"Bütünşehir Yasası" Köylüye Darbe Vurdu - Adana UlusAdana Ulus

13 Haziran 2021 - 23:44

“Bütünşehir Yasası” Köylüye Darbe Vurdu

Son Güncelleme :

27 Eylül 2015 - 14:16

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Adayı Burhanettin Bulut, kırsalda yaşam mücadelesi veren halka son darbenin Bütünşehir Yasasıyla vurulduğunu söyledi. Kırsalda yaşayan ve kendi toprağını işleyerek geçimini sağlayan insanların çoğunluğunun toprağını satıp kente göç etmek zorunda kaldığını vurgulayan Bulut, “Bütünşehir yasası adeta bir topraksızlaştırma yasası olmuştur. Kendi toprağından geçimini sağlayamaz hale gelen köylü, Bütünşehir Yasası’yla temel belediyecilik hizmetlerinden de mahrum bırakıldı. Köy statüsünden mahalleye dönüşen yerleşim birimlerinde halk alın terinin karşılığını dahi alamadığı toprağının da vergisini ödemek zorunda bırakıldı” dedi.

bbulut3KILIÇLI VE KIZILKAŞ’TA ÜRETİCİLERLE

Dikkat çeken bir seçim kampanyasıyla 1 Kasım erken genel seçimlerine hazırlanan CHP Adana Milletvekili Adayı Burhanettin Bulut, bütünşehir yasasıyla mahalleye dönüşen Sarıçam ilçesinin eski köyleri Kılıçlı ve Kızılkaş’ta yurttaşlarla buluştu.

KIRSALDA TOPRAĞINI SATIP KENTE GÖÇ EDİYOR”

Halkın sorunlarını dinleyen Bulut, Türkiye’de uzun yıllardır sosyal demokrat bir iktidarın olmamasının yarattığı sorunların en açık göstergesinin bütünşehir yasası olduğunu söyledi.

AKP iktidarının kırsalda yaşayan halka son darbeyi bütünşehir yasasıyla vurduğunu belirten Bulut, bütünşehir yasasıyla tarım topraklarının ranta dönüştürüldüğünü, kırsaldaki yurttaşların malı-mülküyle oluşturulan bu rantın köylü ve çiftçi yerine AKP yandaşlarına aktarıldığını söyledi.

“TOPRAKSIZLAŞTIRMA HAREKETİ”

bbulut1Bütünşehir yasasıyla köyden mahalle statüsüne dönüşen yerleşim yerlerinde yaşayan yurttaşların, uygulanan tarım politikaları nedeniyle emeğinin karşılığını dahi alamadığının altını çizen Bulut, bütünşehir Yasasıyla birlikte yurttaşların belediye hizmetlerinden de adeta mahrum bırakıldığını ifade etti. Bütünşehir kapsamına giren köylerin temizlik, içme suyu gibi hizmetlerden yararlanamayan insanların ailesinin geçimini sağlamaya çalıştığı toprakların da vergisini ödemek zorunda kaldığını belirten Bulut, AKP iktidarında uygulanan bu politikaların bir “topraksızlaştırma hareketi” olduğunu vurguladı.   Bulut, “Bu yasayla köylülerimiz hem topraklarını kaybetmiş hem de yokluğa mahkum edilmiştir” diye konuştu.

“CHP İKTİDARINA İHTİYAÇ VAR”

bbulut4Kalkınmanın kırsaldan başlaması gerektiğini dile getiren Bulut, bunun için Türkiye’nin sosyal demokrat bir iktidara ihtiyacı olduğunun altını çizdi. Bulut, “Bir tarım ülkesi olan Türkiye’de bugün bilerek ve isteyerek tarımsal üretim bitirilmeye çalışılmaktadır. CHP iktidarında kalkınma kırsaldan başlayacak ve Türkiye ekonomisi üretimle büyüyecek. Bu memleket için ne varsa CHP’de var. 1 Kasım’da oylarımızı CHP’de birleştirelim. Birleştirelim ki memleket bayram etsin” ifadelerini kullandı.

takipçi satın al