CHP İl Başkanı: Aldırmaz ve Durak’a kapımız açık ama... - Adana UlusAdana Ulus

4 Aralık 2021 - 07:42

CHP İl Başkanı: Aldırmaz ve Durak’a kapımız açık ama…

Son Güncelleme :

12 Eylül 2013 - 0:53

orhansumer_5ocakCHP Adana il Başkanı Orhan Sümer ile makamında bir araya gelen Ercan Yılmaz yerel seçim süreci ve ulusal gündem ile ilgili ezber bozan sorular sordu ve Sümer’den bir o kadar ezber bozan cevaplar aldı.

CHP İl Başkanı Orhan Sümer’in, partisi ve yerel seçim süreciyle ilgili 5 Ocak Gazetesi’nden Ercan Yılmaz’a çok önemli açıklamalarda bulundu. Ercan Yılmaz’ın röportajı:

ERCAN YILMAZ: Sayın Başkan öncelikle CHP’nin 90. kuruluş yıldönümünü kutladınız. Nice yaşlara diyelim. CHP Adana il başkanlığında kuruluş yıldönümüyle ilgili bir kutlama etkinliğiniz oldu. Nasıldı katılım? Adanalıların CHP’ye olan yaklaşımında bir değişiklik var mı?

CHP İL BİNASINDA 5 BİN KİŞİYLE KUTLAMA

ORHAN SÜMER: Öncelikle teşekkür ediyorum. CHP Türk siyaset tarihinin en köklü ve eski partisidir. Cumhuriyetimizle yaşıttır ve ilelebet Cumhuriyetimizle birlikte sonsuza kadar halkımızın emrinde olmaya devam edecektir. Kuruluş yıldönümümüz nedeniyle İl başkanlığımızda da bir kutlama etkinliği düzenledik. İnanın şu an yüzümde ki yorgunluğu görebilmektesiniz. Dün 5 bin kişi il binamıza partimizin yıldönümünü kutlamak için geldi. Parti örgütlerimizin haricinde halkımız kutlamaya o kadar büyük bir katılım gösterdi ki bu durum bizleri ülkemiz, halkımız ve partimiz adına daha fazla çalışmaya ve özveride bulunmaya teşvik etti. Buradan sizin aracılınızla kutlama gününde il örgütümüze gelen bütün yurttaşlarımıza teşekkür etmek istiyorum.

ERCAN YILMAZ: Partinizin Adana ile ilgili son yaptığı anket var mıdır? Varsa sonuçlar nelerdir?

ADANA’DA 1. PARTİYİZ

ORHAN SÜMER: genel merkezimiz bu konuyla ilgili çok sıkı bir çalışma uyguluyor. Size anket sonuçlarını vermekten öte şunu ifade etmek isterim. Çukurova ve Seyhan’da açık ara öndeyiz. Buradan şunu iddialı bir şekilde belirtmek istiyorum, biz seçimleri büyük bir farkla bu iki ilçemizde kazancağız. Yüreğir’de çok ciddi bir trend yakaladık. Büyükşehir seçimlerinde ise şu an birinci partiyiz. Bu öngörülerimiz anketlerden ve örgütlerimizin birebir halkımızla iç içe kaynaşmış oluşundan bizlere gelen izlenimlerden kaynaklıdır. Her gün bir anket patlıyor ve bu anketlerin hiç birisi diğerini tutmuyor. Bana göre anket çalışmaları çok daha sağlıklı verilere içerebilmesi için birebir partilerin bir şirket yoluyla değil bunu kendi örgütlerinin eliyle yapılmalıdır. Bizler önümüzü daha net ve sağlıklı görebilmek adına bu yöntemi takip ediyoruz.

ERCAN YILMAZ: Partinizin örgütler bazında meclis üyelikleri ve belediye aday adaylıkları ile ilgili son başvuru tarihi doldu. CHP’nin Sarıçam ilçesinde belediye başkan aday adaylığı için bir müracaatını göremedik. Ayrıca bundan sonra müracaat olması dâhilinde kabul etmeyecek imisin?

