rolex replica watches was captivated with the watchmaking arena paintings .

ÇGC Başkanı: Bakkal açmak zor - Adana UlusAdana Ulus

26 Ocak 2022 - 13:42

ÇGC Başkanı: Bakkal açmak zor

ÇGC Başkanı: Bakkal açmak zor
Son Güncelleme :

28 Eylül 2012 - 1:16

Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir, gazete sahibi olmak için bir dilekçenin yeterli olduğunu belirterek, “Bakkal açmak bile daha zor” dedi.

Adana’da gazetecilik mesleğinin geldiği noktayı değerlendiren Cafer Esendemir,Adana Haber Gazetesi’nden Ali Gültekin’e çarpıcı açıklamalarda bulundu. Esendemir bugün bir bakkalın bile odaya kayıt yapmadan faaliyet gösteremediğine dikkat çekerek, “Kafasına esen Savcılığa verdiği bir dilekçe ile gazete çıkarıyor” sözleriyle durumun vehametini gözler önüne serdi. Esendemir, kaliteli kadrolarıyla, ajans haberciliğinden sıyrılmış, 8-10 bin tirajlı, cesur yayın yapan gazetelerin olduğu bir Adana’yı hayal ettiğini söyledi.

Aliye Gültekin: Hızla ilerleyen teknolojiden en fazla nasiplenen şüphesiz medya sektörü. Ama bu durum yazılı medya için internete kayma endişeleri de yaratıyor.

Bir süredir söylenen, ‘gazetelerin tarihe karışıp, internet haberciliği döneminin başlayacağı’ düşüncelerine ne denli katılıyorsunuz?

Cafer Esendemir: Evet hızla gelişen teknolojiye süratle adapte oluyoruz. Eskiden sadece TRT’nin yayın yaptığı dönemde bir gazete haberini Doğu Anadolu’daki insan iki gün sonra okurken, bugün bir çok özel ve karasal yayın yapan televizyon ve radyolarla habere anında ulaşıla biliniyor. Bununla beraber internet medyası da etkili düşüyor. Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de internet gazeteciliği, olağanüstü çoğaldı. Her kurumun, gazetenin internet sitesi olduğu gibi, sırf internet gazetesinde yayın yapan insanlar da bulunuyor. Ama bu son yıllarda şöyle dillendiriliyor; internet medyası, yazılı medyayı bitirecek. Bunu yıllardır duyuyoruz

ama ben yazılı medyanın biteceğini sanmıyorum. Şu tabletler çıktığında da gazeteler biticek denilmişti, ama diğer taraftan gazetelerin tirajının son zamanlarda arttığına da tanıklık ediyoruz. Yazılı medya da, her şeye rağmen internet portallerini oluşturmuş hazır durumda bekliyor. Özetle, ben yazılı medyanın yani gazetelerin internet portallerinin gelişmesiyle biteceğini sanmıyorum. Çünkü her haberin ayrı okuyucusu var. Ayrıca herkes bilgisayarı istediği gibi, istediği yerde kullanamayabilir de. Bugün bir çok insan gazete abonesi olmuş alıp evinde, tatilde yazlığında, bağında okuyor. Ama bazı yerde internet çekmeyebiliyor. O zaman ne yapılacak?
Aliye Gültekin:Teknolojinin bu anlamda gelişmesine pek taraf değilsiniz o zaman…

Cafer Esendemir: Teknolojinin gelişmesine tarafım ama yazılı medyanın bitirilmesi yada ortadan kalkmasının mümkün olacağını sanmıyorum, görmüyorum…
Aliye Gültekin: Adana medyasını genel anlamda nasıl görüyorsunuz, nerde görmeyi arzu ediyorsunuz?

