BİLGİÇ: HAYALLER GERÇEKLEŞİYOR - Adana UlusAdana Ulus

14 Haziran 2021 - 08:25

BİLGİÇ: HAYALLER GERÇEKLEŞİYOR

BİLGİÇ: HAYALLER GERÇEKLEŞİYOR
Son Güncelleme :

15 Mart 2018 - 12:37

Adana Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Şahin Bilgiç, Ceyhan Yolu üzerindeki Ticaret Borsası Kompleksinin 19 Mart’ta hizmete açılacağını bildirdi.
Şahin Bilgiç, B,Meclis Başkanı Sabahattin Yumuşak, Başkan yardımcısı Osman Bağış, Yönetim Kurulu üyeleri Ahmet Şendağ, Hamit Tezcan ve Yasin Milli ile Divan Oteli’nde düzenlediği basın toplantısında “Hayallerimizden birini gerçekleştiriyoruz” dediği Adana-Ceyhan yolu üzerinde 72.000 m² alana inşa edilen Ticaret Borsası Kompleksinin 19 Mart Pazartesi günü hizmete açacaklarını ifade etti. 2009 yılının Ocak ayında göreve geldiklerini belirten Bilgiç şöyle konuştu:
“Adana’nın kuzey bölgelerinde daha çok dağlık yörelerde buğdaydaki süneyi kaderi belleyen üreticilerimizin dertlerine derman olmak için süne ile mücadeleyi programımıza aldık ve yaklaşık 6 yıllık mücadelenin sonunda başarılı bir çalışma ile bölgeyi süne zararlısından kurtardık. Bu çalışmalarda Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Zirai Mücadele Araştırma Enstitüsü paydaşlarımız oldu. Bu mücadelede harcadığımız para 6 yılda 150.000 TL’yi bulmadı. Ama bölgeye sağlanan kazanç en az 100 milyonun üzerinde oldu. Buğdayın kalitesi yükselerek bu para üreticimizin cebinde kaldı.
Ticaret borsaları, alıcı ve satıcının, üretici ile tacirin buluştuğu pazar yeridir. Fiyatların gerçek manada oluştuğu yerlerdir. Türkiye’nin en önemli ticaret borsalarının başında gelen Adana Ticaret Borsası’nın en büyük eksikliği pazar yerinin olmayışıydı. Meclisimiz bu eksikliği kendisine en büyük vazife olarak gördü. İşte açılışını yapacağımız ve bugün sizlerle paylaşacağımız bilgiler büyük çapta bununla ilgili olacaktır.
TİCARET BORSASI KOMPLEKSİNDE NELER VAR?
Adana Ticaret Borsası Kompleksi Adana-Ceyhan yolu üzerinde yaklaşık 10. km’de 72.000 m² alan üzerine inşa edilen 6.000 m² hizmet binası içerisinde Elektronik Satış Salonu olan, Çiftçi Bekleme ve Çok Amaçlı Toplantı Salonu, en gelişmiş laboratuarlarıyla, üyelerimizin ve üreticilerimizin hizmetine sunulacaktır.
Tüccar ofislerimiz 2.500 m² kapalı alanda 52 ofisle üyelerimizin kullanımında olacaktır. 50.000 tonluk ATB Çukurova Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk tesislerimizde, lisanslandırılarak hizmet vermeye başlamıştır. Projenin 2. kısmı tamamlandığında kapasitemiz 115.000 ton olacaktır.
Yetkili sınıflandırıcı laboratuar hizmeti verdiğimiz ve 2 adet 60’ar bin tonluk kantar binamız da Borsa Kompleksi alanı içerisinde bulunmaktadır.
Adana Ticaret Borsası Kompleksi lokasyon olarak Adana-Ceyhan yolu ile Güney Kuşak çevre yolu güzergahında otoban bağlantısıyla özellik arz eden bir konumdadır. Bu konumu ile sadece Adana’ya değil Çukurova Bölgesi’nin tamamına ve Doğu ve Güneydoğu’nun tarımsal potansiyelinin artmasına, ekonomisinin canlanmasına katkı sağlayacak, hizmet edecektir.
