CHP İl Başkanı Sümer Listeleri Savundu - Adana UlusAdana Ulus

8 Mart 2021 - 06:46

CHP İl Başkanı Sümer Listeleri Savundu

Son Güncelleme :

23 Şubat 2014 - 0:10

durak_sozlu_sumerCHP İl Başkanı Orhan Sümer, Yüreğir Belediye Meclis Üyesi İhsan Topçu’nun  2 dönem başkanlık yapan bir kişinin kardeşi olmasını savundu, kardeşini de “Ertan Sümer, gününün 24 saatini Yüreğir’de geçiren yılların CHP’lisi ve Yüreğir’de istihdam sağlayan bir işadamıdır” şeklinde savundu. Sümer, Çukurova ve Seyhan ilçe listelerinin genel merkez tasarrufunda olduğunu açıkladı.

Cumhuriyet Halk Partisi Adana İl Başkanı Orhan Sümer,  büyük tepkilere neden olan ve bazı meclis üyelerinin istifaları ile ilgili eleştirileri yanıtlarken kendini savundu.  Gazeteci M.Ömer Üney’in yönetimindeki gundemadana.com’a açıklama yapan Orhan Sümer, İl Başkanı seçilmeden önce büyük eleştiriler yaptığı  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu bu kez övgüler yağdırdı. Sümer,  Kılıçdaroğlu’nun toplumun tüm kesimlerini partide buluşturma çabasına dikkat çekerek, “CHP, yerelde ve genelde toplumun her kesimini kucaklayarak iktidar olma yoluna girmiştir. CHP örgütleri de bu doğrultuda hareket etmektedir.” dedi.
ÇUKUROVA VE SEYHAN GENEL MERKEZİN TASARRUFU
CHP İl Başkanı Orhan Sümer, Seyhan ve Çukurova Belediye meclis üyesi adaylarına ilişkin eleştirileri “Çukurova ve Seyhan belediye meclis üye listeleri genel merkezin tasarrufu doğrultusunda özel kurye aracılığıyla ulaştırıldı.” Şeklinde yanıtlarken,  bu listelerin kim tarafından yazıldığı konusunda hiçbir açıklama yapmaması dikkat çekti.

Ak Parti ve ANAP’tan Yüreğir Belediye Belediye Başkanlığı yapan Ömer Topçu’nun kardeşinin CHP’den 3. Sırada yer almasını CHP İl Başkanı Orhan Sümer,  “Yüreğir’de sıralamaya giren adayların hemen hepsi yılların partilisi. 3. Sıra adayı İhsan Topçu Yüreğir’de iki dönem belediye başkanlığı yapmış ve geniş çevresi olan bir belediye başkanının kardeşi.” şeklinde savunması da dikkat çekti.

Merkez ilçe dışındaki diğer ilçelerde belediye meclis üyesi adaylarının tamamının ilçe örgütleri ve adayların tasarrufu doğrultusunda belirlendiğini dile getiren Orhan Sümer, kardeşi Ertan Sümer’in Yüreğir’de birinci sıra adayı olmasıyla ilgili eleştirilere yanıt verirken, “Ertan Sümer, gününün 24 saatini Yüreğir’de geçiren yılların CHP’lisi ve Yüreğir’de istihdam sağlayan bir işadamıdır. İki dönemdir meclis üyeliği yapan Ertan Sümer’in yeniden aday olmasının bana karşı koz olarak kullanılması son derece yanlıştır. Ertan Sümer’in kardeşim olması siyaset yapmasına engel değildir. Ayrıca Ertan Sümer başta Adana Demirspor olmak üzere birçok sivil toplum örgütünde gönüllülük esasıyla yöneticilik yapan bir isimdir” şeklinde konuştu.