Cafer Esendemir: Bugün Türkiye’de yerel medya çok büyük görevler üstleniyor. Demokrasinin olmazsa olmazıdır yerel medya. Halk, derdini, sorununu yaygın medyada istediği gibi dile getiremiyor. Yaygın gazete ve televizyonların bölgemizle ilgili sunduğu haberlerin geneli asayişle ilgili. Demek ki asayiş haberleri daha dikkat çekiyor. Ancak bir büyük bir festival olursa kentimiz yılda bir iki kez gündeme geliyor.Onun dışında yangın, afet, cinayet ve terör olaylarında daha çok gündeme geliyor Adanolu şehirleri. Ama yerel medya, bu şehrin tüm dinamiklerini elinde tutuyor Sivil Toplum Örgütlerine, kamu kurum ve kuruluşlarına, siyasi partilere ve halka her türlü desteği verebiliyor, sorunlarını dile getiriyor. Yerel medya olmasaydı vatandaşlar kendi sorunlarını dile getirecek mecra bulamazdı. Onun için yerel medyanın tüm illerde olduğu gibi Adana’da da okunarak, ilan verilerek desteklenmesi gerektiğini düşünüyorum. Bunun yanında artan yerel

basın girdi ve masfraları, Basın İlan Kurumu’ndan gelen destekle karşılanamaz hale geldi. Bugün devlet tarım başta olmak üzere bir çok sektörde sübvansiyon

uyguluyor girdilerde, aynı sübvansiyon bugün basın sektöründe de

uygulanabilir. Yerel gazetelerin sigorta ve vergilerini cüzi rakamlara indirebilir, kullanılan kağıtlarda sübvansiyon uygulayabilir. KOBİ’ler kanalıyla da çeşitli destekler sağlanabilir. Böylelikle yerel medya daha rahat nefes alır, görevini daha rahat icra edebilir.

Diğer taraftan yerel medyanın ajans haberciliğinden,fotokopi gazeteciliğinden kurtulması lazım. Elinize aldığınız gazetelerin hepsi aynı fotokopi gibi. Gazeteleri alıyorsunuz aynı haber, aynı başlık, aynı fotoğraf.Bu okuyucuya büyük bir saygısızlık. Peki bu gazetelerin kendi muhabirleri, kadrosu yok mu?Siz kendiniz üretirseniz, gazetenizi okutursunuz, tavsiye edip, alınmasını sağlarsınız.

Gerçek amaçları birbirleriyle rekabet ve gazetecilik olsun, atlatma haberler, röportajlar yapsınlar, atlatma fotoğraflar çeksinler. Günümüzde bir çok gazete de malesef bunu göremiyoruz. Ajansla, yerel gazetedeki gazeteci bi anlamda yozlaştırılıyor. Bunun için yerel gazetelerin, mutlaka kaliteli gazeteciler çalıştırmasını, özel haberlere ağırlık verilmesini öneriyoruz.

Aliye Gültekin: Bu meselenin altında yatan problem nedir, neden istenilen kalite sağlanamıyor sizce?

Cafer Esendemir: İşin özü maliyete dayanıyor.İşçi maliyeti, SSK gibi bir çok kalem var. Bunların nasıl karşılayacaksınız? Gazete patronu ancak bunlara para yetiştirmekle uğraşıyor,çalışanlarına para veremiyor, o da büyük sıkıntıların zeminini oluşturuyor…

Aliye Gültekin: Bizlerin de meslek örgütlerimize yönelik eleştiri noktası ortak; yeterince denetlenmiyoruz, bir dilekçe ile isteyen gazete çıkarabiliyor, bu görev kimin, gelişi güzelliğin önüne nasıl geçilebilinir?

Cafer Esendemir: Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi Adana’da da yerel gazetecilik konusunda bir takım sıkıntılar yaşıyoruz. Bugün kafası esen kendi adına, kızının adına, Cumhuriyet Savcılığı’na verdiği bir dilekçe ile gazete çıkarıyor. Bunun takibini Cumhuriyet Savcılığı da yapabilir ama onun göevidir diyemiyorum.

Aliye Gültekin: Peki denetim kimin görevi?

