Hotivi

ÇGC 38 yaşında - Adana UlusAdana Ulus

17 Haziran 2021 - 20:16

ÇGC 38 yaşında

Son Güncelleme :

17 Nisan 2013 - 0:35

Çukurova Gazeteciler Cemiyeti 38.kuruluş yıldönümünü çeşitli etkinliklerle kutladı.

Kuruluş yıldönümünde Başkan Cafer Esendemir, ÇGC Yönetim Kurulu üyeleri ve gazeteciler Atatürk Anıtı’na çelenk koyup, saygı duruşunda bulundu.

cgc38Basın Anıtı’nda da gazeteciler, çelenk koyup, saygı duruşunda bulundu. Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir, burada yaptığı açıklamada, kurucu başkan Çoban Yurtçu ve  hayatını kaybeden üyeleri rahmetle andıklarını ifade ederek şöyle dedi:

“Türkiye’de kamu yararına faaliyet gösteren 5  İlin gazeteciler cemiyetinden birisi olan Cemiyetimizde bugüne kadar başkanlık görevinde bulunan diğer ağabeylerimiz Erdoğan Varol, Kurtar Çakın, Çetin Yiğenoğlu ve Tamer Ünal ile yönetim kurulu üyelerini de sevgi ve saygı ile anıyor, emeklerinden dolayı teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Ülkemiz çok önemli bir süreçten geçerken, demokrasinin en önemli unsurlarından birisi olan basının sorunları da devam etmektedir.

Devletin kırmızı bültenleri ile aranan terör örgütü ile temas kurulurken, sonucu nereye varacağı meçhul  açılımlar ifade edilirken, yazdıkları yazılardan ve yaptıkları haberlerden dolayı halen birçok gazetecinin cezaevinde bulunması düşündürücüdür.

Günümüzde halen binlerce gazetecinin görevlerinden dolayı soruşturmaları ve yargılanmaları da devam etmektedir. Temennimiz bu meslektaşlarımızın bir an önce yargılanmalarının tamamlanarak beraat etmeleridir.

Hükümet yetkililerimizin bu konuda da basın özgürlüğüne yönelik yeni düzenlemeler yapmaları, yeni anayasamızda gazetecilerin özgürlük alanlarının genişletilmesini bekliyoruz. Basınının özgür olmadığı bir ülkede demokrasiden söz edilemez.

2008 yılında gazetecilerin ellerinden alınan yıpranma hakları bu yıl 10 Ocak’ta yeniden verildi. Aynı anda milletvekillerine de getirilen bu yıpranma hakkı maalesef güdük kalmıştır. Eski yıpranma hakkından uzaktır. Yıpranma hakkı süresi daraltırken, zor durumdaki basın çalışanlarına maddi sorumluluklar da getirmiştir.

Milletvekillerimiz, kendilerine hak sağlayan bu yasanın gölgesinde kalmamalı ve eski haklarımızın iade edilmesini sağlamalıdırlar.

Ülkemiz yeni bir seçim sürecine girmiştir. Önceki yıllarda olduğu gibi vatandaşlarımızı ve kurumlarımızı bu süreçte çıkıp sonra ortadan kaybolacak korsan gazetelere karşı duyarlı olmaya, itibar etmemeye  davet ediyoruz.

Çukurova  Gazeteciler  Cemiyeti, geçimini bu alandan temin eden gazetecilerin kurduğu cemiyettir. Ve halen aynı şekilde sarı basın kartı sahibi gazetecilerin asıl üye, fikir işçisi olan diğer meslektaşlarımızın da fahri üye  olduğu, Türkiye’de kamu yararına faaliyet gösteren 5 şehrin gazeteciler cemiyetinden birisi olup, Türkiye Gazeteciler Federasyonu’nun da kurucu üyesidir. Cemiyetimizi bu duruma getiren siz değerli üyelerimiz ve meslektaşlarımızın katkılarıdır.

Atatürkçü, laik, Cumhuriyetin temel ilkeleri çerçevesinde görevini sürdürmenin bilinci içerisindeyiz. “

takipçi satın al