CHP, İŞTEN ATILAN İŞÇİLER İÇİN KOMİSYON KURDU - Adana UlusAdana Ulus

13 Haziran 2021 - 03:04

CHP, İŞTEN ATILAN İŞÇİLER İÇİN KOMİSYON KURDU

CHP, İŞTEN ATILAN İŞÇİLER İÇİN KOMİSYON KURDU
Son Güncelleme :

04 Nisan 2018 - 16:23

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana İl Başkanı Ayhan Barut, belediyelerin taşeron şirketlerinde işçi olarak çalışan bir çok emekçinin güvenlik soruşturması, eski hükümlü olması ya da herhangi bir neden belirtilmeden kadroya geçirilmemesine tepki gösterdi.
Cumhuriyet Halk Partisi’nin taşeron işçilerin kadroya alınması için ulusal ölçekte yaptığı öneriler ve mücadeleler sonucunda kamu kurumlarındaki taşeron uygulamasından kadrolu çalışan durumuna geçiş başladığını, belediyelerde de taşeron şirketlerin aradan çıkarılarak çalışan işçilerin belediyelerin şirketlerinde kadrolu işçi olarak istihdam edilmeleri ile ilgili sürecin 2 Nisan ‘da tamamlandığını hatırlatan Barut, “Her ne kadar taşerona kadro altında gerçekleştirilen bu geçiş CHP’nin savunduğu gerçek anlamda kadroya geçiş olmasa da yine de çalışanlar açısından önemli bir kazanımdır. Özellikle 30 Mart itibari ile ilgi kurumların internet sitelerinde güvenlik arşiv soruşturması bildirisi yayınlanarak kadroya alınıp alınmadığı bilgilendirilmesi yapılmaktadır. Adana Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere tüm belediye ve resmi kurumlarda haksız, hukuksuz ve herhangi bir sebepsiz kadro dışı tutulan işçilerin durumu bir an önce düzeltilmelidir” dedi.
Eski hükümlülerin kadroya geçişi ile ilgili sorun yayınlanan yönetmelikle aşıldığını, ancak belediyelerin taşeron şirketlerinde çalışan eski hükümlülerin kadroya geçişinin belediyelerin inisiyatifine bırakıldığını vurgulayan Barut, “Tüm belediyeler bu inisiyatifi emekçilerin kadroya geçişi yönünde kullanmalıdır. Kamu kurumlarında ve belediyelerin taşeron şirketlerindeki tüm emekçiler koşulsuz bir şekilde kadroya alınmalıdır. Aksi durum Özellikle en verimli çalışma döneminde kadroya alınmayanlar ve aileleri için büyük sıkıntılara neden olmaktadır. İşsizler ordusunu artıracak, yeni mağduriyetler yaratacak uygulamalardan kaçınılmalıdır” diye konuştu.
KOMİSYON KURULDU
Herhangi bir siyasi parti ve görüş farkı gözetmeksizin konunun takipçisi olmak için kendisinin başkanlığında Adana Büyükşehir Belediye Meclisi Grup Başkanvekili Ulaş Çetinkaya, Meclis Üyeleri Yusuf Akıncı ve Mehmet Esendemir’le birlikte komisyon oluşturduklarını dile getiren Barut, konunun bakanlık, emniyet ve valilikten alınacak bilgiler ışığında takipçisi olacaklarını sözlerine ekledi.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al