CHP Adana Listelerini Sümer mi hazırladı? - Adana UlusAdana Ulus

1 Mart 2021 - 10:01

CHP Adana Listelerini Sümer mi hazırladı?

CHP Adana Listelerini Sümer mi hazırladı?
Son Güncelleme :

19 Şubat 2014 - 16:41

Adana(Ulus)–chp_logo_500Cumhuriyet Halk Partisi Adana’da meclis üyeleri ile ilgili tartışmalar sürüyor. İl Başkanı Orhan Sümer Başkanlığında hazırlanan ve CHP Genel Merkezi tarafından da onaylanan listeye tepkiler sürüyor. CHP Çukurova, Seyhan ve Yüreğir İlçe Başkanlıklarının da ayrı ayrı meclis üyesi listesi sunduğu ileri sürülüyor.

İl Başkanı Orhan Sümer Başkanlığında hazırlanan ve genel merkez tarafından da onaylanan Seyhan, Çukurova ve Yüreğir ilçe belediye meclis üyeleri arasında 4 milletvekilinin de önerdiği isimler bulunmadığı ifade ediliyor.

İl Başkanı Orhan Sümer’in listeleri hazırlarken Çukurova Belediye Başkan Adayı Soner Çetin, Seyhan Belediye Başkan Adayı Zeydan Karalar ve Yüreğir Belediye Başkan Adayı Orhan Bayram’ın bazı önerilerini dikkate aldığı, Seyhan İlçe Başkanı Reşit Karakuş, Çukurova İlçe Başkanı Haşmet Biçer ve Yüreğir İlçe Başkanı Turgut Üstün’ün önerilerine yer vermediği de siyasi kulislerde konuşuluyor. CHP’li Çukurova Belediye Başkanı ve Adana Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Yıldıray Arıkan’ın da meclis üyeleri listelerinde etkili olamadığı belirtiliyor.

LİSTEYİ KİMLER TESLİM ETTİ?

CHP Adana Seyhan ve Çukurova ile Yüreğir İlçe Belediye Meclis üyeleri listelerinin 17 Şubat akşamı Hilton Oteli’nde şekillendirildiği öğrenildi. Hilton Oteli’ndeki toplantıya İl Başkanı Orhan Sümer ile il yönetimindeki bazı kurmayları, Seyhan İlçe Başkanı Reşit Karakuş, Çukurova İlçe Başkanı Haşmet Biçer, Yüreğir İlçe Başkanı Turgut Üstün, Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Yıldıray Arıkan, Seyhan Belediye Başkan Adayı Zeydan Karalar, Çukurova Belediye Başkan Adayı Soner Çetin ile Yüreğir Belediye Başkan Adayı Orhan Bayram ile birlikte çalıştıkları bazı arkadaşları katıldı.  Saatler süren toplantıda bir türlü mutabakat sağlanamadı. Ancak burada yapılan görüşmeler doğrultusunda il Başkanı Orhan Sümer ve ekibi Seyhan, Çukurova ve Yüreğir İlçe belediye meclis üyeleri listelerini hazırladı. Bu listeler Yılmaz Yakar ile Zeki Eren tarafından  18 Şubat sabahında uçak ile Ankara’ya götürüldü. Listelerin Ankara’ya götürülmesine Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Yıldıray Arıkan’ın da katıldığı öğrenildi.

Yıldıray Arıkan, Yılmaz Yakar ve Zeki Eren Adana merkez Seyhan, Çukurova ve Yüreğir ilçe belediye meclisi üyeleri listelerini  CHP Genel Merkezine götürdü. CHP Genel Başkan Yardımcısı Adnan Keskin, Bülent Tezcan tarafından görevlendirilen bir ekip Adana’nın 3 merkez ilçesinin listesini kadın-gençlik kotalarını dikkate alarak kontrol etti ve birkaç değişiklikle listeyi onaylayıp CHP Adana il ekibine teslim etti. Ekip Adana’ya dönerek yetki verilen isimlerle listeleri ilçe seçim kurullarına teslimini sağladı.

MİLLETVEKİLLERİNİN HİÇ BİR ÖNERİSİ YOK

Adana İl Başkanı Orhan Sümer Başkanlığındaki ekip tarafından hazırlanan listede CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Adana Milletvekili Faruk Loğoğlu, Adana Milletvekilleri Ümit Özgümüş, Turgay Develi ve Ali Demirçalı’nın hiçbir görüşünü alma gereği duymadığı iddia edildi.

CHP Genel merkezinin onayı ile Adana’daki Seyhan, Çukurova ve Yüreğir İlçe seçim kurullarına teslim edilen listede en dikkat çeken isim CHP İl Başkanı Orhan Sümer’in kardeşinin Yüreğir İlçesinde liste başına yazılması oldu. Listede dikkat çeken isimlerden biri de Çukurova İlçesi’nde oldu. CHP İl yöneticisi Zeki Eren’in eşi Çiğdem Eren de 4. Sırada yer aldı.

Geçen dönem Çukurova ve Büyükşehir Belediye Meclislerinde görev alan CHP Belediye Meclis Grup Başkanlığı ve İmar Komisyonu Başkanlığı yapan Mehmet Esendemir Çukurova İlçesi’nde yeniden 3. Sırada, Çukurova ve Büyükşehir Belediye Meclisinde görev yapan Hüsnü Karadeli de Çukurova Belediye Başkan Adayı Avukat Soner Çetin’in kontenjanında liste başında yazıldı.

CHP Çukurova İlçesinde liste başında yer alan CHP eski İl Başkanı Serdar Seyhan Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Yıldıray Arıkan’ın kontenjanından yazıldığı öğrenildi. 2. Sıradaki Vahap Çolak’ın ise CHP Genel Başkan Yardımcısı Adnan Keskin’in önerisi ve Çukurova Belediye Başkan Adayı Soner Çetin’in önerisi ile listede yer aldığı öğrenildi.

ASKERİ DAĞLI’YI KİM YAZDI?

 

CHP Seyhan Belediye Meclisinde liste başında yer alan Şehir Plancılar Odası eski Başkanı Ulaş Çetinkaya’nın Seyhan Belediye Başkan Adayı Zeydan Karalar’ın önerisi ile yazıldığı ifade edildi. Listede 2. Sıradaki Ercan Çetin, 4. Sıradaki Yusuf Akıncı’nın da Zeydan Karalar’ın önerisi ile yer aldığı öğrenildi. 3. Sıradaki Askeri Dağlı’yı kimin önerdiği ve kim tarafından yazıldığı ise tartışılıyor. Seyhan listesinde 6. Sırada yer alan Ulaş Toros’un CHP İl Başkan Yardımcısı Kemal Toros’un oğlu olduğu belirtiliyor.

CHP Çukurova İlçesi 3. Sırada yer alan Mehmet Esendemir’in CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin tarafından yazdırılmadığı, Tekin’in bu isme tepki gösterdiği de iddialar arasında yer alıyor. Mehmet Esendemir’in kim tarafından yazdırıldığı da CHP’de tartışılmaya başlandı.

CHP İlçe Belediye meclisi üye listelerini yayınlamaya devam edeceğiz.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.