Cafer Esendemir: Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon İl Müdürlüğü, Basın İlan Kurumu veya Valilik yapabilir. Ama bizim bunları denetleme gibi bir yetkimiz ve görevimiz yok, biz sadece ikili ilişkilerle bunlara müdahale etmeye çalışıyoruz. Müdahale edişimizde ‘Sen napıyorsun?’ diyebilir, öyle bir yetki yok çünkü.

Bugün bir avukat Baro’ya kayıtlı olmadan avukatlık yapamaz, avukatlık yapamadığı gibi avukatlık bürosu da açamaz, bakkal bile bakkallar derneğine üye olmadan bakkal dükkanı açamazken, bir dilekçe ile gazete çıkarmak iş olmuş.

Gazetecilik okumamış, kafası esmiş gazeteci olmuş, sevgilisi istemiş televizyon almış, kızı istemiş radyo almış, damadı istemiş radyo kurmuş. Adam kasap, kızına radyo açıyor. Yani böyle bir şey var mı? Dünyanın neresinde görülüyor, tamam demokrasi var, ifade özgürlüğü var, ama bu kadar da olmaz ki…

Aliye Gültekin: Artık ‘illa gazetecik mezunu olsunlardan’ da vazgeçtik. Gazetecilik kriterlerini barındırmayan ama bu işi yapmak isteyenlerden madem kurtuluş yok, o zaman onların sektöre ayak uydurmasını sağlayalım dersek ne önerirsiniz?

Cafer Esendemir: Adana’da son yıllarda kimliklerinden ve kişiliklerinden endişe duymadığım bir çok insan, bazı gazetelere girerek gazete patronlarının oluruyla köşe yazıyorlar. Bir süre sonra bakıyorsunuz ki bu adamlar, gazete patronlarının

başlarına bela olmuş. Patronlar ‘bundan da gazeteci olur mu’ diyerekten, basını eleştirmeye kalkışıyor. En başta siz bunları bağrınıza basıp, gazeteci diyor, yaratıyorsunuz sonra işinize gelmeyince, size dokununca, ‘ bundan da gazeteci olmaz’ diyorsunuz…

Efendim bu mesleği icra etmeyen, bu mesleği benliğinde hissetmeyen insanların ben gazeteci olduğuna inanmıyorum. Bir kere gazeteci geçimini sadece ve sadece gazetecilikten sağlayandır, köşe yazarı ise köşesini yazar, işini yapar, çeker gider. Ama gazeteci sonuna kadar, 24 saat gazetecidir, her an telefon ucunda habere gitmek için bekleyen, sayfa çizen gazetecidir. Ben haftada bir gün yorum yaptım diye gazeteci diyemem ki kendime. Efendim geçimimi başka işten sağlayım, bunun yanında internet portalı kurayım, gazeteci olayım.Yok böyle bir şey.

Bir defa biz cemiyetimize diğer illerde olduğu gibi sarı basın kart sahibi olmayanı üye yapmıyoruz, ha üyelerimizde de seçici oluyoruz. Neden? meslek revize olmasın diye.

Aliye Gültekin: Adana mesleğimizin algı iyi mi, kötü mü?

Cafer Esendemir:Yerel gazetelerle ilgili sıkıntılar her yerde olduğu gibi Adana’da da var. Türkiye geneline bakarsanız Adana yine iyi. Bir Mersin, Isparta örneklerini vermeye kalksam. Adana’da yerel gazete sayısı çok fazla. Bunun yerine kaliteli olması daha önemli. Eskişehir, Sakarya, Samsun, Bursa, İzmir gibi illerde

günlük 8-10 bin tirajlı gazeteler var, bizim burada neden olmasın?

Aliye Gültekin:Sahiden tiraj demişken, 8-10 bin tirajlı illerden

bahsederken,Adana’da bin rakamını zor telefüz ediyoruz. Yıllardır Adana’da aşılamayan sorunun kaynağı; yapılan gazetecilikle alakalı mı? Yoksa okuma alışkanlığına mı bağlı?

