Hotivi

BUGÜN DÜNYA HAYVANLARI KORUMA GÜNÜ - Adana UlusAdana Ulus

1 Ağustos 2021 - 01:06

BUGÜN DÜNYA HAYVANLARI KORUMA GÜNÜ

Son Güncelleme :

04 Ekim 2016 - 2:57

Adana’da Büyükşehir, Çukurova, Kozan ve Ceyhan İlçelerinde Geçici Bakımevi bulunuyor.Barınaklarda ise 2 bin 500 sahipsiz hayvan yaşamını sürdürdüğü açıklandı.
Adana Valiliği İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada “Hayvanlara iyi ve uygun davranılması, hayvanların rahat yaşamalarını, en iyi şekilde korunmalarını ve her türlü mağduriyetlerinin önlenmesini sağlamak amacıyla yoğun çalışmalar yürüten Orman ve Su İşleri VII. Bölge Müdürlüğü Adana Şube Müdürlüğü olarak 4 Ekim Dünya Hayvanları Korum Gününü kutluyoruz.”ifadelerine yer verildi.
Valilik açıklamasında şu görüşlere yer verildi:
“Doğayı birlikte paylaştığımız hayvanlarımızın, doğal dengenin korunmasında son derece önemli bir yeri bulunmaktadır. İnsanların bu doğal dengeye müdahalesi sonucu bazı olumsuzlar yaşanmaktadır. DKMP Adana Şube Müdürlüğü olarak, tüm evcil ve yabani hayvanların korunması, hayvan haklarının takibi, sağlığını kaybetmiş hayvanların yeniden sağlığına kavuşturulması, rehabilitasyonları, hayvanların en iyi koşullarda barındırılması ve yaşam alanlarının iyileştirilmesi konularında çalışmalar yürüterek kendini ifade edemeyen canlıların sesi olmaya devam etmekteyiz.

Bakanlığımız hayvanların yaşama haklarının korunmasını önemseyerek toplumun bu konudaki duyarlılığına paralel olarak 1 Temmuz 2004 tarih ve 25509 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanununu çıkarmıştır. Kanun Türkiye’de hayvan hakları konusundaki ilk çağdaş yasal düzenlemedir. Söz konusu Kanunun amacı; hayvanların rahat yaşamalarını ve hayvanlara iyi ve uygun muamele edilmesini temin etmek, hayvanların acı, ıstırap ve eziyet çekmelerine karşı en iyi şekilde korunmalarını, her türlü mağduriyetlerinin önlenmesini sağlamaktır.

Osmanlı döneminde Bursa’da 19. Yüzyılda Gurabahane-i laklakhan (ilk leylek hastanesi) kurulmuştur. Padişah III.Murat 1587’ de beygirlere fazla yük yüklenmemesi fermanını çıkarmıştır.1856’ da yük taşıyan hayvanlara iyi muamele edilmesi ve Cuma günleri hayvanların çalıştırılmaması kuralı getirilmiştir. Buradan da anlaşılacağı gibi tüm dünyaya hayvan haklarının korunması ile ilgili ilk adımların Osmanlı İmparatorluğu döneminde atıldığı anlaşılmaktadır.

4 GEÇİCİ BAKIMEVİ VAR

5199 sayılı Kanun ve Uygulama Yönetmeliğinde de belirtilen en önemli hedef; sahipsiz veya güçten düşmüş hayvanlar için yerel yönetimlerce hayvan bakımevleri oluşturulması ve kısırlaştırmanın sağlanmasıdır. Sahipsiz hayvanların korunması ve en iyi koşullarda yaşamlarını sürdürebilmelerini amacıyla İlimizde Büyükşehir, Çukurova, kozan ve Ceyhan İlçelerinde Geçici Bakımevi bulunmaktadır. Bu geçici hayvan bakımevlerinde yaklaşık 2500 adet sahipsiz hayvan yaşamını sürdürmekte olup, bu hayvanların bakım, rehabilitasyon, aşılama, kısırlaştırma ve rehabilitasyon sonrası gibi faaliyetleri yürütülmektedir.”

“YEREL HAYVAN KORUMA GÖREVLİSİ KİMLİK KARTI”

Valilik açıklamasında 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü çerçevesinde Atatürk Parkında saat 10.’da başlamak üzere etkinlik düzenlendiği etkinlik kapsamında açılış konuşmaları sonrası, verilen eğitimde başarı gösteren 43 yerel hayvan koruma görevlisine “Yerel Hayvan Koruma Görevlisi Kimlik Kartı” verileceği ifade edildi. Bu arada Büyükşehir ve Çukurova İlçe Belediyelerine ait Geçici hayvan barınaklarının ziyaret edilecek ve yerel hayvan koruma görevlilerine mahallerinde bulunan sahipsiz hayvanları beslemeleri için kuru mama dağıtımı yapılacağı da açıklandı.

takipçi satın al