SARIÇAM’DA ADAY ADAYLARIMIZ VAR

ORHAN SÜMER: Başvuruların son tarihi resmi olarak belirlenmiş bir tarih değildir. Bildiğiniz gibi resmi takvimi Yüksek Seçim Kurulu belirliyor başvurularla ilgili olarak. Sarıçam ilçemizde aday adayımız yok değil var. Ancak bildiğiniz gibi devlet memurlarının başvuru ve istifa tarihleri resmi seçim takvimi açıklandıktan sonra gerçekleşecek. Sarıçam’ın yanı sıra bazı bölgelerimizde de aynı durum söz konusudur. Bu bölgelerimizde bize gayri remi olarak aday adaylığı talepleri geliyor ve biz bu konuda örgütlerimizle ve genel merkezimizle koordineli çok ciddi çalışmalar yapıyoruz.

ERCAN YILMAZ: İl başkanı seçildiğinizde CHP’nin hedefi yerel iktidardır demiştiniz. Bu hedefte ilerliyorsunuz. Peki, CHP Adana’da bütün belediyeleri kazanmak için neler yapacak? Çalışmalarınız ve aday belirleme yöntemlerinizle ilgili biraz bilgi verir misiniz?

HEDEFİMİZ EN ÜST DÜZEYDE OY ALACAK ADAYLAR

ORHAN SÜMER: CHP Adana’nın her bölgesinde seçim alacak güce sahiptir. Bu konuda çok ciddi bir aday tespit programı izliyoruz. CHP kazanmak için yarışa girer. Asla kaybetmek ya da kaybetme ihtimalini bile hiçbir koşulda düşünmez. CHP’nin zayıf olduğu iddia edilen bölgelerde dahi biz seçimleri kazanacak aday tespitini yapacağız. CHP’nin en üst düzeyde oy alabileceği isimleri aday göstereceğiz. Bu konuda kesinlikle hatır gönül ilişkileriyle değil bütünüyle CHP’nin kazanmasına yönelik sağlam zeminler üzerine oturan bir yol izleyeceğiz. Merkezde olduğu gibi kırsal kesimde de ciddi adaylarımız olacak. CHP Adana’da bu seçimlerde ezber bozacak adaylar ve sonuçlar alacaktır. Bundan hiç kimsenin kuşkusu dahi olmasın.

ERCAN YILMAZ: Adaylık kriterleriniz başlıca nelerdir?

HER KESİMDEN HERKES CHP ÇATISI ALTINDA YER BULABİLİR

ORHAN SÜMER: Vizyon sahibi ve bölgesine seçimleri kazanmaya en yakın adayları tespit etmeye gayret edeceğiz. CHP’nin ilkeleri olan Cumhuriyet değerlerine bağlı ve halkla iç içe olabilecek vasıflara haiz olmasına önem vereceğiz. İdeolojik anlamda çokta katı bakmıyoruz olaya. Yete3r ki Cumhuriyetin değerini benimsesin ve bu değerlere sadık kalsın. Bu mahalde sağ, sol veya farklı bir düşünceye sahip olan her isim CHP çatısı altında kendisine yer bulabilir. Biz halkın partisiyiz ve halkın her bir bireyinin CHP’de yer bulmasına olanak sağlamaktayız. Bu yüzden CHP’de siyaset yapmak isteyen herkes partimizin ilkelerine, kurallarına ve adaylık prosedürüne uygun davranması nihayetinde mutlak surette değerlendirmeye tabi tutulacaktır.

ERCAN YILMAZ: Bu söyledikleriniz son günlerde isimleri CHP ile anılan Aytaç Durak ve Zihni Aldırmaz gibi isimler içinde geçerlimidir?

DURAK VE ALDIRMAZ CHP’YE ÜYE OLABİLİRLER

ORHAN SÜMER: Bakınız isim bazında herhangi bir kısıtlama ya da örnekleme yapmaksızın bunları söylüyorum. CHP’de siyaset yapmak isteyen herkese kapımız sonuna kadar açıktır. Sayın Durak ve Aldırmaz içinde bu durum geçerlidir. Ancak CHP’de siyaset yapmanın da koşulları vardır. Öncelikle üyelik başvurusunda bulunmalıdırlar. Sonrasında partimizde görev almak istedikleri makamlara diğer aday adaylarımız gibi başvuruda bulunmaları gerekiyor. Ve tüm bunlar yapıldıktan sonra isim gözetmeksizin her aday adayımızın partimizde adaylık için tabi olacağı aşamalardan geçmek durumundadırlar. Eğer partimizin aday tespiti için uygulayacağı bu aşamalardan geçmeyi kabul ediyorlarsa ve koşulsuz bir şekilde CHP içinde siyaset yapmaya niyetleri varsa buyursunlar gelsinler üyelik başvurusuyla bu süreci başlatsınlar. Aksi takdirde farklı bir şekilde partimizde siyaset yapmalarının mümkünatı yoktur.