Cafer Esendemir: Adana’da genel bir baskı sayısı düşüklügü var. Diyorum ya ajans haberciliği.. Ajans haberciliğine dayalı gazetecilik yaparsanız böyle olur.

Direkt bir noktaya değilde, tüm sorunlara eğilmezseniz tirajınızın da artmasını beklemeyin. Mümkün oldukça kucaklayıcı, toplumun her kesimini ilgilendirecek haberler ve röportajlar yapılmalı. Ama siz sadece belli kesimle giderseniz olmaz.

Yerel gazetecilerin, gazetelerin oto kontrol amaçlı kendi kendilerini iyi denetlemeleri lazım. Eğer topluma dürüstlük aşılamak istiyorsak, önce kendimize bakacacağız. Alın terine önem vereceğiz, açtığımız kadrolara aile yakınlarından ziyade muhabirlerimizi yerleştireceğiz.

Aliye Gültekin: Size göre; bir gazete ve gazeteci nasıl olmalı?

Cafer Esendemir: Önce vicdanlı olmalı.. Okuyucusunu haber olarak ilgilendiren

her şeyi cesurca yazmalı, birilerinin ‘etlisine, sütlüsüne dokunuyor’ diye haber yapmaktan kaçınmamalı. Gazeteciye hak ettiği ücreti vermeli. Adana’da bir kaç kurum dışında bakıyoruz ki gazetecilere evlerini geçindirecek ücretler ödenmiyor. Ne oluyor gazetecinin gözü başkasının cebinde oluyor. Gazeteci, sadece gazetecilikle geçimini sağlayan ve bu işi yapandır. Gazeteci, halkın sorunlarına duyarlı, düzgün, iyi ahlaklı, haberi olduğu gibi veren, yorum katmayan cinsten olmalı.

Aliye Gültekin: Mesleğimizde eğitim ne kadar önemli sizce?

Cafer Esendemir: Eğitim kesinlikle ve kesinlikle çok önemli. Hep konusu olur, ‘Alaylılar ve mektepliler.’ Ben hiç bir zaman alaylının aleyhine konuşmam, çünkü bende bir alaylıyım sonuçta. Ama eğitim olmazsa olmaz, mutlaka gazeteci alaylı da olsa belli bir eğitimden geçmeli. Gazete patronları gerekirse çalışanlarını

bu yönde eğitime göndermeli. Özellikle gazeteci bir değil, en az iki yabancı dili bilmeli. Sen de yurtdışına gittin bir kaç, orda görmüşsündür. Herkes İngilizce, Almanca konuşuyor, siz bilmiyorsanız kendinizi çıplak gibi hissediyorsunuz.

Benim İngilizcem var, diğer dilleri dekendimi ifade edebilecek kadar kullanıyorum. Bazen yurtdışına çıkacağım zamanlarda ihtiyacım olacak bazı cümleleri oturup ezberliyorum.

Aliye Gültekin: Bazıları da toplumda yer bulmak, kimlik kazanmak, yada hobi amaçlı gazetecilik yapıyor. Bunlara tavsiyeniz ne yönde?

Cafer Esendemir: Gazeteciliği geçim kaynağı olarak gören insanların yapmasını tavsiye ediyorum. Bu bir oyuncak değil. Bizim denetleme yetkimiz yok malesef, geçmişte ilgili kurumlara önerilerimizi sunduk ama ifade özgürlüğünden dolayı bunları engelleme yetkimiz yok. Ama istiyoruz ki gerçekten geçimini bu alanda sağlayan, tahsilini bu alanda yapan, bu işe gönül vermiş insanlar gazetecilik yapsın. Devlet memurluğu zihniyetiyle, gazetecilik olmaz.

Aliye Gültekin: Adana’da yayın yapan kaç gazete var?

