Hotivi

Cezalarını Böyle Çekiyorlar - Adana UlusAdana Ulus

23 Haziran 2021 - 11:50

Cezalarını Böyle Çekiyorlar

Son Güncelleme :

17 Ağustos 2015 - 18:57

mahkum_ceza_boyle_cekiyor (5)Adana’da haklarında “kamuya ücretsiz” olarak çalışma cezaları verilen hükümlüler, kentteki okulların boya-badana ile çevre düzenlemeleri, tamir, tadilat ve temizlik işlerini yapıyor.  Boyama üzerine verilen eğitimle sertifika alıp meslek sahibi olan hükümlüler, öğrencilerin daha renkli ve temiz bir ortamda eğitim görmeleri için okulları baştan aşağıya yenileyerek yeni eğitim öğretim yılına hazırlıyor.

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı’na bağlı Denetimli Serbestlik Müdürlüğü, cezalarının son bir yılı denetimli serbestlik tedbirine çevrilen hükümlüler ile haklarında kamuya yararlı bir işte çalışma cezası verilen hükümlüler için çalışma başlattı. Çalışmalar kapsamında ilk olarak Denetimli Serbestlik Müdürlüğü, Cumhuriyet Halk Eğitim Merkezi ile birlikte hükümlülere meslek edindirme kursları çerçevesinde eğitim verdi. Eğitim sonunda boya badana sertifikası alarak meslek sahibi olan hükümlüler, haklarında verilen cezaların infazı için okullarda çalışmalara başladı.mahkum_ceza_boyle_cekiyor (2)

Bu kapsamda, Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri ile yapılan koordinasyonla tadilat ve tamirat ihtiyacı olan Adana’nın dört bir yanındaki 10 okul belirlendi. Başta Bahtiyar Vahapzade Sosyal Bilimler Lisesi, Gazipaşa, Necip Fazıl Kısakürek, Fatih Mehmet ve Abdurrahim Karakoç ilkokulları olmak üzere toplam 10 okulda boya-badana, tadilat, tamirat ve temizlik işleri hükümlülere verildi. Denetimli Serbestlik Müdürlüğü personellerince kontrol edilerek günde 8 saat çalışan hükümlüler, belirlenen okulların duvarlarından bank ve basketbol potasının boyanmasına, tadilat işlerinden bahçelerin yeşillendirilmesi ve otlarının biçilmesine, su tamirat işlerinden temizliğine kadar tüm işlerini yapıyor. Yeni eğitim öğretim yılı başlayana kadar okullarda çalışarak yeniden renklendiren sertifikalı hükümlüler, baştan sona yeniledikleri okulları öğrencilerin daha ferah ve temiz bir ortamda eğitim öğretim alabilmelerini sağlamaya çalışıyor. Ayrıca kent genelindeki yüze yakın okulda yaklaşık 250 hükümlü okul ve iç bahçe temizliğinde görev alıyor.mahkum_ceza_boyle_cekiyor (3)

HEM CEZALARINI ÇEKİYOR,MESLEK SAHİBİ OLUYORLAR

Adana Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, beraberindeki Başsavcıvekili Musa Ünel, İl Milli Eğitim Müdür yardımcıları Mustafa Yaylacı ile Mehmet Çalışkan ve Denetimli Serbestlik Müdürü Seydi Dağlı ile birlikte hükümlülerin çalıştığı okulları ziyaret edip inceleme yaptı. Hükümlülerle görüşen Başsavcı Yeldan, yaptıkları hizmetin çok anlamlı olduğunu belirterek onlara teşekkür etti. Hükümlülerin cezalarını çekerken topluma faydalı işler yaptığını belirten Başsavcı Ali Yeldan, “10 okulda boya, tadilat çalışmalarımız, yaklaşık 100 okulda da temizlik çalışmalarımız sürüyor. Bu çalışmalarla hem eğitim yuvalarımıza katkıda bulunuyor hem de aldıkları eğitim sonunda sertifika alan hükümlüler meslek sahibi oluyor, cezalarının infazı gerçekleşiyor. Hükümlülerin ortaya koyduğu bu çalışmaların, bundan sonraki yaşamlarında büyük fayda sağlayacağını düşünüyorum. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.mahkum_ceza_boyle_cekiyor (1)

 

takipçi satın al