ERCAN YILMAZ: Yani bahsettiğiniz bu koşullara uymaları durumunda Durak ve Aldırmaz isimlerinin CHP’de adaylık şansları olabilir mi?

ÜYE OLMAYAN BİRİLERİNİ ADAY YAPMAK DİĞER ARKADAŞLARA HAKARETTİR

ORHAN SÜMER: (Gülümsüyor)Sevgili Ercan gazetecilik gereği beni sıkıştırmaya çalışıyorsun biliyorum ama CHP bir biat partisi değildir. CHP’de olmanın ve siyaset yapmanın bazı kuralları ve koşulları vardır. Gerek Sayın Durak gerekse Sayın Aldırmaz bunca zamandır partimize hiçbir şekilde ne üyelik başvurusu ne de partimizde siyaset yapmak istediklerine dair bir girişimde bulunmamışlardır. CHP’nin aylardır sokak sokak gezen aday adayları var. Bu arkadaşlarımız kendilerinden ve ailelerinden fedakârlık yaparak aylardır CHP aday adayı sıfatıyla kentimizde çalışıyorlar. CHP çatısı altında kendilerini Adanalı yurttaşlarımıza anlatıyorlar. Şimdi hiçbir şekilde üyelik başvurusu dahi yapmayan ve CHP ile siyaset yapma emaresi göstermeyen isimlerle CHP’li aday adaylarımızı aynı kefeye koymak bana göre bu arkadaşlarımıza hakaret etmektir. Az öncede dediğim gibi. CHP biat partisi değildir. Soran sorgulayan ve gerektiğinde en alt kademinin en üst kademeye hesap sorabildiği bir partidir. Bu mahalde sanırım bu konuda yeterince açık bir şekilde sorunuzu yanıtlamış oldum herhalde.

ERCAN YILMAZ: Kafanızda netleşmiş aday var mı? Varsa da ismini söylemezsiniz ama ben yinede sorayım. Netleşen adaylarınız kimler?

CHP ADAYI KAZANACAK OLAN ADAY KİMSE O OLACAK

ORHAN SÜMER: (Gülümsüyor) Kafamda net olan isimler yok. Ben CHP il başkanıyım. Partimizin kazanması için kişisel olarak istemediğim bir isimle kazanacağımızı bilsem o ismin aday gösterilmesine yönelik tüm gücümü kullanırım. Orhan Sümer’in kişisel kararları CHP’yi bağlamaz. CHP halk partisidir ve halkın partisidir. Halkımız kimi isterse yapacağımız tespit çalışmaları neticesinde o isimle seçimlere gideceğiz. Genel merkezimizle koordineli olarak Adana örgütlerimiz ve üyelerimizle hep beraber birlik içinde kazanacak adayımızı belirleyeceğiz. Bu yüzden kafamda bir ismin netleşmesi adına Orhan Sümer olarak lüksüm yoktur.

ERCAN YILMAZ: CHP’nin Adana ile ilgili yerel politikası ana hatlarıyla neler olacaktır?

ADANA’NIN RANTI ADANALILARIN OLACAK

ORHAN SÜMER: Benim bu konuda tek bir cümlem var. Adana’nın rantı Adanalıda kalacak. Bakın şu an belediyelerimizin genelinde hizmet alımları kent dışından yapılıyor. 63 Plakalı, 07 plakalı ve 35 plakalı birçok Büyükşehir logolu hizmet aracı kentimizde adeta cirit atıyor. Bu şunu gösteriyor. Belediyeler hizmet alımlarında kent dışından firmalara öncelikler sağlıyor. Bunu çok farklı şekillerde değerlendirebilirsiniz. Bu konu Adana kamuoyunun takdirine kalmıştır. CHP’nin yerel iktidarında bu plakaları görmeyeceksiniz. Biz Adana’da olan rantı Adanalıya vereceğiz. Kentli olma önceliğimiz her zaman değişmez şartımız olacak. CHP Adana özelinde yerel politikasını şekillendirecektir. Bunu sadece belediyelerin bu yönde hizmet alımlarında değil, yerel medyamızın güçlendirilmesinden tutun, sosyal içerikli bütün hizmetlere varana kadar CHP’li belediyelerin önceliği Adana ve Adanalı olacaktır.