Cafer Esendemir: 20 ye yakın gazete var.

Aliye Gültekin: Adana gibi bir şehirde bu sayı ne ifade ediyor?

Cafer Esendemir: Bana göre fazla. 10 veya 12’yi geçmemeliydi. Az olsun güçlü olsun. Aslında yerel gazeteciler bir araya gelip, uzlaşsa…!

Aliye Gültekin: Cemiyetinizin kaç üyesi var?

Cafer Esendemir: 245 sarı basın kartlı üyemiz var.

Aliye Gültekin: Peki bu sayı..?

Cafer Esendemir: Bize göre normal. Biz sarı basın kartı çoğu gazeteciyi bünyemizde barındırıyoruz. Çoğu ama hepsi değil o konuda da seçici davranıyoruz.

Aliye Gültekin: Biraz da cemiyet faaliyetlerine yönelik sormak isterim; hala neden bir lokalimiz yok?

Cafer Esendemir: Çukurova Gazeteciler Cemiyeti, 25 yıldan beri kendine bağımsız lokal arıyor. Her gelen belediye başkanı söz veriyor. Artık inandırıcılığı olmayan sözlerin verilmesini istemiyoruz. Bugün İstanbul, Anakara, İzmir’in çok şahane tesisleri var, belediye başkanları özel yer tahsis ediyor. Adana’da maalesef söz veriliyor, sonra nasihat. Ne sözü tutan var, ne de nasihatları yerine getiren.

Mevcut belediye başkanın sözü vardı, Vali beyin de girişimleri. İnşallah önünüzdeki süreçte yer almayı düşünüyoruz.

Aliye Gültekin: Adana’da gözlemlediğiniz en önemli sorun?
Cafer Esendemir: Adana bence dünya standartlarına uygun, Avrupai bir şehir olmaya namzet. İçinden iki nehir geçen, gölü bulunan bir şehir Adana, ama dizaynında heralde bir yanlışlık var. Şehir plancısı falan değilim. Avrupa ülkelerinde görüyoruz, Avrupa’ya giden belediye başkanları görmüyor mu? Her geçen gün aynı standartlarda cadde ve sokak yapıyoruz. Ama Avrupa’daki gibi 100-150 metre genişliğinde bulvar yapmıyorlar, hala 35 metre bulvar standartıyla kendimizi kandırıyoruz. Adana’ya büyük bulvarlar lazım. Üst geçit, alt geçit.Hayalimdeki şehir en az 15 metre genişliğinde ara sokağı, daha büyük caddeleri olan bir şehir. Adana çok güzel, yaşanabilecek, her türlü hizmeti hak eden şehir. Adana’da çok daha kaliteli yerel gazete olmalı, özellikle bölgesel gazetelerin çıkmasını istiyorum. Bir Yeni Asır, bir Bursa Olay gibi tirajı 15 -20 binden aşağı olmayan gazetelerin çıkmasını hayal ediyorum. İnşallah onlarıda göreceğiz diyorum. ADANAHABER

