CEYHAN BELEDİYESİ’NDE 1 YILDA NELER YAPILDI? - Adana UlusAdana Ulus

28 Eylül 2021 - 17:25
izmir escort

CEYHAN BELEDİYESİ’NDE 1 YILDA NELER YAPILDI?

CEYHAN BELEDİYESİ’NDE 1 YILDA NELER YAPILDI?
Son Güncelleme :

03 Nisan 2020 - 19:20

alarak Ceyhan Belediye Başkanlığını 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde  %51 gibi tarihi bir oy kazanan Başkan Kadir Aydar’ın seçim sürecinde verdiği sözleri 1 yılda yerine getirdiği açıklandı.

Ceyhan Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre, Kadir Aydar Ceyhan’ın göreve başlar başlamaz  makam aracı yerine bisiklet ve motosiklet kullandı,  çocuklarla parklarda oyun oynadı, pazar yerlerinde vatandaşlarla alışveriş yaparak sıra dışı bir başkan oldu.

1 Nisan 2019’da Ceyhan Belediye başkanlığı görevini devralan  Kadir Aydar’ın ilk icraatı makam odasının kapısını söktürmek oldu. Aydar; Sorunlarını anlatmak için Ceyhan Belediyesi’ne gelme imkânı bulunmayan vatandaşların sorunlarını dinlemek amacıyla her ayın son Çarşamba günü merkeze uzak mahallelerde halk günleri düzenleyerek birim amirleri ile birlikte sorunları dinledi, Ceyhan’ın mevcut sorunlarını yerinde inceledi.

İnönü Bulvarı’nın bozuk yolları 20 yıldır Ceyhan halkı için bir çile haline gelmişti. Büyük bir bölümü 20 gün içinde tamamlanan asfalt çalışmaları elektrik, su ve telefon hatlarını kapsayan alt yapı çalışmaları ile birlikte tamamlandı.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın Ceyhan Belediye Başkanı Kadir Aydar’ a verdiği destek ile Ceyhan daha güçlü bir ilçe haline geldi.  ASKİ ve Ceyhan Belediyesi ekipleri iş birliğiyle 9 ay gibi kısa bir sürede 51.060 m alt yapı çalışması yaptı.  ASKİ, Ceyhan’da 68 km’lik ve 195 km’lik iki proje halinde yürütülen içme suyu projesi ile insan sağlığını tehdit eden 30 yıllık asbestli boruları değiştirerek yerine duktil borular taktı. ASKİ ekipleri aynı zamanda parsel bağlantısı, 4095 vidanjör ve 6552 kanal temizleme hizmeti ile Ceyhan’da alt yapı sorunlarının büyük bir bölümüne müdahale etti. 1 yıl gibi kısa bir sürede 32 km yol asfalt ile kaplandı.

Aydar; hurda araçlardan 9.4 milyon lira tasarruf sağladı.  AKP’li belediye döneminde hurdaya atılmış 22 araç Ceyhanlıların hizmetine sunuldu. Belediyenin kiralamış olduğu ihtiyaç fazlası araçlar da iade edildi.

Ceyhan’ın merkezinde bulunan ve halkın güvenliği için tehlike arz etmesi nedeniyle sık sık şikâyet konusu olan Ebenin Parkı Ceyhan Belediyesi tarafından yıkıldı, yerine Zeydan Karalar Bilim Kültür ve Sanat Merkezi’nin de içinde bulunduğu Atatürk Kent Meydanı projesi yapılıyor. İlçenin sosyal yaşamına bilimle ve sanatla katkıda bulunacak olan bu proje aynı zamanda kadın, erkek, genç, yaşlı bütün vatandaşların bir araya gelip güzel vakit geçirebileceği, tiyatro salonları ve kütüphanesi ile bir cazibe merkezi olacak.

Ceyhan Belediyesi, parke taşı döşeme işini kendi imkânları ile yaparak 1 milyon lira tasarrufa imza attı.  Taşeron firmaya yaptırıldığında 2.050 milyon liraya mal olacak ve 8 ayda tamamlanacak 60 bin m² bordür parke taşı döşeme işi, Ceyhan Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğüne 25 parke ustası alarak ve kaynaklarını verimli kullanarak yaklaşık 500 bin lira maliyetle sadece 4 ayda tamamlandı.

Namık Kemal Mahallesi’ne yapılan ilk kreşin ardından sırasıyla Belediye Evleri, Burhaniye, Konakoğlu mahallelerinde semt kreşlerinin temelleri atıldı. Ceyhan’ın kuzeyi ve güneyine aynı anda hizmet götürmeyi hedefleyen Ceyhan Belediyesi 5. Kreşi Aydemiroğlu Mahallesi’ne yapıyor.  Aydemiroğlu mahalle sakinlerinin kreş talebine duyarsız kalmayan Ceyhan Belediye Başkanı Kadir Aydar kreşin yapılması için uygun bir arsa olmadığı için kendi evini yıkarak arsasını kreş için belediyeye tahsis etti. “Ceyhan’ın Çocukları Emin Ellerde” sloganı ile yapımına başlanan kreşlerle özellikle kadınların ebeveynlik kaygılarını azaltarak iş hayatına ve sosyal yaşama katılmalarının kolaylaştırılması planlanıyor.

