Hotivi

Başbakan, ayırımcılık, bölücülük yapmaya tenezzül ediyor. - Adana UlusAdana Ulus

20 Haziran 2021 - 02:50

Başbakan, ayırımcılık, bölücülük yapmaya tenezzül ediyor.

Başbakan, ayırımcılık, bölücülük yapmaya tenezzül ediyor.
Son Güncelleme :

24 Haziran 2013 - 17:16

atillakart_chpkonyaCHP Konya Milletvekili Atilla Kart Zeytinburnu Kuleleri’nin “toplumsal bir utanç ve ucubeye” dönüştüğünü ve Başbakan’ın bayrak üzerinden ayrımcılık ve bölücülük yapmaya tenezzül ettiğini ifade etti.

Mecliste düzenlediği basın toplantısında Zeytinburnu Kuleleri’nin, Sultanahmet Camii ve Tarihi Yarımada’nın siluetini bozduğunu, resmi merciler ve kamuoyunun gözleri önünde gerçekleşen bir katliam olduğunu söyleyen Kart, “Rant ilişkileri uğruna tarihi değerlerimize, kutsal değerlerimize yönelik bir katliam yapılmıştır. Topçu Kışlası girişimiyle tarihi değerlere sahip çıktığını iddia eden Başbakan, Zeytinburnu katliamını izlemenin ötesinde himaye etmiştir. Katliam tamamlandıktan sonra “Ben küstüm” diyerek çaresizliğini ve aczini ifade etmiştir” dedi.

Kültür Bakanlığı’nın Zeytinburnu Kuleleri inşaatının durdurulmasına yönelik 2011 tarihli uyarı yazısını hatırlatan Kart, Bakanlığın tarihi yarımadanın Unesco Dünya Miras listesinden, Tehlike Altındaki Miras listesine kaydırılması durumunun doğabileceğinin dile getirildiğini, ancak dikkat alınmadığını belirtti.

-Başbakan, Zeytinburnu konusunda süklüm püklüm olmuştur-

Katliamın organize şekilde himaye edildiğini söyleyen Kart, “Gezi Parkı konusunda, Taksim konusunda kükreyen ve 24 saatte bu işi bitirin diyen Başbakan, Zeytinburnu konusunda süklüm püklüm olmuştur. Suskun kalmıştır. Ağzını açamaz hale gelmiştir” dedi.

Başbakan Erdoğan’ın Kazlıçeşme Mitingi’nden bir fotoğrafı basın mensuplarına gösteren Kart, “Kazlıçeşme’de ‘Milli İradeye Saygı’ adı altında miting yapan; tarihi, kültürel ve kutsal değerlerimizden söz eden Başbakan, o meydanda konuşurken kendi eseri olan ve karşısında duran Zeytinburnu Kuleleri’nden acaba utanç duydu mu? Ya da hangi duyguyla Kazlıçeşme’de o mitingi yapma gücü ve cesaretini bulabildi?” şeklinde konuştu.

-Anayasa Uzlaşma Komisyonu-

Toplantı sonrası basın mensuplarının sorularını cevaplayan Kart, Anayasa Uzlaşma Komisyonu çalışmaları hakkında bilgi verdi. Komisyon için, hükümetin yetkisi olmadığı halde Haziran sonunun nihai hedef olarak belirlendiğini söyleyen Kart, “48-50 maddede mutabık kalındı. Ancak Başkanlık taslağı, Demokles’in kılıcı gibi, blokaj gibi duruyor. Hükümet Anayasa konusunda samimi ise o blokajı kaldırmalı, iradesini açıklamalıdır. AKP’nin bu hafta içinde kararını açıklaması için talepte bulunacağız. Meclis Başkanı’nı da konuyla ilgili göreve davet edeceğiz” dedi.

-Başbakan toplumsal barışı adeta ihlal etme misyonu üstlenmiştir-

Başbakan’ın “3 hilalli Osmanlı bayrağı asabilirsiniz” sözlerini ise Atilla Kart şöyle değerlendirdi: “Osmanlı kültürü, değerleri başımız üstünde. Ancak Osmanlı bayrağı tarihteki yerini aldı. 18.yy’dan bu yana Türk bayrağına dönmüştür. Bayrağımız üzerinden ayırımcılık bölücülük yapmaya tenezzül ediyor Başbakan. Zihnindeki kodlardan vazgeçemiyor. Cumhuriyetin kazanımlarını yok etmeyi hedefleyen, bayrakla barışık olmayan Başbakan’ın bu girişimini hayret ve kaygıyla karşılıyoruz. Başbakan toplumsal barışı adeta ihlal etme misyonu üstlenmiştir.”

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al