BİR KİTAP-BİR FİLM - Adana UlusAdana Ulus

28 Ekim 2021 - 01:52

BİR KİTAP-BİR FİLM

BİR KİTAP-BİR FİLM
Son Güncelleme :

17 Eylül 2021 - 18:49

“Ortaçağın Sonundan İtibaren Papaların Tarihi “ adlı kitap diyor ki, “Bir Katolik açısından, VI. Alexander’ın namussuzluğu için söylenecek hiçbir söz ağır sayılmaz. Onun papalık döneminin Kiliseye onur getirmediğini kabul etmeliyiz. “
Papa VIII. Innocentius ölmüştü ve yeni Papa seçilecekti. Kardinaller toplandı. Borgia Ailesi seçim için inanılmaz bir servet ortaya koydu ve Rodrigo Borgia, 6. Alexander adıyla Papa seçildi. Peki, Kardinallere oyları karşılığı ne verildi?
Dinsel rütbeler,
Saraylar, şatolar,
Kentler, manastırlar ve muazzam gelir getiren piskoposluklar,
Amerika’da yeni keşfedilen yerlerin İspanya ile Portekiz arasında paylaşılması,
Rüşvetçilik, akraba kayırma ve şüpheli, kuşkulu bir sürü ölüm,
Çocuklarını zengin etmek, vs. vs.
Fransa’yla ilişkileri güçlendirmek gerekiyordu. Aragonlu biri ile nişanlı olan 13 yaşındaki kızı Lucrezia’nın nişanını bozdu ve Milano dükünün bir akrabası ile evlendirdi. Evlilik siyasi açıdan istenen yararı getirmeyince, evliliği feshetti ve rakip bir hanedandan Aragonlu Alfonso’yla evlendirdi.
Daha sonra siyaset gereği Alfonso, San Pietro Bazilikası’nın merdivenlerinde dört kişinin saldırısına uğrayarak yaralandı. Hasta yatağında Cesare Borgia’nın hizmetkârlarından biri tarafından boğularak öldürüldü.
Yeni güçler gerekiyordu. Lucrezia da 21 yaşına gelmişti. Tuttu, zavallı kızı Ferrara dükünün oğluyla evlendirdi.
Eleştirilere aldırış etmiyordu ama nihayet gür sesli biri çıkmıştı: Dominiken Keşiş Girolamo Savonarola. Papanın görevden alınmasını ve kilisede reform yapılmasını savunuyor papalık sarayındaki ahlaksızlıkları haykırıyordu. “Kilise liderleri, gece metreslerinize, sabah kutsama törenlerine gidiyorsunuz. Bir fahişenin yüzüne sahipsiniz,” diyordu.
Papa, sesini kesmesi için Savonarola’ya kardinallik teklif etti; fakat o bu rüşveti reddetti. Bunun üzerine vaaz vermesi yasaklandı ama Savonarola buna da uymadı. Sonuçta aforoz edildi, tutuklandı, kendisine yöneltilen suçu itiraf etmesi için işkenceye uğradı ve sonra asılıp yakıldı, yok edildi.
Ve daha sayısız entrika, kan, göz yaşı, ayak oyunları yalakalık.
1959’da filmi yapıldı: The Nights of Lucretia Borgia. Belinda Lee ve Jacgues Sernas oynadılar. Seyredin. İster macera filmi olarak, isterseniz tarih bilgisi için. Film güzel.

ACABA…
6. ALEXANDER TÜRK OLSAYDI DİYANET İŞLERİ BAŞKANI OLUR MUYDU?
YOKSA YETİNMEZ HALİFELİK Mİ İSTERDİ?
DİNDEN BESLENENLER Mİ?… AL BİRİNİ VUR ÖBÜRÜNE !

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.