Hotivi

Bir Başarı, Bir Dram - Adana UlusAdana Ulus

20 Haziran 2021 - 07:20

Bir Başarı, Bir Dram

Son Güncelleme :

04 Ağustos 2013 - 14:04

vali_okutbeniOrta öğretimi başarı öyküleriyle dolu olan ve TOKİ Şehit Ozan Onur İlgen Anadolu Lisesi’nden takdir alarak mezun olan Esra Boğazköy, İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni kazandı. Ancak hayallerini süsleyen üniversiteyi kazanmasına sevinemedi.  Azimli ve başarılı öğrenci Esra, ailesinin ekonomik durumu elvermediği için okula gidemeyecek. Babası işsiz olan ve ailesinin hiç bir yerden geliri olmayan Esra Boğazköy,  “Bütün hayalim hakim  olmaktı. Bunun için hukuk fakültesi okumak istiyordum. Sınav sonucu belli oldu. Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni kazandım. Ancak buna sevinemiyorum. Çünkü ailemin beni okutacak gücü yok. Babam ayaklarından rahatsız ve çalışamıyor. Bir ablam üniversitede okuyor. Ona babaannem emekli maaşıyla destek oluyor. Benim şansım tamamen ortadan kalktı. Sayın valimin eğitim konusunda ne kadar hassas olduğunu biliyorum.  Sayın Valim ne olur okut beni.” diyerek, Adana Valisi Hüseyin Avni Coş’tan kendisine destek olmasını istedi.

SEVİNÇLERİNİ YAŞAYAMADILAR

Ayaklarında sağlık sorunu bulunması nedeniyle uzun zamandır çalışamayan baba Uğur Boğazköy, ise kızının yıllardır büyük emek vererek kazandığı üniversiteye gönderemediği için büyük acı yaşıyor. Baba Uğur Boğazköy, yaşadığı üzüntüyü şöyle dile getiriyor:

“Bizim ekonomik durumumuz iyi olmadığı için kızım gece gündüz çalıştı. Çünkü onu dershaneye de gönderemedim. Kendi kendine çalışarak Anadolu Lisesi’ni kazandı. Lisede bütün sınıflarını takdir alarak geçti. Tek hayali hakim olmaktı. Onun için hukuk fakültesi okumak istiyordu. Şimdi hayal ettiği okula girmeyi başardı. Ancak ben şimdi onun hayallerini gerçekleştiremiyorum. Bunun ne büyük bir acı olduğunu kelimelerle ifade edemiyorum. Şu an çok büyük bir çaresizlik içindeyiz. Geçimimizi zor sağlıyoruz. Annem emekli diğer kızımın okuluna yardımcı oluyor, arada bir de bize yardım ediyor. Onun yardımıyla geçiniyoruz. Başka hiç bir yerden bir kuruş gelirimiz yok. Şimdiye kadar hiç kimseden yardım talep etmedik. Bunları hiç bir zaman dile getirmedik. Ama şimdi o kadar çaresiz kaldık ki,  sevinelim mi üzülelim mi bilmiyoruz. Sayın valimizden tek isteğimiz, Esra okusun. Sayın Valimizin eğitime ne kadar büyük önem verdiğini biliyoruz. Kız çocuklarının okuması için büyük duyarlılık gösteriyorlar. Lütfen Esra’ya sahip çıksınlar, Esra’nın hayalleri gerçek olsun.”

takipçi satın al