Ceyhan Belediyesi Park Bahçeler Müdürlüğü hurdaya atılan elektrik direklerini, çöp kutularını, çocuk oyun gruplarını, spor aletlerini,  piknik masalarını ve bankları tamir ederek yepyeni hale getirdi. Aletlerin tamir edilmesiyle Ceyhan Belediyesi 1 milyonluk tasarruf etti. 

Ceyhan Belediyesi Park Bahçe Müdürlüğü sera kurarak çiçek üretimi yapmaya başladı. Üretim yaparak peyzaj çalışmalarında kullanılacak 172 bin 750 adet çiçek için ödenecek tutarı harcama kalemleri içinden çıkaran Ceyhan Belediye Başkanı Kadir Aydar bu çalışma ile 800 bin TL tutarında tasarruf sağladı.

Başkan Kadir Aydar özellikle daha önce hizmet gitmeyen dezavantajlı mahallelere öncelik tanıyarak bu mahallelere 19 adet park yaptırdı. Çocuklar gülerse Ceyhan güler diyen Başkan Kadir Aydar 1 yıl içinde 19 park yapmanın yanı sıra mevcut parklarda da iyileştirme çalışmaları yaparak çocuklar için daha konforlu ve sağlıklı hale getirdi.

Sarımazı, Esentepe, Kurtkulağı,Kurtpınarı, Mercimek ve  Başören gibi   Ceyhan’ın büyük mahalleleri ile başlayan  hizmet seferberliğinde   250 personel ve 72 araç ile belediyenin  işlerini de aksatmamak için hafta sonları  Ceyhan’a hizmet veriyor. Bütün yaşlıların evlerinin temizlendiği, kişisel bakımları ve sağlık kontrollerinin yapıldığı, gider borularının temizlendiği ve temizlik sonunda bütün mahallelerin anti bakteriyel dezenfektanlarla arındırıldığı aktarıldı. 

31 Mart seçimlerinden önce “Parasızlık yüzünde düğün yapamayan gençlere, cenazelerde acısını unutup yemek yapmak zorunda kalan  kadınlara itirazım var” sözleri ile toplum merkezleri yapacağını ifade eden Ceyhan Belediye Başkanı Kadir Aydar Funda Avcı ve Yarsuvat Toplum Merkezleri ile düğün, nişan, kına, cenaze ve doğum günleri etkinliklerini ücretsiz hale getirdi. 

Kadın emeği ve iş gücünü daha görünür hale getirmek ve Ceyhan’ın kadınlarının ekonomik faaliyetlerdeki etkinliğini arttırmak amacıyla Kadın Emeği ve Köylü Pazarı kuruldu. 110 üretici kadına istihdam olanağı sağlandı.  Ceyhan’ın kadınları ürettikleri ürünleri haftada bir kurulan pazarda tüketiciye ulaştırarak ekonomiye katkı sağlıyor.

600 Kadına Ücretsiz Spor imkanı

Ceyhan Belediyesi 1 yıl içinde 600 kadına ücretsiz olarak fitness, pilates, zumba ve step aerobik dersleri verdi. Özel eğitmenler eşliğinde spor yapan Ceyhanlı kadınlar aynı zamanda uzman diyetisyenlerden beslenme ve diyet önerileri aldılar.

Merkez dışındaki 28 mahalleye taşınabilir sinema sahnesi götürmek, Ceyhan’da ilk defa kitap fuarı düzenlemek gibi ilçede ilk defa yapılan faaliyetler yine Başkan Kadir Aydar döneminde gerçekleşti.  Fatih Portakal, Melek Baykal, Suna Keskin, Ahmet Telli, İsmail Saymaz ve daha onlarca ünlü simayı Ceyhanlılarla buluşturmak, üniversiteye sınavına ve Beden Eğitimi Meslek Yüksek Okulu’na hazırlanan gençlere ücretsiz kurs imkânı sağlamak, yüzmeden, basketbola, enstrüman kurslarından kadınlar için fitness ve pilates kurslarına, baleden, geleceğin teknolojisi robotik kodlama eğitimine kadar onlarca kültürel faaliyet ile Ceyhan’ın her kesiminin sosyal yaşamı renklendi. Ceyhan, Türkiye gündeminde yer edinmiş ünlü dizilere de Kadir Aydar döneminde ev sahipliği yaptı.

389 Üniversite Öğrencisine Burs

Seçim vaatlerinden birini daha hayata geçirerek üniversite öğrencilerine burs imkânı sağlayan Ceyhan Belediye Başkanı Kadir Aydar titiz bir çalışma ile burs başvurusu yapan 956 öğrenci arasından ihtiyaç sahibi öğrencileri belirleyerek 389 öğrenciye burs imkânı sağladı.

