Çetin'den Yüreğir’e Kent Meydanı Projesi - Adana UlusAdana Ulus

13 Haziran 2021 - 23:15

Çetin’den Yüreğir’e Kent Meydanı Projesi

Çetin’den Yüreğir’e Kent Meydanı Projesi
Son Güncelleme :

06 Mayıs 2015 - 16:07

ercan_cetin_chpYüreğir’de 93 dönümlük  arazinin üzerine kurulan köylü garajının yeri, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından riskli alan olarak gösterildi. TOKİ, burayı yıkarak kentsel dönüşüm kapsamında konut yapmak istiyor. Adana Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Ercan Çetin, bu kararın yanlış olduğunu savundu. Çetin, 5 Ocak Gazetesi’nden Serden Çevik’e bu bölge ile ilgili yaptığı özel açıklamada, ”Burası Yüreğir’in atar damarı, TOKİ’nin buraya konut yapması uygun olmaz. Köylü Garajı’nın bulunduğu yeri iyi değerlendirirsek resmen Seyhan Nehri ile Yüreğir’i barıştırmış oluruz.” dedi.

Ercan Çetin Yüreğir’in kurtuluş reçetesini şöyle açıkladı.

Adana Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Ercan Çetin köylü, Garajı’nın yıkılarak yerine kapalı otopark yapılması gerektiğini böylece trafik sorununun ortadan kalkacağını dile getirerek Optimum, HiltonSa ve Sheraton Otelleri’nin rahat bir nefes alacağını söyledi. Ercan Çetin, ” Köylü Garajı’nın bulunduğu yere 4500 araçlık kapalı otopark yaparsak, D-400 Karayolu’nu da, trafik sorununu da çözüme kavuşturmuş oluruz. Üst alanda ise 35 bin metrekarelik alana yapılacak olan güzel bir peyzaj çalışmasıyla ortaya kent meydanı çıkar. Kent meydanı tamamlanır tamamlanmaz yeşil alan, Kafeler, Modern Kütüphane ve bu bölgenin ihtiyacı olan zirai ilaç satıcıları için binalar yapılabilir. Yapılacak olan bu binaların kent meydanın estetiğini bozmaması için iki katı geçmemesi gerek” diye konuştu.

Belediyenin kasasından para çıkmadan

Yapılacak olan iş yerlerinin satışından kamulaştırmada belediyenin kasasından bir lira para çıkmayacağını anlatan Ercan Çetin, ”Kamulaştırma yapılırken belediyenin kesesinden inanınki para çıkmaz. Çünkü oraya yapacağınız iş yerlerinden zaten bunun parasını çıkarmış olacaksınız. Ayrıca Köylü Garajı’nın doğusundan geçen pis su kanalının bulunduğu bölgeye arıtma tesisi yapılarak Seyhan Nehri’ni kirleten kimyasal atıklardan da kurtulmuş olunur. Bu proje mutlaka hayata geçirilmelidir. Kent meydanı ile Yüreğir İlçesi’nin şehir merkezi, cazibe merkezi haline gelir. Modern Kütüphane tek katlı ve yeşil alana inşa edilmeli. Her türlü kitap zenginliği ile sürekli açık tutulmalı. Daha açık bir ifadeyle kent kültürüne katkı sağlanmış olunacak ve haftalık kitap fuarı değil, sürekli kitap fuarı oluşacak” dedi.

Yatırımcıyı kucaklayacak

Kent meydanı projesiyle Yüreğir’e yatırımcının daha sıcak bakacağını vurgulayan Adana Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Ercan Çetin, ”Kent meydanı yapılırsa öncelikle trafik rahatlayacak, pis koku saçan kanal temizlenecek, Optimum, Hiltonsa ve Sheraton Otelleri’nin çehresi açılacak, Yüreğir cazibe merkezi olacak. Sabancı, Adalı gibi holdinglerin Adana’ya olan katkıları daha da artacak. Sabancılar, yıllar önce bu projeye sıcak baktıklarını belirtmişlerdi. Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü seçim beyannamesinde  ‘Adana’yı Mega Kent yapacağım’ demişti. Başkan Sözlü sözünün duyarlılığını taşıyorsa bu projeyi mutlaka hayata geçirmeli” ifadelerini kullandı.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al