Hotivi

“Bizi ayrıştırmalarına izin vermeyeceğiz” - Adana UlusAdana Ulus

23 Haziran 2021 - 12:42

“Bizi ayrıştırmalarına izin vermeyeceğiz”

“Bizi ayrıştırmalarına izin vermeyeceğiz”
Son Güncelleme :

12 Haziran 2013 - 12:05

Adana’da EMEK ve Meslek Kuruluşları Taksim Alanına yapılan saldırılara derhal son verilmesini, ülkenin dört bir yanında direnişe katıldığı için gözaltına alınanların da derhal serbest bırakılmasını istendi.

emek_platformAdana Tabip Odası, TMMOB Adana İl Koordinasyon Kurulu, DİSK Adana Bölge ve KESK Adana Şubeler Platformu adına Atatürk Parkında gerçekleştirilen basın açıklamasını Adana-Osmaniye Tabip Odası Başkanı Dr. Ali İhsan Ökten okudu. “Biz parktakiler, meydanlardakiler, Taksim’dekiler hepimiz samimiyiz, Taleplerimiz nettir!” diyen Dr. Ökten açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

“Polis,  Taksim meydanını boşaltmak için göstericilere TOMA’larıyla, gazlarıyla, tazyikli sularıyla saat 7.30 da başlayan bir saldırı düzenlemiştir. Onlarca yaralı ve gözaltı vardır.

eylem_atoemekBiz Emek ve Meslek örgütleri olarak, Taksim’deki direnişin asli sahiplerinden olduğumuzu bir kez daha duyuruyoruz. Ve bilinmelidir ki, İktidarın ve bazı medyanın hedef gösterdiği bütün arkadaşlarımızla beraberiz. Bizi ayrıştırmalarına izin vermeyeceğiz.

Başbakan, yurtdışından döndüğünden beri yaptığı tüm konuşmalarında toplumu geren, kutuplaşmayı tetikleyen dilini sürdürmeye devam etmektedir. Günlerdir tüm ülkede sürdürülen gösterilerde, halkın dile getirdiği demokratik talepleri anlamak, gereklerini yerine getirmek bir yana halka karşı tehditkâr bir dil kullanmaktadır.

Başbakan konuşmasında “Sabrın da bir sonu var. Değilse anladığınız dilden konuşuruz.” diyerek saldırının sinyallerini vermiştir. Saldırı sonrası yaptığı konuşmasında da, Taksim Gezi Parkı’na müdahale edileceğine dönük açıklamalarını devam ettirmiştir.

okten_drBugün Taksim’deki ikinci saldırı ise, Taksim dayanışmasının saat 13.00 de yapmak istediği basın açıklamasına müdahale ile tekrar başlatılmıştır. Polis Taksim Meydanında bulunan insanlarımıza ses ve gaz bombalarıyla saldırmıştır. Polisin müdahalesine rağmen Taksim Dayanışması basın açıklamasını gerçekleştirmiştir.

Çağlayan Adliyesi’nde,  direnişçilerin haklarını savunan avukatlara polis şiddetle müdahale etmiş, avukatları gözaltına almıştır. Polisin şiddet dolu tüm tavırlarını kınıyoruz. Avukatlara ve tüm direnişçilere dokunulmamalıdır.

Taksim Alanına yapılan saldırılara derhal son verilmeli ve ülkenin dört bir yanında direnişe katıldığı için gözaltına alınan yurttaşlarımız derhal serbest bırakılmalıdır! Resmi ve sivil polisler halkın bulunduğu alanlardan dışarı çıkmalıdır.”

TALEPLER YERİNE GETİRİLSİN

Tabip Odası Başkanı Dr. Ali İhsan Ökten, Emek ve Meslek Örgütü Temsilcileri adına yaptığı açıklamasında,  taleplerin ülkemizin dört bir yanında alanları dolduran halkın ortak talepleri olduğunu belirterek, yetkililerin yerine getirilmesini istediği talepleri şöyle sıraladı:

“- Gezi Parkı, park olarak kalmalıdır.

-Topçu Kışlası projesinin iptal edildiği açıklanmalıdır.

– Atatürk Kültür Merkezinin yıkılmayacağı açıklanmalıdır.

– Halka şiddet uygulatan ve uygulayan sorumlular görevden alınmalıdır.

– Gaz bombası, biber gazı kullanımı yasaklanmalıdır.

– Gözaltındakiler serbest bırakılmalı, haklarında hiçbir soruşturma açılmayacağı açıklanmalıdır.

– Toplantı, gösteri, eylem yasaklarına son verilmeli; ifade özgürlüğünün önündeki engeller kaldırılmalıdır.

Bizler haklarımızın gasp edilmemesini, demokratik taleplerimizin özgütrce dile getireceği şartların yaratılmasını, yeşil alanların katledilmemesini, kamusal alanlarımızın ranta feda edilmemesini, eğitim ve sağlık koşullarının, uygulamalarının demokrasiye, insana yaraşır nitelikte olmasını istiyoruz.”

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al