Hotivi

Çetinkaya, çarpık kentleşmeyi anlattı - Adana UlusAdana Ulus

21 Haziran 2021 - 19:16

Çetinkaya, çarpık kentleşmeyi anlattı

Çetinkaya, çarpık kentleşmeyi anlattı
Son Güncelleme :

16 Nisan 2013 - 16:59

TMMOB Şehir Plancılar Odası Başkanı Ulaş Çetinkaya,  Kentlik bilinci yaratılması, örgütlenmenin sağlanması ile yurttaşlarımızın kentlerine daha çok sahip çıkacağını, Böylelikle yurttaşların, siyasetçilere verdiği oyları takip ederek kentlere karşı suç işleyenlerden hesap sorabileceğini söyledi.

spodasi_chpCHP Çukurova İlçe Başkanlığı tarafından oluşturulan ve Başkanlığa İnşaat Mühendisi Hüsamettin Esin’in getirildiği “Kent ve Uygarlık Komisyonu”  çalışmalarına hız verdi.  Komisyon Başkanı Hüsamettin Esin,  bu Komisyon ile daha yaşanılabilir şehir modeli ve kentlilik bilincini artırmayı amaçladıklarını, bu kapsamda komisyona farklı meslek gruplarını davet ettiklerini söyledi.  Esin, komisyonun amacına ulaşmak için konusunda uzman konuklar ile söyleşi yapma kararı aldığını sözlerine ekledi.

CHP Çukurova İlçe Başkanlığı’nın “Kent ve Uygarlık Komisyonu”  na konuk olan TMMOB Şehir Plancıları Odası Adana Şube Başkanı Ulaş Çetinkaya, kent, kentlik tanımlarını anlattı, kentlilik bilinci oluşumunu, mekânların sahiplenmesi ve çarpık kentleşme nedenlerine değindi.

Kentlerin organizma olarak ele alınması gerektiğini,  bu kapsamda kentte yapılan her müdahalenin etkililerinin iyi belirlenmesi gerektiği vurgulayan Ulaş Çetinkaya, bugün yapılan hataların gelecekte telafisi mümkün olmayan sonuçlara yol açabileceğine değindi. Çetinkaya, “Kentler sadece cadde,sokak, hastane, konut fabrikadan ibaret değildir.  Kentler aynı zamanda ekonomik, siyasi ve kültürel örgütlenme alanlarıdır. Kentlik bilincinin yaratılması, örgütlenmenin sağlanması ile yurttaşlarımız kentlerine daha çok sahip çıkacak, böylelikle yurttaşlar, siyasetçilere verdiği oyları takip ederek kentlere karşı suç işleyenlerden hesap sorabilecektir. “ dedi.

Adanın ulaşım sistemi de değinen Şehir Plancılar Odası Adana Şube Başkanı Ulaş Çetinkaya, Adana Raylı Sisteminin DPT’nin 9. Kalkınma Planında o zaman ki adı Ulaştırma Bakanlığı olan bakanlığa devir kararı alındığını, ancak bunun uygulanmamasın sebeplerinin araştırılması ve sonuçlarının da vatandaşlara açıklaması gerektiğini sözlerine ekledi.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al