Başbakan'ın Müdürü.. - Adana UlusAdana Ulus

14 Haziran 2021 - 14:43

Başbakan’ın Müdürü..

Başbakan’ın Müdürü..
Son Güncelleme :

11 Haziran 2013 - 16:28

vali_gurkanEkspres Gazetesi’nden Leyla Akbaş, geçtiğimiz hafta Taksim Gezi Parkı eylemlerine destek veren Adanalıların eylemlerini izlemekle görevlendirilen Komiser Mustafa Sarı’nın Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan alt geçit köprüden düşmesinden sonra yaşananları köşesine taşıdı.

“Başbakan’ın Müdürü..” başlıklı yazı şöyle

 

Mustafa Sarı…

Dünya güzeli bir evlat, aslan parçası  bir polis memuruydu.

Elim bir kaza sonucu hayatını kaybetti ama…

Başbakan’ının müdürü Ahmet Zeki Gürkan, her ne hikmetse, adli tıp raporunu bile beklemeden, hemen teşhis koydu “eylemcilerin şehit ettiği arkadaşımız”…dedi.

Farkında oldu mu bilmem ama, bu “polis katili” sözünden sonra, polisin eylemcilere karşı tavrı çok daha sertleşti.

Gürkan, polisimizin kazara düştüğüne tanıklık eden polisler olduğunu bildiği halde, eylemcilerin Mustafa Sarı’yı öldürdüğünü iddia etti.

Çünkü Başbakan, Taksim Gezi Parkında olanları, kendisine karşı başlatılmış “siyasi bir komplo” olarak değerlendirmiş, eyleme katılan herkesi de anarşist çapulcular olarak  ilan etmişti.

Ehh…Tabi…

Başbakan için, Öcalan’a Özgürlük talepleri, Diyarbakır Ticaret Odası seçimlerinde “Kürdistan’ın dört parçasının ekonomik refahı için, “Mavi” listeye oy veren verin” yazan PKK Bayraklı pankartlar, tehlike arz etmiyordu.

Cizre’de durup, dururken,polis panzerlerine Molotof kokteylleri atanlar, polisleri diri diri yakmaya çalışanlar çapulcu, anarşistler değildiler.

Sadece, her geçen gün yaşam alanlarına dokunulduğu için, olmazsa olmazlarına dokunulduğu için, daha açık bir ifade ile sinir uçlarına dokunulduğu için,  sokaklarda HAK aramak,  anarşizim oluyor,  çapulculuk oluyordu.

Bu suçlamalar azmış gibi de ardından “katil” yaftası  geliyordu.

Bu akıl tutulması ne yazık ki Adana’da, Adana Emniyetinde yaşanıyordu.

Adana’da başlayan eylemler sırasında, hiç de iyi bir sınav veremeyen, halkı tahrik etmek için, vatandaş ile polisi sık sık karşı karşıya getiren, Emniyet Müdürü  Zeki Gürkan, anlaşılan yaptığı şahsi hatalarını, “hayali bir katil” yaratmak suretiyle unutturmaya çalışmak istemişti.

Devletin Emniyet müdürü, ne yazık ki devletin emrinde olduğunu unutmuş, Başbakan’ın emir eri gibi davranarak herkesi isyan ettirerek, sırf göze girme uğruna eylemcileri , kamuoyuna  “polis katili” olarak lanse etmiş;

O “katil” ilan ettiği için de, Başbakan’dan ve  İçişleri Bakanın’dan peş peşe açıklamalar gelmiş, eylemcilerin polis öldürecek kadar ileri gittiği ifade edilmiştir.

Bu ülkeyi yöneten Başbakan, anlamadan dinlemeden, emrindeki Emniyet Müdürünün açıklamasına güvenerek, “Eylem yapan çapulcular, polisimizi şehit etti. ”…diyebilmiştir.

Oysa Adana halkı da, hayatını kaybeden. Polis memuru Mustafa Sarı’nın ailesi de bilmektedir ki, eylemcilerin bu vahim olayda hiçbir taksiratı yoktur.

Nitekim Emniyet Müdürü’nün  attığı bu iftira,  şehit polisimizin amca oğlu tarafından internet aracılığıyla tüm ülkeye şu sözlerle duyurulmuştur. “Abim Mustafa ile ilgili günlerdir, köprüden atılarak öldürüldü” şeklinde yalan haberler yapılıyor. Bu haberler devlet eliyle de destekleniyor.

Abim, köprüden uyarı levhaları olmaması ve aşırı yorgunluk nedeniyle kazara düşmüştür. Zaten kaza anında da yanında bulunan polis arkadaşları tarafından ilk müdahale yapılmıştır. Günlerdir acımı içimde yaşamak için sustum. Ama bu satırları yazmaya mecburum. Kuzenim abim Mustafa Sarı öldürülmedi. Bunları ailemize anlatan kendi polis arkadaşlarıdır.”

Aslında, ortada hayatının baharında göçüp gitmiş bir insan varken, ben Emniyet Müdürü Ahmet Zeki Gürkan’ın, cenaze töreni sırasında yaptığı bu konuşmadan hiç hoşlanmamış olsam da şehide saygısızlık olmasın diye herhangi bir yazı yazmayı düşünmemiştim.

“Acele bir açıklamaydı, düzeltilir” diye beklemiştim.

Ancak… bir de baktım ki, Başbakan’da, İçişleri Bakanı da, eylemcilerin “katil” olduğuna dair ciddi açıklamalar geliyor. İşte o zaman olmaz “ayıp oluyor ama ” dedim.

Sayın Emniyet Müdürümüz Gürka’a,  “ bu ülke’de başbakanların sürekli değiştiğini fakat… Devlet memurlarının görev ve sorumlulukları hiç değişmeyeceğini bi,  hatırlatayım istedim.

Hani,  diyorum ki  sayın Gürkan siz, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “şahsa özel” Emniyet müdürü değil, bu kentin asayişinden, can ve mal güvenliğinden sorumlu en önemli insansınız.

Lütfen sorumluluk alanınızı “Başbakan’ının müdürü” kapsama alanının dışına da taşıyın…

Ve…Hiç olmazsa,  arada bir de bu   halkın emniyet müdürü olmayı  deneyin…

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al