Ceyhan Belediyesi; yüzme,  futbol, basketbol, güreş, halk oyunları, tiyatro, bale, gitar, piyano, şan, bağlama kursları ile Ceyhan’ın çocuklarını sanat ve sporla tanıştırdı. Çocukların yaz tatillerini daha verimli ve daha eğlenceli geçirmelerini sağlamak amacıyla hayata geçirilen yaz kursları ile daha önce hiçbir sporla ilgilenmemiş ya da bir müzik aleti kullanmamış 6- 13 yaş arasındaki 650 çocuk eğitim aldı.

Ceyhan Belediyesi 1 yıl içinde 1000 öğrenciyi üniversite sınavlarına hazırladı.  CEGEM’de ücretsiz dersler alarak üniversite sınavlarına hazırlanan 600 dar gelirli gencin yanı sıra 400 öğrenci de Beden Eğitimi Öğretmenliği sınavına yine ücretsiz olarak hazırlandı.

Ceyhan’da ikamet eden 10 yaş altındaki çocuklara 45 m²’lik  tapular gönderilerek çocukların  aileleri birlikte mevsimlik sebze meyve üretmeyi ve satmayı öğrenmelerini sağlamak amacıyla hobi bahçesi projesi hayata geçirildi. Daha önce toprakla haşır neşir olmamış çocuklar kendilerine tahsis edilen alanlarda ekmeyi, biçmeyi ve aynı zamanda alan içine kurulan pazarda ürettiklerini satmayı öğrenecekler. 

1 yıl içinde ilçede görüntü kirliği yaratan yapılar yıkılarak yerlerine yeşil alan yapıldı. Ceyhan Belediyesi suç unsurlarının meskeni haline gelen Ebenin Parkı, ilçenin ana arterlerinden biri olan Çamlıyol’da görüntü kirliliği oluşturan çay ocağı ve Atatürk Caddesi’ndeki esnafı rahatsız eden çeşme ve  Aydemiroğlu Mahallesi Emin Civelek Caddesi 582 Sokak’ta bulunan Aşevi binasının yıkımını gerçekleştirdi. Ceyhan depreminden bu yana işlevini yitiren ve virane haline gelen Aşevi binasının yıkılmasıyla mahalle halkının nefes alabileceği Sevil Ana Parkı inşa edildi. Yıkılan bütün atıl binalar yeşil alana dönüştürüldü.

Ceyhan nehri kıyısında kurulmasına rağmen nehirden yeteri kadar faydalanmayan Ceyhan, Atatürk Mahallesi’nde yapılan rekreasyon çalışması ile Ceyhan Nehri ile barışacak. Ceyhan Nehri’nin kenarında oluşturulacak şehir vitrini aynı zamanda yemyeşil tasarımı ile Ceyhan’ın akciğerleri olacak.

Makam Aracını Evlenen Çiftlere

Seçim öncesinde söz verdiği gibi belediyenin resmi makam aracı yerine kendi özel aracını kullanan Başkan Kadir Aydar, makam aracını da düğün arabası olarak kullanılmak üzere genç çiftlere tahsis etti. Bununla yetinmeyen Başkan Aydar gelin arabası olarak süslenip hazırlanan belediyenin makam aracının direksiyonuna geçti.

Ceyhan Belediye Başkanı Kadir Aydar 1 yıllık görev süresince aldığı başkanlık maaşının tamamını gazi ve şehit ailelerine, öksüz ve yetim çocuklara, öğrencilere ve yardım kuruluşlarına bağışlayarak 31 Mart 2019 yerel seçimlerindeki vaatlerinden birini daha yerine getirdi.

Başkan Aydar yaz, kış, soğukta ve sıcakta sevdiklerini görmek için bekleyen çocukların ve kadınların çileli bekleyişine duyarsız kalmadı.  Türlübaş Mahallesi Özdemir Sabancı Bulvarı üzerinde bulunan Ceyhan M Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nun önündeki boş araziye konforlu bir bekleme salonu inşasına başlandı. Cezaevinin önüne bulunan alana 530 m² büyüklüğünde içinde tuvaletlerin, çay ocağının bulunduğu, klimalı ve konforlu bir bekleme salonunun yapımı hızla sürüyor.

Ceyhan Belediyesi yeni kurulan ve Amatör Basketbol Ligi’nde hiç yenilmeyerek namağlup ünvanı ie mücadele eden Kadın Basketbol Takımı ve Bölgesel Amatör Lig’te lider olarak devam eden Ceyhanspor ile sporda şampiyonluğa koşuyor.  Korona virüs nedeniyle ara verilen spor müsabakaları yeniden başladığında hem basketbol hem de futbolda Ceyhan’a şampiyonluk gelmesi bekleniyor.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

was ist sperrmüll

Mersin escort Akdeniz escort Anamur escort Aydıncık escort Bozyazı escort Erdemli escort Gülnar escort Kızkalesi escort Mut escort Silifki escort Tarsus escort Toroslar escort Yenişehir escort call girls abu dhabi berlin escort porno izle seks hikayeleri sex hikayeleri link

takipçi satın al