Bin 550 Yataklı Sağlık Kampusu Maketi Hazır - Adana UlusAdana Ulus

13 Mayıs 2021 - 03:42

Bin 550 Yataklı Sağlık Kampusu Maketi Hazır

Son Güncelleme :

12 Eylül 2013 - 1:38

saglik_kampusÖnce yer seçimi sorunu yaşandı, ardından kaç yataklı olduğu tartışıldı. 12 yıllık Ak Parti İktidarında nihayet Adana sağlık kampusuna kavuşmak için temel atma aşamasına gelindi. 1500 yatak kapasiteli Adana Sağlık Kampusu maket üzerinden Adanalılara tanıtıldı.

Vali Hüseyin Avni Coş, Adana Milletvekili ve Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Necdet Ünüvar, Adana Milletvekili Mehmet Şükrü Erdinç, İlçe Belediye Başkanları ve diğer yetkililer birlikte önce “Adana Sağlık Kampusu”nun yapılacağı alanda incelemede bulundu.

Vali Coş, incelemenin ardından medyaya açıklamalarda bulurken, devasa sağlık yatırımının sadece kent için değil, bölge için de hayırlı bir yatırım olduğunu söyledi.

Çok büyük bir ihtiyaç duyulan Sağlık Kampüsü’nün maliyetinin 1 milyar 30 milyon lira olacağını belirten Vali Coş, bu yatırımla Adana’nın, bölgenin ve Ortadoğu’nun sağlık üssü olma konumunu güçlendireceğini vurguladı.

Vali Coş, mevcut hastanelerin de yenilenmesiyle bu anlamdaki kapasitenin daha da artacağını ifade ederek, “Bu yetiyormu? Hayır yetmiyor. Yine Sayın Bakanlarımızın ve değerli Milletvekillerimizin katkılarıyla Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanemizin yenilenmesi ve modernizasyonu için bütçe imkânlarından kaynak aktarılmasının sağlanacağını biliyoruz” dedi.

Sağlık kampüsünde hasta başına düşen kapalı alan miktarının 179 metrekare olacağını ve bunu vatandaşların özellikle bilmesini istediğini dile getiren Vali Coş, “Yani bir hastaya 180 metrekarelik bir daire tahsis edildiğini, bir de eski hastanelerdeki şartları düşünün. Eski hastanelerimizde banyo tuvalet ihtiyacı için vatandaşlarımızın sıraya girdiğini düşündüğümüzde, bu suretle insana ne kadar önem veren, insan odaklı yönetim anlayışıyla sağlık ihtiyaçlarının giderilmeye çalışıldığını, sadece Türkiye ve Ortadoğu için değil, dünyaya örnek olacak insanımızın layık olduğu hizmet standartlarının sunulduğunu memnuniyetle görüyoruz. Bu kampüste 140 bin metrekarelik bir de kapalı otopark, otopark hariç 437 bin metrekare alan bulunacak. Adana’nın yıllardır beklediği müjdeli bir haberin paylaşılmasının mutluluğunu yaşıyoruz. Bu konuda Saygı Değer Başbakanımıza, Sağlık Bakanımıza, Kültür ve Turizm Bakanımıza, değerli Milletvekillerimize ve diğer yetkililere teşekkür ederim. Özel sektörün de ilimizde ve bölgemizde sağlık yatırımı yapmasını destekliyor, mevcutların kapasitelerinin artmasını önemsiyoruz” dedi.

Adana Milletvekili ve Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Necdet Ünüvar ise, Adana ve bölgeye böyle bir yatırım yapılacak olmasının heyecanını yaşadıklarını söyledi.

Adana’nın hayali olan bir yatırımı gerçekleştirdiklerini belirten Milletvekili Ünüvar, “Hamdolsun Adana Sağlık Kampüsü’nün artık temel atma noktasına geldik. Kampüsün temelini 6 Ekim’de Sayın Başbakanımız atacak. Suriye, Irak, Mısır ve Libya gibi Ortadoğu’da sıkıntılar var. Adana inşallah bu sıkıntılar geçtikten sonra sağlık turizmi açısından önemli hale gelecek. Adana, şu andaki potansiyeliyle bile çok önemli bir şehir” dedi.

Milletvekili Ünüvar, helikopter pistinin de olacağı kampüsün 6 hastaneden oluşacağını belirterek, “DSİ’den sağlanan yaklaşık 78 dönümlük arsa tahsisi ile kampüs için 340 dönüm civarında mekân kullanılacak. Kampüs, bin 550 yataklı bir devasa hastane olacak. İçinde kardiyoloji, onkoloji, kadın doğum ve çocuk, fizik tedavi, ruh sağlığı ve yüksek güvenlikli adli psikiyatri hastanesi yer alacak. Fevkalade güzel bir kampüs olacak. Bunun Adana’ya bir çırpıda yapılan en büyük sağlık ve kamu yatırımı olduğunu söyleyebilirim. Kampüsün yapımı için 12 Eylül Perşembe günü çok büyük imza töreni yapılacak. Sağlıkla ilgili yatırımlarımız bunla ibaret değil. Adana’da ve ilçelerinde mevcut hastanelerin kapasitelerinin artırılması, yenilerinin yapılması gibi çabalar da sürüyor” dedi.

SAĞLIK KAMPUSUNDA NELER OLACAK?

Yapılacak kampüste 182 yataklı onkoloji hastanesi, 349 yataklı kadın doğum ve çocuk hastanesi, 285 ve 299 yataklı 2 genel hastane, 185 yataklı kardiyoloji ve KVC hastanesi, 150 yataklı fizik tedavi ve rehabilitasyon hastanesi, 100 yataklı yüksek güvenlikli adli psikiyatri hastanesi, teşhis ve tedavi üniteleri ile ilik nakil merkezi yer alacak.

takipçi satın al