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
http://www.kadinescort.net/ http://www.ddtshanghaiescort.com Sakarya escort Gaziantep escort Denizli escort Adana escort Hatay escort Aydın escort İzmir escort Ankara escort Antalya escort Bursa escort İstanbul escort Kocaeli escort Konya escort Muğla escort Malatya escort Kayseri escort Mersin escort Samsun escort Konya escort Sakarya escort Samsun escort Kocaeli escort Kayseri escort İzmir escort Hatay escort Gaziantep escort Diyarbakır escort Ankara escort Adana escort Antalya escort Bursa escort Mersin escort Aydın escort Balıkesir escort Çanakkale escort Balıkesir escort Çanakkale escort Tekirdağ escort Eskişehir escort Yalova escort Rize escort Amasya escort Bolu escort Erzincan escort Şırnak escort Van escort Yozgat escort Zonguldak escort Afyon escort Adıyaman escort Bilecik escort Aksaray escort Ağrı escort Bitlis escort Siirt escort Çorum escort Burdur escort Diyarbakır escort Edirne escort Düzce escort Erzurum escort Kırklareli escort Giresun escort Kilis escort Kars escort Karabük escort Kırıkkale escort Mardin escort Kırşehir escort Kahramanmaraş escort Manisa escort Muş escort Kastamonu escort Ordu escort Nevşehir escort Sinop escort Osmaniye escort Şanlıurfa escort Sivas escort Trabzon escort Tokat escort Ardahan escort Bartın escort Karaman escort Batman escort Bayburt escort Bingöl escort Elazığ escort Gümüşhane escort Hakkari escort Isparta escort Uşak escort Iğdır escort Kıbrıs escort Kütahya escort Manisa escort Muğla escort Tekirdağ escort Trabzon escort Yalova escort Isparta escort Kahramanmaraş escort Ordu escort Rize escort Sivas escort Afyon escort Aksaray escort Giresun escort Şanlıurfa escort Yozgat escort Erzurum escort Amasya escort Çorum escort Tokat escort Uşak escort Van escort Bolu escort Burdur escort Kırşehir escort Niğde escort Osmaniye escort Zonguldak escort Düzce escort Edirne escort Erzincan escort Karabük escort Karaman escort Kastamonu escort Kırıkkale escort Kırklareli escort Tekirdağ mutlu son Adana mutlu son Mersin mutlu son Bursa mutlu son Muğla mutlu son Balıkesir mutlu son Kocaeli mutlu son İstanbul mutlu son Ankara mutlu son Antalya mutlu son İzmir mutlu son Denizli mutlu son Çanakkale mutlu son Sakarya mutlu son Manisa mutlu son Malatya mutlu son Yalova mutlu son Sivas mutlu son Tokat mutlu son Kayseri mutlu son Trabzon mutlu son Aydın mutlu son Elazığ mutlu son Afyon mutlu son Kütahya mutlu son Ordu mutlu son Eskişehir mutlu son Gaziantep mutlu son istanbul mutlu son ankara mutlu son izmir mutlu son bursa mutlu son antalya mutlu son adana mutlu son konya mutlu son şanlıurfa mutlu son gaziantep mutlu son kocaeli mutlu son mersin mutlu son diyarbakır mutlu son hatay mutlu son manisa mutlu son kayseri mutlu son samsun mutlu son balıkesir mutlu son maraş mutlu son van mutlu son aydın mutlu son tekirdağ mutlu son sakarya mutlu son denizli mutlu son muğla mutlu son adıyaman mutlu son afyon mutlu son ağrı mutlu son aksaray mutlu son amasya mutlu son ardahan mutlu son artvin mutlu son bartın mutlu son batman mutlu son bayburt mutlu son bilecik mutlu son bingöl mutlu son bitlis mutlu son bolu mutlu son burdur mutlu son çanakkale mutlu son çankırı mutlu son çorum mutlu son düzce mutlu son edirne mutlu son elazığ mutlu son erzincan mutlu son erzurum mutlu son eskişehir mutlu son giresun mutlu son gümüşhane mutlu son ığdır mutlu son ısparta mutlu