ERCAN YILMAZ: CHP’nin Adana’da var olan tek belediyesi Çukurova belediyesi. Yani mevcutta bir tane belediye başkanınız var. Sayın Yıldıray Arıkan’ın yeniden aday gösterilmeyeceği yönünde bir görüş olduğu gibi adaylığına kesin gözüyle bakan farklı bir görüşte yok değil. Sayın Arıkan ile ilgili örgütünüzün tavrı ne olacak? Bir ayrıcalık gösterilecek mi yoksa rutin işlemlere Sayın Arıkan’da dahil olacak mı?

YILDIRAY ARIKAN’DA ADAY ADAYIDIR

ORHAN SÜMER: Sayın Başkanımız Adana’da CHP adına seçim kazanan tek belediye başkanıdır. Hizmetleri ve kişiliği ile hem partililerimiz hem de halkımız tarafından sevilmektedir. Ancak söyleşimiz boyunca söylediğim gibi CHP kurumsal bir yapıdır ve bu yapıda kişiye özel bir uygulamanın olması diğer arkadaşlarımıza haksızlık olur. Sayın Arıkan’da partimizce tıpkı diğer aday adaylarımız gibi rutin işlemlerimize ve aday tespit çalışmalarımızda uyguladığımız kriterlere göre değerlendirmeye alınacaktır. Yani özetle Yıldıray Arıkan’da CHP Çukurova belediye başkan adayı adayı statüsündedir.

ERCAN YILMAZ: Özellikle Büyükşehir meclis üyeleriniz olmak kaydıyla, ilçe ve il genelde ki meclis üyelerinizi seçimlerde yeniden listelere yazma olasılığınız var mıdır?

MEVCUT MECLİS ÜYELERİMİZ DE DEĞERLENDİRİLECEK

ORHAN SÜMER: Parti genel merkezimiz ön seçim yani teşkilatın temayülünü almak üzere bir yoklama seçimi yapması halinde adaylıklarımız hakkında bu işleme başvuracağız. Bu mahalde meclis üyesi olmasına parti tabanımızın onay vereceği isimler değerlendirmeye alınır. Bu durum hem mevcutlar hem de aday adaylıkları olanlar için geçerlidir.

ERCAN YILMAZ: Meclis üyeliklerinde şartlarınız ve kriterleriniz neler olacak?

ORHAN SÜMER: Potansiyel tabanı olanlar, konusunda ehil ve birikimli isimler ve örgütlerimizde yıllardır geceli gündüzlü çalışan emekçilerimiz olacak. CHP önceliğini kazanacak isimlere vermesinin yanı sıra örgütlerin emekçi çalışanlarına olan vefa duygusunu da asla yabana atmayacaktır.

ERCAN YILMAZ: Son olarak 20 Eylül’de Sayın Kılıçdaroğlu Adana’ya geliyor. Geliş nedeni hakkında bilgi verir misiniz? Bunun yanı sıra Adana’ya gelmişken bir adaylık açıklaması olur mu?

“SAVAŞA HAYIR” MİTİNGLERİ ADANA’DAN START ALACAK

ORHAN SÜMER: Sayın genel başkanımız Adana’ya ülke genelinde düzenleyeceğimiz “SAVAŞA HAYIR” mitinglerinin ilkini yapmak üzere geliyor. Bunun yanı sıra Çukurova belediyemizin hizmet binasının da açılışını gerçekleştirecek. Bu mitinglerin ülkemizin son dönemlerde içerisinde bulunduğu ve iktidarın yanlış dış siyaseti yüzünden savaşın eşiğine geldiğimiz komşularımızla olan durumumuz açısında büyük bir önemi vardır. Sayın Genel başkanımızda böylesine hassas bir dönemde bu mitingleri Adana’dan başlatacak ve inanıyorum ki dalga dalga yayılan bu çığlık tüm ülkeyi sararak AKP iktidarının sonunu hazırlayacak. Genel başkanımız Adana ziyaretinde sadece miting ve açılış için buluncaktır. Herhangi bir aday açıklaması kesinlikle olmaz.

