BİR OLAY, KADINLARIMIZ VE DÜNYA KADIN HAKLARI BİLDİRGESİ - Adana UlusAdana Ulus

25 Eylül 2020 - 04:06

BİR OLAY, KADINLARIMIZ VE DÜNYA KADIN HAKLARI BİLDİRGESİ

BİR OLAY, KADINLARIMIZ VE DÜNYA KADIN HAKLARI BİLDİRGESİ
Son Güncelleme :

05 Aralık 2019 - 13:31

Bursa’ya gidiyordum. Uçak saatini 08:45 sanıyordum. Vaktinde gittim. Boarding başlamıştı. Hemen kuyruğa girdim. Sıra bana gelince memur kibarca, “Bu İzmir uçağı: sizinkine daha bir saat var. Lütfen şöyle geçip oturun,” diyerek bana yer gösterdi.
Gösterdiği yere oturdum ve gazetemi okumaya başladım. Memurun işi bitince bir sonraki görevini beklemek için o da yanıma oturdu. Bu arada ben gazeteyi bitirmiş yan koltuğa bırakmıştım. “Okuyabilir miyim,” diye sorunca ben de okuyabileceğini, hatta kendisinde kalabileceğini söyledim. Aslında hava alanına her gidişimde birden fazla gazete alır, unutmuş gibi bir yerlere bırakırım.
Delikanlı gazeteyi okurken ikimizin arasına bir hanım geldi oturdu. Biraz sonra da, “Artık okumayacağım. İçim burkuldu,” dedi. Kadın, “Niye ki,” diye sorunca, delikanlı, “Her taraf kadın cinayeti. Bir adam karısını 23 yerinden bıçaklayarak öldürmüş,” dedi
Kadının tepkisi kanımı dondurdu.
“Kardeşim, bizim analarımız her gün dayak yer, hiç sesini çıkarmazdı. Şimdikiler durmadan car car konuşuyorlar.”

Konuyla ilgili yorumu bırakalım da, 1791’de Olympe de Gouges tarafından yayımlanan “Kadın ve Kadın Yurttaş Hakları Bildirgesi”ne bakalım. Sadece birkaç maddesini veriyorum. O yüzden maddelerin numaralar atlanmış gibi duruyor.

1. Kadın özgür doğar ve yaşamını erkeklerle eşit haklara sahip olarak sürdürür.
2. Her siyasi topluluğun amacı, kadının ve erkeğin doğal ve daimi haklarını korumaktır. Bu haklar özgürlük, güvenlik, mülkiyet ve özellikle baskıya karşı koymaktır.
4. Özgürlük ve adalet, bireylere hakları olanı iade etmektir. Kadınlar doğuştan sahip oldukları haklarını kullanırken erkeklerin tiranlığıyla engellenmektedir. Bu engeller, doğanın ve aklın koyduğu yasalarla kaldırılmalıdır.
8. Yasalar sadece zorunlu olan, açık ve kesin cezalar koyar. Kadınlar, suç teşkil eden eylemden önce ve yasalara başvurulmaksızın cezalandırılamaz.
11. Her kadın, barbarca bir önyargı yüzünden gerçeği gizlemeye zorlandığında şunu söyleyebilir: “Ben, bana verdiğin çocuğun annesiyim.”
16. Hakların güvence altına alınmadığı ve güçler ayrılığının kabul edilmediği bir toplumun anayasası yoktur. Ulusu oluşturan bireylerin çoğunluğunun yapımına katılmadığı yasa yoktur ve geçersizdir.
17. Birlikte ya da ayrı ayrı, mülkiyet kadının da erkeğin de hakkıdır. Bütün vatandaşlar bu dokunulmaz ve kutsal hakka sahiptir. Yasaların belirlediği kamusal bir zorunluluk bunu açıkça gerektirmediği müddetçe ve önceden belirlenmiş adil bir tazminat ödenmedikçe, hiç kimse ulusun asli miras payından yoksun bırakılamaz.
• DAYAK YEMEYİ FITRAT,
• AŞAĞILANMAYI DOĞAL,
• İNSAN KABUL EDİLMEMEYİ KADER OLARAK KABUL ETMEYEN,
• KENDİ HAKLARI İÇİN İSYAN EDEBİLME YÜREKLİLİNE SAHİP TÜM KADINLARIMIZIN KADIN HAKLARI GÜNÜ KUTLU OLSUN.
• DAYAK YİYEREK KOCALARINI HİZMET ETTİĞİNİ ZANNEDEN GAFİLLERE DE GÖREVLERİNDE BAŞARILAR DİLERİM.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.