son karabük mutlu son karaman mutlu son kastamonu mutlu son kilis mutlu son kırıkkale mutlu son kırklareli mutlu son kırşehir mutlu son uşak mutlu son kütahya mutlu son malatya mutlu son mardin mutlu son nevşehir mutlu son niğde mutlu son ordu mutlu son trabzon mutlu son osmaniye mutlu son rize mutlu son siirt mutlu son sinop mutlu son sivas mutlu son tokat mutlu son Çankaya mutlu son Keçiören mutlu son Mamak mutlu son Polatlı mutlu son Sincan mutlu son Alanya mutlu son Belek mutlu son Kaş mutlu son Kemer mutlu son Korkuteli mutlu son Lara mutlu son Manavgat mutlu son Serik mutlu son Side mutlu son Didim mutlu son Efeler mutlu son Kuşadası mutlu son Nazilli mutlu son Altıeylül mutlu son Bandırma mutlu son Edremit mutlu son Karesi mutlu son Susurluk mutlu son Gemlik mutlu son Gürsu mutlu son İnegöl mutlu son Mudanya mutlu son Nilüfer mutlu son Osmangazi mutlu son Yıldırım mutlu son Biga mutlu son Çan mutlu son Gelibolu mutlu son Karahayıt mutlu son Pamukkale mutlu son Nizip mutlu son Şahinbey mutlu son Şehitkamil mutlu son Antakya mutlu son Defne mutlu son İskenderun mutlu son Bağcılar mutlu son Bahçelievler mutlu son Esenler mutlu son Esenyurt mutlu son Kadıköy mutlu son Kağıthane mutlu son Kartal mutlu son Küçükçekmece mutlu son Maltepe mutlu son Pendik mutlu son Sultangazi mutlu son Ümraniye mutlu son Üsküdar mutlu son Alsancak mutlu son Bayraklı mutlu son Bornova mutlu son Buca mutlu son Çiğli mutlu son Gaziemir mutlu son Karşıyaka mutlu son Konak mutlu son Menemen mutlu son Ödemiş mutlu son Torbalı mutlu son Darıca mutlu son Gebze mutlu son Gölcük mutlu son İzmit mutlu son Körfez mutlu son Akşehir mutlu son Beyşehir mutlu son Ereğli mutlu son Karatay mutlu son Meram mutlu son Selçuklu mutlu son Akhisar mutlu son Alaşehir mutlu son Soma mutlu son Turgutlu mutlu son Elbistan mutlu son Akdeniz mutlu son Anamur mutlu son Erdemli mutlu son Mezitli mutlu son Silifke mutlu son Tarsus mutlu son Toroslar mutlu son Yenişehir mutlu son Bodrum mutlu son Dalaman mutlu son Fethiye mutlu son Köyceğiz mutlu son Marmaris mutlu son Menteşe mutlu son Milas mutlu son Adapazarı mutlu son Serdivan mutlu son Atakum mutlu son Çarşamba mutlu son İlkadım mutlu son Eyyübiye mutlu son Siverek mutlu son Viranşehir mutlu son Çerkezköy mutlu son Çorlu mutlu son Erbaa mutlu son istanbul mutlu son ankara mutlu son izmir mutlu son bursa mutlu son antalya mutlu son adana mutlu son konya mutlu son şanlıurfa mutlu son gaziantep mutlu son kocaeli mutlu son mersin mutlu son diyarbakır mutlu son hatay mutlu son manisa mutlu son kayseri mutlu son samsun mutlu son balıkesir mutlu son maraş mutlu son van mutlu son aydın mutlu son tekirdağ mutlu son sakarya mutlu son denizli mutlu son muğla mutlu son bağcılar mutlu son bahçelievler mutlu son esenler mutlu son esenyurt mutlu son kadıköy mutlu son kağıthane mutlu son kartal mutlu son küçükçekmece mutlu son maltepe mutlu son pendik mutlu son sultangazi mutlu son ümraniye mutlu son üsküdar mutlu son aliağa mutlu son alsancak mutlu son bayraklı mutlu son bornova mutlu son buca mutlu son çeşme mutlu son çiğli mutlu son gaziemir mutlu son karşıyaka mutlu son konak mutlu son menemen mutlu son ödemiş mutlu son torbalı mutlu son çankaya mutlu son keçiören mutlu son mamak mutlu son polatlı mutlu son sincan mutlu son alanya mutlu son belek mutlu son kaş mutlu son kemer mutlu son korkuteli mutlu son lara mutlu son manavgat mutlu son serik