Çelik Heykel Sergisinde - Adana UlusAdana Ulus

13 Mayıs 2021 - 01:58

Çelik Heykel Sergisinde

Çelik Heykel Sergisinde
Son Güncelleme :

10 Eylül 2013 - 17:41

omercelik_sabanci

 

Sabancı Müzesinde düzenlenen “Anish Kapoor İstanbul’da” sergisi sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Dünyaca ünlü sanatçı Anish Kapoor’un Türkiye’deki ilk geniş kapsamlı heykel sergisinin açılışına iş ve sanat dünyasından çok sayıda yerli ve yabancı konuk katıldı.

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’in de ziyaret ettiği sergi, 5 Ocak tarihine kadar Sabancı Müzesinde ziyaretçilerini ağırlayacak.

Serginin açılış kokteylinde yaptığı konuşmaya Sabancı Müzesinin etkinliklerine katılmaktan dolayı duyduğu memnuniyeti belirten Bakan Çelik, Anish Kapoor’un dünyanın yansımalarını tesadüflerle, çağrışımlarla anlatan büyük bir sanatçı olduğunu söyledi.

“Hayat denilen bu gölge âlemine bakışımızı değiştirecek devrimci sarsılmalara ihtiyacımız var” diyen Bakan Çelik, Anish Kapoor’un bunu yapma arayışındaki bir sanatçı olduğu vurguladı.

Bakan Çelik, konuşmasını şöyle sürdürdü:

BÜYÜK BİR SANATÇIYI AĞIRLIYORUZ

Tanımlamalar üzerine, çerçevelemeler üzerine konuşuruz. Akışkanlıklar, tesadüfler üzerine konuşmak bizim açımızdan zor bir meseledir. Hakikaten bugün büyük bir sanatçıyı ağırlıyoruz. Buna emeği geçen herkes çok büyük bir iş yaptı.

Bu müzeye gelmeyi, bu müzenin açılışlarında bulunmayı seviyorum. Çünkü bu müzedeki sergilerin seçilmesi, konuların seçilmesi aynı zamanda dünyadaki entelektüel arayışlarla bir paralellik arz ediyor. Dünyadaki arayışların içerisinde yoğrulan, dünyadaki arayışlarla paralel yürüyen sanatçıların arayışlarını burada çok net bir biçimde görebiliyoruz.

HER BELİRTİ BİR İŞARETTİR

Anish Kapoor ve onun sanatı için en çok ifade edilen şey büyük bir disiplinin ve deneyimin içerisinde arayışını, dünyanın aksini, dünyanın nereye nasıl yansıdığını, tesadüflerle, çağrışımlarla anlatmasıdır.

Dünyayı gerçekten dinleyen ve arayan kişi için her belirti bir işarettir. Ben Anish Kapoor’un eserlerine bakarken bu cümleyi aklımda tutacağım.

Çünkü her belirtiden bir işaret, hayatın her gölgesinde, o gölge ile sınırlı kalmayan, zihnimizdeki kalıpları değiştiren, renklerle ve biçimlerle oynayan bir yolculuk sergileyeceğiz. Bugün açısından baktığımızda bunu çok kıymetli görüyorum.

DEVRİMCİ SARSILMALARA İHTİYACIMIZ VAR

Dünyada zaman zaman söz tükenir. Bildiğimiz kalıplar, zihnimizdeki formlar dünyayı izah etmekte zorlanır. Yine böyle bir döneme giriyoruz. Zihin kalıplarımızı, formları değiştirecek, hayat dediğimiz bu gölge alemine başka bir açıdan bakmayı sağlayacak, bunun başka yüzünü bizlere gösterecek devrimci sarsılmalara ihtiyacımız var.

Tam da bunu yapan, bunu yapmanın arayışında olan bir sanatçı ile beraberiz. Burada emeği geçen herkesi kutluyorum. Kültür Bakanı olarak burada bulunmaktan, buradaki eserleri görmekten, buradaki faaliyetlere katılmaktan büyük memnuniyet duyduğumu tekrar belirtiyorum.

ÇELİK, MÜZENİN ANI DEFTERİNİ İMZALADI

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, konuşmasının ardından sergiyi gezerek eserler hakkında bilgi aldı.

Bakan Çelik, sergiden ayrılmadan önce müzenin anı defterini imzalayarak, Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı’ya teşekkür etti.

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al