BURÇAK TARLASI - Adana UlusAdana Ulus

5 Ağustos 2021 - 12:07

BURÇAK TARLASI

BURÇAK TARLASI
Son Güncelleme :

19 Haziran 2021 - 14:29

İhsan yakışıklı, aslan gibi bir delikanlı. Niksar’ın bir köyünden. Askerlik çağı gelmiştir. Anası her ana gibi, ölmeden oğlunun mürüvvetini görmek istemektedir. Gelin adayını da kafasında belirlemiştir. Gelin dediğin, şöyle güçlü, kuvvetli olmalı; her işi becermelidir. Dualar eder gece gündüz, böyle bir gelin için. Ve İhsan askere gider o ara.
İstanbul’dur görev yeri . Askerlik ilk gurbetidir İhsan’ın. Hafta sonları sahile iner, denizi seyreder, hayaller kurar. Bir gün Banu’yu görür sahilde. Gördüğü an da de tutulur Banu’ya. Banu da bir tuhaf olur İhsan’ı görünce. İhsan artık hafta sonlarını iple çekmektedir. Her hafta sonu hep aynı sahile gider. Banu da gelir her hafta sonu, aynı saatlerde, aynı yere. Banu’nun hissettiği tuhaflık aşka dönmüştür. İhsan’ın her izninde görüşürler. Görüşürler ne demek, görüşmemeleri mümkün değildir. Hep, “Bir an evvele bitsin; gel tezkere gel,” denilen askerliğin bitmemesi için dua ederler, birlikte. Günler hızla geçer ve iki sevgili askerlik bitince evlenme kararı alırlar. .
Banu çok varlıklı bir ailenin kızıdır. İhsan ise tarımla uğraşan, kendi yağlarıyla kavrulan bir ailenin oğludur. Ne Banu’nun babasının aklındaki damat adayıdır, Niksar’ın köylüsü; ne de İhsan’ın anasının aklındaki gelin adayıdır. İstanbullu narin kız. Reddederler tabi.
Ayrıca, İhsan çok sevdiği Banu’yu kaybetmemek için yalan söyler kıza. Banu da iletir babasına, İhsan’ın çok zengin olduğunu. Babası Banu’yu Tokat’a göndermeyi, gözünün önünden ayırmayı ne kadar istemese de, kızının İhsan’ı sevdiğini görmüştür. İçi kan ağlayarak bu evliliğe izin verir. İhsan da anasını ikna etmiştir.
Evlilik gerçekleşir her nasılsa ve İhsan Banu’yu alır köye dönmek için yola çıkarlar. İhsan yolda Banu’nun içini rahatlatmak için, biraz da vazgeçer korkusuyla yalanlarına yenilerini ekler.
Köye vardıklarında duvarları tezekli, iki göz odalı, kerpiç bir evle karşılaşan Banu’nun hayal kırıklığı müthiş olur. Hep yüksek standartlarda yaşamış, hayatında bulaşık bile yıkamamıştır, Banu.
Ama yapacak bir şey yoktur. O zamanlar, baba evine dönmek hiç de hoş karşılanmaz, laf edilir. Üstelik İhsan’ın sevdasına tutkundur, Banu.
Ve köy hayatı başlar. Her şey zordur Banu için. Hayatında sütün kaynadıkça taştığını bile görmemiştir. Kayınvalidesi ve görümcesi daha elindeki kınası kurumadan, Banu’yu tarlaya götürürler. Tarlada işçilerin çıplak elle burçak yolduğunu gören Banu donakalır. Ama madem ki artık burada yaşayacaktır, her şeye katlanmalı, her şeyi öğrenmelidir.
Öğrenir de… Hayat zor ve yorucudur. Ama İhsan’ın sevgisi, o sınırsız aşkı her şeye değer. Mutludur Banu. Gık demez. Mutluluğu varlıkta değil, sevdiğinde arayanlardandır.
AMA İLK GÜNLERİNİ DE TÜRKÜLERE DÖKMEKTEN GERİ KALMAZ.
BAKIN TÜRKÜNÜN SÖZLERİ BANU’YU NE GÜZEL ANLATIYOR

Sabahtan kalktım da ezan sesi var,
Ezan sesi değil yar yar, burçak yası var.
Bakın şu deyyusa kaç tarlası var.
Aman da kızlar ne zor imiş burçak yolması.
Burçak tarlasında yar yar gelin olması..
Eğdirme fesini yar yar, kalkar giderim.
Evini başına yar yar yıkar da giderim..

Elimi salladım, değdi dikene.
İnkisar eyledim yar yar, burçak ekene.
İlahi kaynana, ömrün tükene.
Aman da kızlar ne zor imiş burçak yolması.
Burçak tarlasında yar yar gelin olması.
Eğdirme fesini yar yar, kalkar giderim.
Evini başına yar yar yıkar da giderim.

Sabahtan kalktım da sütü pişirdim.
Sütün kaymağını yar yar, yere taşırdım.
Burçak tarlasında aklım şaşırdım.
Aman da kızlar ne zor imiş burçak yolması.
Burçak tarlasında yar yar gelin olması.
Eğdirme fesini yar yar, kalkar giderim.
Evini başına yar yar yıkar da giderim.

aksaray mutlu son masaj

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al