Belediyeler kadın konuk evi açmalı - Adana UlusAdana Ulus

14 Haziran 2021 - 08:27

Belediyeler kadın konuk evi açmalı

Son Güncelleme :

07 Nisan 2013 - 13:58

CHP Çukurova Belediye Başkanı Aday Adayı Av. Elif Doğan Türkmen, tüm belediyelere ‘Kadın Konuk Evi’ açmaları çağrısında bulundu.

kagid_elifEsnaf, halk ve sivil toplum örgütleriyle görüşen Av. Türkmen, Adana Kadın Girişimciler Derneği (KAGİD) Başkanı Şebnem Akalın ve Yönetim Kurulu Üyeleri’ni ziyaret etti. Aday adaylığı hakkında bilgiler veren Av. Türkmen, toplumun tüm kesimlerini kucaklayacak projeler geliştirdiklerini vurguladı. KAGİD Başkanı Şebnem Akalın ve Yönetim Kurulu Üyeleri, parti ayrımı gözetmediklerini, göreve gelecek kadın belediye başkanının kendilerini çok mutlu edeceğini vurguladı.

5953 sayılı Belediye Kanunu’nda Büyükşehir Belediyeleri ile nüfusu 100 bini geçen belediyelerin kadınlar için koruma ve konuk evleri açması gerektiğine işaret eden Av. Elif Doğan Türkmen, kadına yönelik şiddetin her geçen gün arttığı ve çeşitlendiği ülkemizde kadın konuk evlerinin zorunluluk olduğuna dikkat çekti.

Kadını hor gören, ötekileştiren, ikinci sınıf insan muamelesine maruz kılan zihniyetin değişmesi için her alanda mücadele edeceklerini belirten Av. Türkmen, “Ülkemizde ne yazık ki bugüne kadar kadına şiddetin önlenmesi konusunda gerekli adımlar atılmadı. Toplumsal bakış açımız da tam olarak değişmedi. Olumsuzluklar ve şiddetle mücadele yönteminden biri de kadın konuk evleridir. Belediyelere KAGİD aracılığıyla kadın konuk evleri açmaları çağrısında bulunuyorum. Nüfusu 100 binin altındaki belediyelerin de zorunluluk olmaması nedeniyle bu konuya sıcak bakmadıklarını biliyorum. Tüm belediyeler zorunluluğu bir kenara bırakarak toplumun temel değerlerini oluşturan, ülkemizin sosyal ve ekonomik gelişmişliğine büyük katkıda bulunacak kadınlarımız için konuk evlerini hayata geçirmesi gerektiğini düşünüyorum” dedi.

takipçi satın al