mutlu son side mutlu son didim mutlu son efeler mutlu son kuşadası mutlu son nazilli mutlu son altıeylül mutlu son bandırma mutlu son edremit mutlu son karesi mutlu son susurluk mutlu son gemlik mutlu son gürsu mutlu son inegöl mutlu son mudanya mutlu son nilüfer mutlu son osmangazi mutlu son yıldırım mutlu son biga mutlu son çan mutlu son gelibolu mutlu son adıyaman mutlu son afyon mutlu son ağrı mutlu son aksaray mutlu son amasya mutlu son ardahan mutlu son artvin mutlu son bartın mutlu son batman mutlu son bayburt mutlu son bilecik mutlu son bingöl mutlu son bitlis mutlu son bolu mutlu son burdur mutlu son çanakkale mutlu son çankırı mutlu son çorum mutlu son düzce mutlu son edirne mutlu son elazığ mutlu son erzincan mutlu son erzurum mutlu son eskişehir mutlu son giresun mutlu son gümüşhane mutlu son ığdır mutlu son ısparta mutlu son karabük mutlu son karaman mutlu son kastamonu mutlu son kilis mutlu son kırıkkale mutlu son kırklareli mutlu son kırşehir mutlu son uşak mutlu son kütahya mutlu son malatya mutlu son mardin mutlu son nevşehir mutlu son niğde mutlu son ordu mutlu son trabzon mutlu son osmaniye mutlu son rize mutlu son siirt mutlu son sinop mutlu son sivas mutlu son tokat mutlu son karahayıt mutlu son pamukkale mutlu son nizip mutlu son şahinbey mutlu son şehitkamil mutlu son antakya mutlu son defne mutlu son iskenderun mutlu son darıca mutlu son gebze mutlu son gölcük mutlu son izmit mutlu son körfez mutlu son akşehir mutlu son beyşehir mutlu son ereğli mutlu son karatay mutlu son meram mutlu son selçuklu mutlu son akhisar mutlu son alaşehir mutlu son soma mutlu son turgutlu mutlu son akdeniz mutlu son anamur mutlu son erdemli mutlu son mezitli mutlu son silifke mutlu son tarsus mutlu son toroslar mutlu son yenişehir mutlu son bodrum mutlu son dalaman mutlu son fethiye mutlu son köyceğiz mutlu son marmaris mutlu son menteşe mutlu son milas mutlu son adapazarı mutlu son serdivan mutlu son atakum mutlu son çarşamba mutlu son ilkadım mutlu son eyyübiye mutlu son siverek mutlu son viranşehir mutlu son çerkezköy mutlu son çorlu mutlu son erbaa mutlu son
alanya escort manavgat escort fethiye escort kemer escort didim escort çanakkale escort Aydin escort mugla escort tekirdag escort manisa escort balikesir escort trabzon escort elazig escort ordu escort kütahya escort isparta escort rize escort maras escort yalova escort giresun escort yozgat escort tokat escort sanliurfa escort sivas escort batman escort erzurum escort sinop escort kirsehir escort karaman escort kirikkale escort bolu escort amasya escort nigde escort usak escort edirne escort çorum escort osmaniye escort zonguldak escort van escort erzincan escort Ankara escort Bursa escort Antalya escort Kocaeli escort İzmir escort Konya escort Diyarbakır escort Samsun escort Mersin escort Hatay escort Malatya escort Muğla escort Tekirdağ escort Kütahya escort Aydın escort Manisa escort Trabzon escort Balıkesir escort Afyon escort Sivas escortÇanakkale escort Isparta escort Yalova escort Giresun escort Kahramanmaraş escort Şanlıurfa escort Ordu escortTokat escort Yozgat escort Çorum escort Erzurum escort Elazığ escort Aksaray escort Kastamonu escort Kırklareli escort Rize escort Kırıkkale escort Burdur escort Karabük escort Kırşehir escort Bilecik escort Niğde escort Amasya escortUşak escort Edirne escort Sinop escort Düzce escort Erzincan escort Karaman escort Osmaniye escort