Hotivi

ÇGC: Basını sindirme girişimi - Adana UlusAdana Ulus

23 Haziran 2021 - 08:18

ÇGC: Basını sindirme girişimi

ÇGC: Basını sindirme girişimi
Son Güncelleme :

07 Eylül 2015 - 18:28

Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu; Hürriyet Gazetesi’nin Bağcılar’daki merkez binasına yapılan saldırıyı kınadı.

ÇGC Başkanı Cafer Esendemir, seçim atmosferine girildiği bu günlerde, basına yönelik olarak gerçekleştirilen bu saldırının vahim sonuçlar doğurabilecek bir gelişme olduğuna dikkat çekti.

Gazetecinin; halkın haber alma ve haber verme hakkı doğrultusunda, objektif ve tarafsız şekilde görevini yerine getirdiğini, topluma ayna tuttuğunu söyleyen Başkan Esendemir, “Dört bir yanı yangın yerine çevrilen, sınırlarında çatışmaların yaşandığı, kan ve gözyaşının durmadığı ülkemizde, basına yönelik olarak gerçekleştirilen saldırılar, bir öç alma, gazetecileri hedef gösterme, korkutup sindirme ve olumsuzlukların basına fatura edilme çabasıdır.

Son yıllarda sendikasızlaştırma, taşeronlaşma gibi özlük haklarına yönelik saldırılarla yıpratılan basın çalışanları, bir de iktidar kanadından gelen çeşitli baskılarla görevini yerine getiremez oldu. Basın özgürlüğü alanında karnesi kırıklarla dolu olan Türkiye, bu alanda alt sıralarda yeralmakta, hapishanelerindeki gazeteci sayısı ile de sınıfta kalmaktadır. Çok zor şartlar altında görevlerini yerine getirme, halkı aydınlatma çabasında olan medya çalışanları, bu tür saldırılarla hedef gösterilerek, sindirilmek istenmektedir.

Halkın gerçekleri öğrenme, bilgi edinme ve sesini özgürce duyurmasını sağlayan özgür basın, demokrasinin yerleşmesi, toplumsal barış, insan hak ve özgürlüklerinin korunması açısından da büyük önem taşımakta, demokrasilerde 4.güç olarak değerlendirilmektedir.

Basını özgür olmayan toplumlar, asla özgür olamaz. Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün de dikkat çektiği gibi, ‘Basın özgürlüğünden doğacak sakıncaların giderilme yolu yine basındır’

Gazetecilere hedef göstererek, baskı altına alarak, korkutma ve sindirmeye yönelik saldırılar asla başarılı olamayacaktır. Özgür basın susmaz ve susturulamaz.

Hürriyet Gazetesi’ne yönelik bu saldırıyı kınıyor, özgür medyayı susturmaya yönelik girişimlere son verilmesini istiyoruz” dedi.

Terör; toplumsal birliğimizi hedef alıyor

Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu; Hakkari’nin Yüksekova İlçesi Dağlıca Bölgesi’nde önceki gün meydana gelen ve yüreklerimizi dağlayan mayınlı-bombalı saldırıya tepki gösterdi. Giderek artan, toplumsal birlik ve beraberliğimizi hedef alan hain saldırıları kınayan ÇGC Yönetimi, iç ve dış odakların maşası konumunda olan terör örgütünün asla başarılı olamayacağına dikkat çekti.

16 askerimizin hayatını kaybettiği 6 askerimizin yaralandığı saldırıyı kınayan ve herkesi sağduyulu davranmaya davet eden ÇGC Yönetimi yaptığı basın açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

“Terörün giderek tırmandığı, ülkenin neredeyse her yöresinde ocaklara ateş düştüğü şu günlerde TBMM’nin tatilde olması kabul edilemez. Siyasi partilerin bir an önce Meclis çatısı altında biraraya gelerek, terör karşısında ortak bir tavır geliştirmesi ve topluma sağduyu, birlik ve beraberlik çağrısı yapması, büyük önem taşımaktadır. Terörle en etkili şekilde mücadele edilmesi için güçbirliği içerisinde hareket edilmesi, dağınıklığa ve kısır çekişmelere son verilmesi son derece önemlidir.

Bu hain saldırıda hayatlarını kaybeden vatan evlatlarına Allah’tan rahmet, ailelerine, Türk Silahlı Kuvvetlerine ve Milletimize başsağlığı diliyoruz.”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al