Çelik, 22 yıl sonra açtı - Adana UlusAdana Ulus

10 Mayıs 2021 - 03:55

Çelik, 22 yıl sonra açtı

Son Güncelleme :

27 Eylül 2013 - 0:00

22yil_acildiYüreğir’de temeli 1991 yılında atılan Kültür Merkezi, Kültür ve Turizm Bakanımız Ömer Çelik tarafından 22 yıl sonra açıldı

Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Ömer Çelik, 1991 yılında temeli atılan ancak tamamlanamayan Yüreğir Kültür Merkezi’nin açılışını gerçekleştirdi.

Vali Hüseyin Avni Coş, Yüreğir Kültür Merkezinin, 1992 yılında temeli atılıp inşaatına başlandığını,  ancak bir türlü bitirilemediğine dikkat çekti. Hükümetin zamanında başlanan yatırımları çok kısa sürede bitirdiğini vurgulayan Vali Coş, şöyle konuştu:

“Buradaki bu yatırım, 1992 yılında o dönemin şartları ve teknik imkânları içinde ve o zamanki yaklaşımla yapılmış olup, proje itibariyle günümüz şartlarına yeterli cevap vermekten uzaktı. Ancak Bakanımızın, Bakanlık bürokrasisini harekete geçirmesi sonucunda, projede günümüz şartlarına uygun olumlu değişiklikler ve düzenlemeler yapıldı. Bu binanın, Yüreğir İlçemizde önemli kültürel hizmetler vereceğine eminim. Kültür ve Turizm Bakanımız Ömer Çelik, Adana’mızın bölgesel bir kültür ve turizm merkezi olması için gönderdiği ödeneklerle, her alanda büyük çalışmaların yapılmasını mümkün hale getirmiştir. Kalelerimizin onarımından, kazılar yapılmasına, tarihi eserlerin onarılmasına kadar pek çok alanda değerli ilgi ve katkılarıyla Adana’mız, bu yöndeki eksiklikleri süratle giderilmektedir.”

celik_22yilKültür ve Turizm Bakanımız Ömer Çelik ise, Türk Milleti olarak sınırların ötesinde büyük bir manevi coğrafyaya sahip olduklarını belirterek, “Bizim kendimize ait bir manevi coğrafya hayal ettiğimiz zaman, bugünkü siyasi sınırlarımızın, siyasi coğrafyamızın çok ötesinde bir ufka sahip olduğumuzu görüyoruz. Biz bugün Yüreğir’de bu Kültür Merkezini esas alarak buradan baktığımızda, sadece siyasi sınırlarımızla, coğrafi sınırlarımızla sınırlı bir ufka sahip değiliz. Baktığımız ufuk, gözün görebildiğinin, kâğıdın, kalemin çizebildiğinin çok daha ötesinde bir şeyi teşkil ediyor. Bakın bu Kültür Merkezleri Türkiye’nin birçok yerinde 20-30 yıl bitirilememiş. Fakat Başbakanımızın talimatıyla, bu hususa çok özel önem vermesiyle, bunları çok kısa sürede bitirebiliyoruz. 20 yılda bir şey bitirilemiyorsa o şey zaten yok demektir. Bu tip şeyleri yıkıp baştan yapsanız, çok daha iyi projeler yaparsınız” dedi.

Kültür Merkezi’nde özellikle gençler için çok sayıda kültürel faaliyet istediklerini ifade eden Kültür ve Turizm Bakanımız Ömer Çelik, “İstiyoruz ki genç kardeşimiz, çocuklarımız burada kendi kültürlerini, dünya kültürlerini tanıyabilecekleri çok fazla faaliyetle iç içe olsunlar” diye konuştu.

Türkiye Cumhuriyeti’nin aynı zamanda bir kültür devleti olduğunu kaydeden Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Ömer Çelik, “Biz büyük bir kültürel birikimin içinden geliyoruz. Bakış açımız, manevi ufkumuz sayesinde istiyoruz ki çocuklarımız buralarda bütün bu coğrafyanın birikimini bu Kültür Merkezleri ile birlikte öğrenebilsinler. Buraya gelecek gençler ve çocuklar geleceğin sözünü söyleyecekler” dedi.

celik_ikbalKonuşmaların ardından Kültür ve Turizm Bakanımız Ömer Çelik, Vali Hüseyin Avni Coş, Vali eşi Aylin Coş, Adana Milletvekilleri Fatoş Gürkan, Mehmet Şükrü Erdinç, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Zeki Koçberber ve diğer katılımcılar tarafından Yüreğir Kültür Merkezi’nin açılışı yapıldı.

Kültür Merkezi’ni gezerek, eğitim gören öğrenciler ile yakından ilgilenen Kültür ve Turizm Bakanımız Ömer Çelik, Adana Olgunlaşma Enstitüsü tarafından sergilenen eserleri inceledi. Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Ömer Çelik, daha sonra konferans salonunda Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası’nın verdiği konseri dinledi.

takipçi satın al