BU BİDEN NE DEMEK İSTİYOR - Adana UlusAdana Ulus

3 Mart 2021 - 15:39

BU BİDEN NE DEMEK İSTİYOR

BU BİDEN NE DEMEK İSTİYOR
Son Güncelleme :

22 Ocak 2021 - 16:37

Biden göreve gelir gelmez Oval Ofiste değişiklikler yaptı. Odasına birçok özgürlük savaşçısının resmini, büstünü, heykelini koydu. Hemen arkasındaki masaya da Latin Amerikalı aktivist CésarChávez’in büstünü yerleştirdi. Ne demek istiyor ki, bu Biden?
Kim bu CesarChavez?
Dört kardeşi ile Arizona’da bir çiftlikte büyüdü. Ailesinin küçük bir marketi vardı. Tüm aile büyükbabasının inşa ettiği kerpiç bir evde yaşıyordu.
Cesar 11 yaşındayken, Büyük Buhrandan dolayı, her şeylerini bırakarak Kaliforniya’ya taşındı. İş aramak için çiftlikten çiftliğe geçtiler. Tüm aile Üzümden pancara kadar her alanda çalıştı. Günler uzun, iş çok zordu. Çok çalışıyor,zar zor yemek parası kazanıyorlardı.

Cesar birkaç yıl içinde, otuz beş farklı okula gitti. Öğretmenleri öğretmen değildi. Bir keresinde İngilizce bilmediği zaman, öğretmeni ona “Ben palyaçoyum. İspanyolca konuşuyorum,” yazan bir şey giydirdi. O da sekizinci sınıftan sonra okulu bıraktı.

Cesar ve ailesinin çalışma koşulları korkunçtu. Çiftçiler onlara nadiren insan gibi davranıyordu. Banyoları,içecek temiz suları yoktu. Şikayet edenler kovuluyordu.
Cesar Mahatma Gandi,Martin Luther vs gibi birçok liderin hayatını okudu ve anladı. 1962’de Göçmen Tarım İşçileri Sendikasını kurdu. İnsanlar sendikanın çalışabileceğine inanmadılar. İşlerini kaybedeceklerinden, hatta dövüleceklerinden korkuyorlardı.

Cesar’ın ilk büyük eylemi, üzüm çiftçileri grevi idi. Grev, Kaliforniya’da başladı. Cesar ve 67 işçi, Sacramento’ya kadar340 milyürüdüler.Yolda onlara başkaları dakatıldı. Sonunda, üzüm yetiştiricileri işçilerin isteklerini kabul ettiler ve sendika ile bir sözleşme imzaladılar.

Cesar ve sendika işçilerin davası için çalışmaya devam etti. Sonraki yıllardasendika büyüdü, çiftçi hakları ve çalışma koşulları için mücadele sürdü gitti.
Davasına dikkat çekmek için, Cesar açlık grevine başladı.Bir keresinde tam 36 gün açlık eylemi yaptı. Birçok ünlü de onunla birlikte bu eyleme katıldı.
Cesar ilkeleri doğrultusunda bıkmadan, yorulmadan savaştı.
Ve 23 Nisan 1993’te uykusunda öldü. Cenaze törenine 50.000’den fazla kişi katıldı. Saygıyla selamladılar.
BİLMEM BU İŞLERİ AMA
• BİDEN NE DEMEK İSTİYOR?

• NEDEN BU KADAR İNSAN ARASINDAN ARKASINA SADECE CESAR’IN BÜSTÜNÜ KOYDU?

• MALUM, SİMGE HER ŞEY.AMA BİDEN’İN MESAJI NE?

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.