Biçer: 5 Ocak Stadyumuna Sahip Çıkalım - Adana UlusAdana Ulus

26 Şubat 2021 - 01:52

Biçer: 5 Ocak Stadyumuna Sahip Çıkalım

Son Güncelleme :

02 Mart 2014 - 15:00

Türk Mimar ve Mühendis Odaları Birliği TMMOB Adana İl Koordinasyon Kurulu (İKK) Sekreteri ve İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Adana Şube Başkanı Nazım Biçer, Adana Büyükşehir Belediye Başkan adaylarına tarihi bir çağrıda bulundu. Biçer, “5 Ocak Stadı’nın AVM ya da konut alanına dönüşmesine izin vermeyin. Sesinizi yükseltin” dedi.

İMO Yönetim Kurulu Üyeleri Volkan Engin, Ahmet Berdan Dinçyürek ve Basın Danışmanı Jale Artun’la birlikte Çukurova Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret eden İMO Adana Şube Başkanı Nazım Biçer, TMMOB olarak 5 Ocak Stadı’nın Toplu Konut İdaresi (TOKİ) eliyle beton yığını haline dönüştürülmemesi için yoğun mücadele verdiklerini hatırlattı.

5 Ocak Stadyumu’nun yıkılması halinde sosyal donatı alanlarıyla kamusal alan olması için somut projeler sunduklarını vurgulayan Biçer, “Tüm siyasi partilerin adaylarına çağrıda bulunuyoruz. Adana’nın daha çok yeşil alana, sosyal donatı alanlarına, meydanlara ihtiyacı var. Bu konudaki hassasiyetimizle hukuki bir sürece girdik. Stadyum yerinin AVM ya da konut alanı olmaması için davamızın takipçisiyiz. Özellikle büyükşehir belediye başkan adaylarının net mesajlar vermesini bekliyoruz. Biz de TMMOB olarak adayların bu konudaki açıklamalarına yönelik bir tavır belirleyeceğiz” diye konuştu.
“

TOKİ AMACINI AŞIYOR

Açıklamasında TOKİ’nin çalışmalarını da eleştiren Nazım Biçer, şunları söyledi:
“TOKİ, dar ve düşük gelirli vatandaşları ev sahibi yapma amacıyla kuruldu ancak günümüzde lüks konutlar, villalar, rezidanslar inşa etmeye başladı. TOKİ amacını aşmış ve rant aracı haline gelmiştir. Adana’daki yerel inşaat firmaları, işçiler, müteahhitler nasıl iş yapacak? Yerel dinamikler nasıl harekete geçecek? 5 Ocak Stadı, Türkiye’nin en değerli yerlerinden biridir. Burayı rant aracı olarak kullanılmasına izin vermeyeceğiz. Adanalılar’dan ve adaylardan da bu konuda destek bekliyoruz.”

İŞÇİ ÖLÜMLERİNE DİKKATİ ÇEKTİ

TMMOB olarak tüm Türkiye’de 3 Mart’ı ‘İş Cinayetlerine Karşı Mücadele Günü’ ilan ettiklerini vurgulayan Nazım Biçer, 3 Mart 2014 Pazartesi günü saat 12.00’da Adana Atatürk Parkı’nda oda temsilcileri ve işçilerle birlikte basın açıklaması yapacaklarını duyurdu. Biçer, “Açıklamamıza tüm işçi ve emekçileri, Adanalılar’ı ve basın mensuplarını aramızda görmekten onur duyarız” dedi.