Hotivi

CHP ‘den bakkallara destek - Adana UlusAdana Ulus

15 Haziran 2021 - 12:31

CHP ‘den bakkallara destek

CHP ‘den bakkallara destek
Son Güncelleme :

07 Temmuz 2013 - 18:25

resitkarakus_bakkalCHP Seyhan İlçe Başkanı Reşit Karakuş yönetim kurulu üyeleriyle Bakkal ve Bayiler Odasını ziyaret ederek,” Bakkal Amcaların yanındayız’’ mesajı verdi.

Adana Bakkal ve Bayiler Odası Başkanı Nevzat Alphan; Türkiye’nin son beş yıl içerisinde dünyada en çok AVM açılan ülkelerden biri haline geldiğini, Türkiye’de açılana AVM’’lerin yüz ölçümünün Lüksemburg’un yüz ölçümü ile eşit durumda olduğunu söyledi. Alphan,   ‘’Son yıllarda izlenen ekonomik politikalar sonucu küçük esnaf ve sanatkârlarımızın birer birer avladığı av sahası haline getirilmiştir ’’dedi.

Sadece Adana’da 2500 ‘e yakın bakkal esnafının mali terk verdiğini ,mali terk veren diğer esnaflarla birlikte bu rakam yirmi beş bin olduğunu söyleyen Alphan’’13 yıldır  meclis gündeminde bekleyen  perakendecilik yasası dahi yaşama geçirilememiştir’’dedi.

CHP Seyhan İlçe Başkanı Reşit Karakuş ise şöyle konuştu:

 ‘’Bakkal amcalar mahalle halkının aileden saydığı saygın bir esnafıdır. AVM’lerde nakit yada kredi kartı haricinde alışveriş yapılmamasının yanında, Bakkal esnafı kardeşlerimizin  ise hala veresiye defteri kullandıkları bir bakıma yoksulu korudukları,mahalle sakinlerinin bakla amcayı aileden biri olarak görerek evinin,arabasının anahtarını çekinmeden  emanet ettiğini, olmayanın elinden tuttukları gözlenmiştir.

Ahi Evran geleneğini sürdüren bu kardeşlerimizin ne iktidar nede yerel yönetim olarak  maalesef elinden kimse tutmamaktadır. Bu sürecin böyle devam etmesi durumunda yakında bu sosyal olgu, bu yardımlaşma müessesesi de tarihe karışacaktır. Esnafı temsil eden örgütlerimizin başkanlarının ve yerel yöneticilerimizin yeni açılabilecek AVM’ler konusunda çok dikkatli davranarak ruhsat vermelerini ve Süper marketlerde istenilen metrekare  büyüklüklerini dikkatle takip etmelerini istemek, esnafımız adına bizlerin en tabii hakkı olsa gerektir. Ruhsatlar verilirken her AVM’nin kullandığı bodrum katlarının hesaba katılıp katılmadığın merak ediyoruz. Mevcut kanuna göre 450 m2′nin üstünde alana sahip işyerleri süpermarket sınıfına gireceğinden, faaliyetlerini  mücavir alan sınırları dışında sürdürür, açık hükmüne rağmen, ruhsat verenler tarafından  bu kriterleri göz önüne alınıyor mu’’

Karakuş konuşmasının sonunda  bakkal esnafın yanlarında olduklarını belirterek ‘’Bakkal esnafının yapacağı her türlü eyleme CHP Seyhan İlçe Örgütü olarak destek vereceğimizin, gereken kamuoyunun yaratılması için Bakkal amcaların yanında olacağımızın bilinmesini istiyoruz’’ dedi

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al