Hotivi

Belediyeevlerinde Kentsel Dönüşüm Çıkmazı - Adana UlusAdana Ulus

17 Haziran 2021 - 21:20

Belediyeevlerinde Kentsel Dönüşüm Çıkmazı

Son Güncelleme :

28 Nisan 2015 - 11:00

Adana’nın Çukurova İlçesi’nde belediye tarafından uygulanması hedeflenen Belediye Evleri Kentsel Dönüşüm Projesine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onay verilmediği iddia edildi.

CHP’li Çukurova Belediye Başklanı Soner Çetin’in onay beklediği ve Türkiye’nin en büyük kentsel dönüm projesi olarak tanıttığı Belediye Evleri Kentsel Dönüşüm Projesi 1078 dönüm alan üzerinde yapılıp kentin en gözde semti olması planlanıyordu. 13 bin konut ve iş yerinin yer almasının hedeflendiği ve  6 milyar lira bütçeli Belediye Evleri Kentsel Dönüşüm Projesine nedenh onay verilmediği konusunda Dönüşüm projesini hazırlayan Sampaş A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanı Şekip Karakaya’nın neler söyleyeceği de merak konusu oldu. Karakaya daha önce projeyi tanıtırken neler söylemişti?

Projenin bu yılın ortalarında başlaması bekleniyor. Türkiye’de örnek teşkil edecek bir dönüşüm projesi olarak nitelenen Belediye Evleri Kentsel Dönüşüm Projesi 3 yılda tamamlanacak.
Kooperatif ve belediye toplu konut sistemiyle düşük maliyet gözetilerek düşük kalite ve depreme dayanıksız olarak üretilen Belediye Evleri Mahallesi, Adana’nın en önemli bulvarlarının kesişme noktasında bulunuyor. Yapıldığı dönemin şartları ve yıllar içerisinde yaşanan depremlerin etkisi ile şehir için sorun oluşturmaya başlayan Belediye Evleri’nde birkaç yıl önce başlatılan Sampaş A.Ş. uzmanlarınca hazırlanan ve 6 milyar liralık bir değerin oluşacağı planlanan proje, ‘akıllı kent’ kriterlerine göre hayata geçecek. Toplam alanın yarısı oranında sosyal donatı ve yeşil alana sahip olan proje tamamlandığında, gece 35 bin, gündüz 41 bin kişinin yaşayacağı öngörülüyor.
Yıkımlar başladıktan 3 yıl sonra evlerin hak sahiplerine teslim edilmesi planlanan Belediye Evleri Mahallesi, yeni haliyle Adana’nın en gözde semti olacak. Yeni yapılan bölgede Adana’yı anlatan, Kebapçılar Sokağı, Kafe Barlar Sokağı, Kültür Sokağı, gibi unsurlarla dünya ölçeğinde çok sayıda sosyal, kültürel ve ekonomik amaçlı alanlar bulunacak. Açık alışveriş merkezi modelinin benimsendiği projede TEM’den Turgut Özal Bulvarı’na kadar uzanan 2,5 km uzunluğunda bir ticaret aksı oluşturulacak.
Şekip Karakaya, yapılacak binaların dünya standartlarında olacağını belirterek şöyle konuştu:
“Belediye Evleri Kentsel Dönüşüm Projesi, Cumhuriyet tarihi boyunca Adana’ya yapılmış olan en büyük yatırım olacak. Bu proje sayesinde, yeni bir kentsel yapılaşma modeli hayata geçirilmiş olacak. Proje tamamlandığı zaman Türkiye’ye örnek teşkil edecek. Yıllar içerisinde yıpranmış ve ekonomik hurdacı ömrünü doldurmuş olan bu yapıların yerine yapılacak binalar dünya standartlarında, her türlü modern ihtiyacı karşılar mahiyette olacak. Biz burada kişileri yaşadıkları yerden uzaklaştırmadan yerinde dönüşüm yaparken, mahalle sakinlerinin komşuluk ilişkilerini değiştirmeden mahallenin sosyal dokusunu koruyacağız. Doğal afetlere dayanıklı, çağdaş standartlarda yeşil alan, park, okul, kreş, sağlık, sosyal – kültürel tesislerin tümünün bir arada bulunduğu güvenilir konutlar inşa edeceğiz. Bu projenin en önemli özelliklerinden birisi, yeşil alanların belli bölgelere toplanması yerine, projenin tamamında yaygın olarak kullanılıyor olmasıdır.”

takipçi satın al