Ürün İhtisas Borsası’nın kuruluşu tamamlanmak üzeredir. Adana Ticaret Borsası olarak Ürün İhtisas Borsası’nın ortakları arasındayız. Ürün İhtisas Borsası’nın temelini lisanslı depoculuk oluşturmaktadır. Lisanslı depolara alınan ürünler oluşturulacak Elektronik Ürün Senetleri (ELÜS) ürün ihtisas borsasında işlem görecek, alınıp satılacaktır. En bilinen “Borsa İstanbul” gibi Ürün ihtisas Borsası ile üreticilerimizin ürettikleri ürünlerin fiyatları gerçek değerine buralarda ulaşacaktır.
Ülkemizdeki 113 Ticaret Borsası içerisinde ilk sıralarda yerini alan Adana Ticaret Borsamız bazı üyelerimizin yalan, yanlış bilgileri ile yıpratılmak istenilmektedir. Doğru ve sağlıklı bilgileri sizlerin aracılığı ile Adana kamuoyu ve üyelerimizle paylaşmak isterim.
Kaçak borsa yapıyorlar diye haber yaptıran üyemiz, üye olduğundan beri hiç işlem yapmamış, sadece seçimlerde oy kullanmak için sadece bir tescil işlemi yaptırmıştır. Üyemizin iddia ettiği gibi Adana Ticaret Borsası kaçak değil, sanayi imarlı arsa üzerine yapı ruhsatı alınarak yapılmıştır. Çamur at izi kalsın anlayışından kurtulup demokratik yollardan çalışarak kaliteli bir rekabet içinde adaylık yarışında yerlerini almalarını diliyorum.
Yine eski başkanlarımızdan saygıdeğer bir üyemiz de 2010 yılından 2018 yılına kadar sadece askıdan inip seçimlerde oy kullanmak için 2 işlem yapmıştır. Seçim dönemlerinde aktif üye konumuna gelmektedir.
Bu üyemizin de basında çıkan Borsa aleyhinde yanlış bilgilerini düzeltmek, üyelerimizi doğru bilgilendirmek başkan olarak benim en temel görevimdir.
Bu arkadaşımız 2008 sonu görevde idi. Adana Ticaret Borsası’nın 2008 işlem hacmi 2.525.718.260 ( iki milyar beşyüzyirmibeş milyon yediyüzonsekizbin iki yüzatmış) TL dir. Borsa geliri de 3.907.065 TL dir. Başkanlığını yaptığım Adana Ticaret Borsası’nın 2017 yılı işlem hacmi 9.351.996.938 TL dir. Borsa geliri 8.843.671( sekiz milyon sekizyüz kırküç bin altıyüz yetmişbir) TL dir. Bu bilgiler resmi bilgilerdir.
Adana Ticaret Borsası’nın işlem hacmi yaklaşık 4 kat büyümüştür. Geliri de yaklaşık 3 kat artmıştır.
Yalan yanlış bilgilerle bu güzide kurumu yıpratmak kimseye bir şey kazandırmaz. Benim arkadaşlara tavsiyem oda ve borsa seçimlerini bir bayrak yarışı olarak görmeleri, seçimler bittiğinde birbirimize bakacak yüzümüz, söyleyecek sözümüz olsun isterim. Bulunduğumuz makamlar temsil yerleridir. En iyi şekilde üyelerimize ve şehrimize hizmet etmek düsturumuz olmalıdır. Bu makamlara nasıl seçilerek geliyorsak hoş seda bırakarak gitmek hepimizin en büyük arzusu olmalıdır. Oda ve Borsa seçimlerini medenice kimseyi incitmeden, ötekileştirmeden insan onuruna yakışır bir olgunlukla yapmak ve bunun için gayret etmek bizim görevimizdir. Bunu hakkıyla yapmaya çalışıyoruz. Birlik ve beraberlik içerisinde olduğumuzda başaramayacağımız hiçbir şey yoktur.
Adana oda ve borsalarımız ile OSB miz bu birlikteliği başarmış, bu gayret ve çalışmalarıyla Türkiye’ye örnek olmuştur. Bununla gurur duyuyoruz Nisan ayı içerisinde yapılacak seçimlerin bütün oda ve borsada seçimlere giren arkadaşlara hayırlı olmasını diliyorum. “

EN ÇOK KAZANANLAR

EN ÇOK KAYBEDENLER

EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

DÖVİZ KURU

BIST100
DOLAR
EURO
BITCOIN
ÇEYREK ALTIN
GRAM ALTIN
takipçi satın al