Başarısızlığın Nedeni Görme Bozuklu mu? - Adana UlusAdana Ulus

8 Mart 2021 - 15:04

Başarısızlığın Nedeni Görme Bozuklu mu?

Başarısızlığın Nedeni Görme Bozuklu mu?
Son Güncelleme :

10 Şubat 2014 - 1:57

Okullar yarıyıl tatiline girdi, öğrenciler karnelerini aldı. Karnesi zayıf gelen çocuğunuzun başarısızlığının nedeni, gözlerindeki sağlık sorunları olabilir. Çocuklarda fark edilmemiş göz rahatsızlıkları hem sosyal hem de zihinsel gelişimlerini olumsuz yönde etkiliyor. DünyagözAdana’dan Dr. Özcan Evyapan, ebeveynlere konu ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu  

Dünyagöz  Adana’dan Dr. Özcan Evyapan, kırma kusuru olan bir çocuğun yakını ve uzağı göremediği için algı gelişiminin olumsuz yönde etkileneceğini söyledi. Dr. Özcan Evyapan,   “Çocuğunun görme bozukluğunun farkında olmayan aileler, çocuklarının derslerdeki başarısızlıklarını, öğrenme yeteneklerinin düşüklüğüne bağlıyor. Oysa ki çoğu zaman çocuk, sadece iyi göremediği için derslerinden geri kalabiliyor” dedi.

Göz bozukluğunun hafife alınmaması gerektiğini ifade eden Dr. Özcan Evyapan, öğretmenlerin ve ailelerin konuya hassas yaklaşmaları gerektiğini vurguladı. Çocuğun tahtayı yeterince iyi görememesi, okurken satır atlaması, cümleleri eliyle takip etmesi, gözlerde sulanma, gözde veya başında ağrı ve dolayısıyla ödevlerini yaparken zorlanması gibi  belirtilerin gözlenmesi halinde mutlaka bir göz hekime başvurulması gerektiğini söyleyen Dr. Özcan Evyapan, erken teşhis sayesinde göz sağlığı problemlerini kolayca atlatılabileceğini belirtti.

 ‘Dikkat dağınıklığı’nda astigmata dikkat!

Kırma kusuru bulunan yani görme bozukluğu olan çocukların ciddi odaklanma sorunu yaşadığını dile getiren Dr. Özcan Evyapan, “Bu nedenle dikkatleri çok çabuk dağılır, agresif olabilirler,  sakarca davranış gösterebilirler. Bu tip çocuklar aileleri ya da arkadaşları tarafından sakar, agresif, dikkati dağınık ya da çok hareketli olarak tanınır” diye konuştu. Önlem alınmadığı takdirde gözde tembellik başladığını vurgulayan Dr. Özcan Evyapan, bu durumun ilerleyen yıllarda çocuğun görme kalitesini ciddi oranda etkilediğini kaydetti.

Ailelere okul yaşına gelen çocuklarını mutlaka düzenli olarak göz doktoruna götürmelerini öneren Dr. Özcan Evyapan, şunları dile getirdi: “Bu sayede görme azlığı problemi, buna neden olan hastalıklar ve şaşılık erkenden tespit edilir. 0-16 yaş grubundaki çocukların gözlerini korumak için olabiliyorsa doğumdan hemen sonra ya da 6-12 aylıkken, okula başlamadan önce ve okul süresince düzenli göz muayenesi yapılması gereklidir.”

Çocuk ne zaman doktora götürülmeli?

Okul başarısı düşükse,

Gözlerini kısarak bakıyorsa,

Baş ve boynunu bir yöne eğik tutuyorsa,

Baş ve göz ağrıları bulunuyorsa,

Okurken yoruluyor ya da uykusu geliyorsa,

Gözlerinde kayma problemi yaşıyorsa,

Sakarlık hareketleri sıklaştıysa,

Sulanma, kızarıklık, çapaklanma varsa,

Kapaklarda veya gözlerde şekil bozuklukları bulunuyorsa,

Okulda tahtayı iyi göremiyorsa, okurken ve ödev yaparken zorlanıyorsa çocuk doktora götürülmeli.

 

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.