Hotivi

Basın özgürlüğünde geri gidiş sürüyor - Adana UlusAdana Ulus

20 Haziran 2021 - 06:27

Basın özgürlüğünde geri gidiş sürüyor

Basın özgürlüğünde geri gidiş sürüyor
Son Güncelleme :

02 Mayıs 2013 - 16:52

Dünya Basın Özgürlüğü günü nedeniyle Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu bir basın açıklaması yaptı.  Halkın doğru yansız bilgi edinme hakkı  olan Basın Özgürlüğü konusunda Türkiye’nin 2013 yılında  da çağdaş ülkeler arasında  sınıfta kaldığının vurgulandığı açıklamada şu görüşlere yer verildi:

tgc_yeniyonetim“Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nü bu yıl da buruk bir biçimde karşılıyoruz. Ülkede  düşünceyi ifade özgürlüğünün önündeki engellerin halen kalkmadığını yazılı ve görsel basında  çalışan gazetecilere baskı ve tehditlerin sürdüğünü üzülerek gözlemlemekteyiz. Türk Ceza Kanunu, Ceza Muhakemeleri Kanunu ve Terörle Mücadele Kanununda beklenen iyileştirmeler 2013 yılında da gerçekleşmemiş yürürlüğe giren 4.Yasa Paketi de  geniş anlamda  basın özgürlüğüne katkı sağlamamıştır. Salt yazdıkları ve düşündüklerini ifade ettikleri için şu anda cezaevinde 62 gazetecinin bulunması da bu gerçeğin bir göstergesidir. Amerikan İnsan Hakları ve Özgürlükleri İzleme Örgütü   Freedom House’un  ‘2013 Dünya Basın Özgürlüğü’ raporunda Türkiye’nin dünyada cezaevlerinde en çok gazeteci bulunduran  ülkelerden biri olarak  göstermiştir. Raporda Türkiye’nin” kısmen özgür ülkeler” sınıfına dahil edilmesi ülkemiz açısından üzerinde   ciddiyetle düşünülmesi gereken bir durum olarak ortaya çıkıyor.

Sansürün ve otosansürün olmadığı düşünceyi ifade özgürlüğünün önündeki tüm engellerin ortadan kalktığı, cezaevlerinde gazetecinin bulunmadığı bir Türkiye ancak bu ayıptan kurtulabilir diye düşünüyor ve iktidarı muhalefetiyle tüm parlamentoyu ivedi olarak bu konuda çaba göstermeye çağırıyoruz. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti olarak  2013 yılı sona ermeden editöryal bağımsızlığın sağlandığı  çalışan gazetecilerin sendikal haklarının  ve çalışma koşullarının güvence altına alındığı,  medya içindeki çekişmelerin yerini salt gazeteciliğe ve meslek içi dayanışmaya bıraktığı, meslek etiğinin öne çıktığı bir medya dünyası yaratmak hayal değil.

Biz gazeteciler düşünüyoruz ki; inanır, birbirimize güvenir ve birlikteliğimizi sürdürürsek önümüzdeki tüm engelleri aşabilir ve bu hayali gerçeğe dönüştürebiliriz. Tüm meslektaşlarımızın Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nü kutluyor, gelecek yıl tüm yakınmalardan uzak bir medya ortamında buluşmayı umuyoruz.”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al