğretmenlerin tayini ile devam eden süreç; pilot okul uygulama gerekçenize hizmet etmediği gibi aksine, okulların eğitim kalitesini de baltalamaktadır. Başarısını kanıtlamış öğretmenlerin bu okullardan uzaklaştırılmaları, öğretmen, öğrenci ve velileri rahatsız etmekte ve kamuoyunda; bu okulların bitirilmeye çalışıldığı yönündeki şüpheleri artırmaktadır.”
Deneyimli eğitim kadrosunun dağıtılması, bu okulların eğitimine ne tür bir katkı verecektir? Bu durum okulların sıradanlaşmasına neden olmayacak mıdır?” diye soran Türkmen, Bakan Yılmazdan şu sorularına da cevap vermesini istedi:
1-Proje okul uygulaması kapsamına alınan okul sayısı kaçtır? Bugüne kadar bu okullardan kaç yönetici ve öğretmenin tayinleri başka okullara çıkarılmıştır?
2- Uzun yıllardır bu okullarda çalışan kendilerini kanıtlamış, deneyimli, başarılı ve yüksek puanlara sahip öğretmenler, hangi gerekçe ile bu okullardan uzaklaştırılmıştır?
3- İyi eğitim verdiğini kanıtlayan ve tercih edilen bu okulların yönetim ve eğitim kadrosunun dağıtılması, bu projeye ve proje gerekçesine nasıl bir katkı sağlayacaktır?

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al