 

Tekirdağ mutlu son Adana mutlu son Mersin mutlu son Bursa mutlu son Muğla mutlu son Balıkesir mutlu son Kocaeli mutlu son İstanbul mutlu son Ankara mutlu son Antalya mutlu son İzmir mutlu son Denizli mutlu son Çanakkale mutlu son Sakarya mutlu son Manisa mutlu son Malatya mutlu son Yalova mutlu son Sivas mutlu son Tokat mutlu son Kayseri mutlu son Trabzon mutlu son Aydın mutlu son Elazığ mutlu son Afyon mutlu son Kütahya mutlu son Ordu mutlu son Eskişehir mutlu son Gaziantep mutlu son istanbul mutlu son ankara mutlu son izmir mutlu son bursa mutlu son antalya mutlu son adana mutlu son konya mutlu son şanlıurfa mutlu son gaziantep mutlu son kocaeli mutlu son mersin mutlu son diyarbakır mutlu son hatay mutlu son manisa mutlu son kayseri mutlu son samsun mutlu son balıkesir mutlu son maraş mutlu son van mutlu son aydın mutlu son tekirdağ mutlu son sakarya mutlu son denizli mutlu son muğla mutlu son bağcılar mutlu son bahçelievler mutlu son esenler mutlu son esenyurt mutlu son kadıköy mutlu son kağıthane mutlu son kartal mutlu son küçükçekmece mutlu son maltepe mutlu son pendik mutlu son sultangazi mutlu son ümraniye mutlu son üsküdar mutlu son aliağa mutlu son alsancak mutlu son bayraklı mutlu son bornova mutlu son buca mutlu son çeşme mutlu son çiğli mutlu son gaziemir mutlu son karşıyaka mutlu son konak mutlu son menemen mutlu son ödemiş mutlu son torbalı mutlu son çankaya mutlu son keçiören mutlu son mamak mutlu son polatlı mutlu son sincan mutlu son alanya mutlu son belek mutlu son kaş mutlu son kemer mutlu son korkuteli mutlu son lara mutlu son manavgat mutlu son serik mutlu son side mutlu son didim mutlu son efeler mutlu son kuşadası mutlu son nazilli mutlu son altıeylül mutlu son bandırma mutlu son edremit mutlu son karesi mutlu son susurluk mutlu son gemlik mutlu son gürsu mutlu son inegöl mutlu son mudanya mutlu son nilüfer mutlu son osmangazi mutlu son yıldırım mutlu son biga mutlu son çan mutlu son gelibolu mutlu son adıyaman mutlu son afyon mutlu son ağrı mutlu son aksaray mutlu son amasya mutlu son ardahan mutlu son artvin mutlu son bartın mutlu son batman mutlu son bayburt mutlu son bilecik mutlu son bingöl mutlu son bitlis mutlu son bolu mutlu son burdur mutlu son çanakkale mutlu son çankırı mutlu son çorum mutlu son düzce mutlu son edirne mutlu son elazığ mutlu son erzincan mutlu son erzurum mutlu son eskişehir mutlu son giresun mutlu son gümüşhane mutlu son ığdır mutlu son ısparta mutlu son karabük mutlu son karaman mutlu son kastamonu mutlu son kilis mutlu son kırıkkale mutlu son kırklareli mutlu son kırşehir mutlu son uşak mutlu son kütahya mutlu son malatya mutlu son mardin mutlu son nevşehir mutlu son niğde mutlu son ordu mutlu son trabzon mutlu son osmaniye mutlu son rize mutlu son siirt mutlu son sinop mutlu son sivas mutlu son tokat mutlu son karahayıt mutlu son pamukkale mutlu son nizip mutlu son şahinbey mutlu son şehitkamil mutlu son antakya mutlu son defne mutlu son iskenderun mutlu son darıca mutlu son gebze mutlu son gölcük mutlu son izmit mutlu son körfez mutlu son akşehir mutlu son beyşehir mutlu son ereğli mutlu son karatay mutlu son meram mutlu son selçuklu mutlu son akhisar mutlu son alaşehir mutlu son soma mutlu son turgutlu mutlu son akdeniz mutlu son anamur mutlu son erdemli mutlu son mezitli mutlu son silifke mutlu son tarsus mutlu son toroslar mutlu son yenişehir mutlu son bodrum mutlu son dalaman mutlu son fethiye mutlu son köyceğiz mutlu son marmaris mutlu son menteşe mutlu son milas mutlu son adapazarı mutlu son serdivan mutlu son atakum mutlu son çarşamba mutlu son ilkadım mutlu son eyyübiye mutlu son siverek mutlu son viranşehir mutlu son çerkezköy mutlu son çorlu mutlu son erbaa mutlu son